Polvi vihoittelee

Piruvievain

Hei,

Olen 24-vuotias mies. Pelaan Salibandya 3.divisioonassa ja harjoittelen 3 kertaa viikossa.

2-vuotta sitten juoksulenkillä astuin pieneen kuoppaan, jonka jälkeen kuului kevyt raksahdus ja juoksut jäivät siihen. Polvi turposi illan/yön aikana pahasti, siirryin yksityisen päivystykseen nopeasti aamulla ja sain diagnoosiksi ortopediltä "jonkin asteisen kierukka vamman" . Sain 3 viikkoa sairaslomaa ja 2kk vinkit reisilihasten vahvistamiseksi.
Kaikki sivuttaisliikkeet tekivät todella hallaa ja liikuinkin kepeillä oikeastaan tuon koko kolme viikkoa. Kipu kaikkosi vajaan kuukauden jälkeen kokonaan ja turvotus laski. Aloitin pikkuhiljaa urheilun ja rasituksen tason nostamisen takaisin entiselleen.

Nyt tuosta tapahtumasta siis vähän reilu 2-vuotta ja Torstaina kesken Salibandy harjoitusten polvi kipeytyi. Sivuttaisliikkeet tekivät törkeän kipeää, koukistaessa tuntui kuin joku kiristäisi liinalla vastaan polven sisältä ja syntyi turvotusta.

Päätin kuitenkin sissinä vetää harjoituksen loppuu valittamatta, tietysti varoen. Kotiin päästyäni tutkailin polveani ja yritin väkisin venytellä sitä eriasentoihin. Turvotus oli tässä vaiheessa jo sen verran iso, että lopetin välittömästi nämä kokeilut.

Nukuin yön yli särkylääkkeen kanssa ja aamulla polvi oli edelleen kipeä/turvonnut. Töihin päästyäni (putkimies, paljon polvillaan oloa) ja muutaman kerran koukistuneena ja ns. lämmön saaneena polvikipu jostain syystä lakkasi välittömästi. Eikä Perjantain työpäivän jälken ole enää ollut lainkaan ongelmia, paitsi istuessa jalat koukussa on hivenen lepo jomotusta.


Osaisiko joku "internet-lääkäri" sanoa, kannataisko tässä hakeutua uudestaan lääkärin vastaanotolle näyttämään polvea?

3

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • internet-doctor

      Nivelkierukan irtopala tai -kieleke oli siirtynyt "väärälle puolelle" ja nyt on taas entisellä paikallaan. Tapahtuma tulee uusiutumaan ilman hoitoa. Oikea lääkäri voi hoitaa vaivan tähystysleikkauksella.

    • ml213.

      Liekkö miten tarkkaan tutkittu nivelnesteen laadun vaikutusta nivelen tulehdus herkkyyteen.
      Itse podin pitkäkestoista nilkkanivelen tulenhdusta turvotuksineen, jossa on havaittu kulumista. Vuodenvaihteessa mm köpöttelin kyynärsauvojen avulla kolmisen viikkoa ja nilkuttamista lähes kevääseen saakka.Nilkka kipeytyi erittäin vähäisestä rasituyksesta ja siten oli joka päivä turvoksissa.

      Aloitin puhtaan veden juomisen (puhdasta vettä n 2...3L /vrk muut nestepitoisuudet ravinnon yhtydessä) talvella. Pariin kuukauteen ei tapahtunut erikoisia muutoksia, mutta esim. nyt saan rasittaa nilkaa normaalisti ja erikoisesti kestää myös hölkäämistä ja turvotuksesta / tulehduksesta ei tietoakaan.
      Sikäli ihmeellistä, ettei nilkassa havaittu kihtiä. Niin, näin maallikkona ajattelen. MItä enemmän ihminen saa ravinnon/ nesteen mukana kuona-aineita elimistöönsä, niin sitä runsaammin tulisi juoda PUHDASTA vettä. Puhdasta, koska vesi ei vie kuona-aineita elimistöön sen nauttimisen yhteydessä ja näin elimistö mahdollistaa mm virtsan kautta palauttamaan kuona-aineita mahdollisimman paljon.

      Niin, vesi ei tietenkään korjaa nivelvaurioita, mutta vaikuttaa tulehdustasoon ja siten kipuun / turvotukseen.

    • Doc84

      Kannattaa mennä, polvessa menee helposti rikki esim. kierukat, jotka vaativat leikkaushoitoa. Esim. pelkkä repeämä voi johtaa hoitamattomana siihen, että polven nivelet kuluu ajan myötä ja vamma seuraa sinua lopun elämää. Polvivammoja ei kannata vähätellä, ja niihin kannattaa jopa uhrata yksityisellä rahaa, jos julkisella puolella vähätellään.

      Esimerkkinä eräs kaverini, loukkasi jalkapallo pelissä polvensa, meni päivystykseen jossa lääkäri sanoi että ei jalassa mitään vikaa ole, kävelet hyvin viikon päästä. Kannustin häntä menemään yksityiselle näytille > ristiside poikki. Nämä vammat eivät näy kuin magnettikuvissa, röntgen aivan turhaa PASKAA polvivammoissa.. Julkisella eivät halua päästää kovin helpolla magnettiin, koska kallista puuhaa!

      Ehdottomasti kannattaa mennä näyttämään jos vaivaa! Saat mielenrauhan ja polven kuntoon. Rahassa ei voi mitata omaa terveyttä, jos halua parin tonnin sijoitusta tehdä loppuelämäi vuoksi, se on oma päätös!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      129
      2073
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      105
      1896
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1669
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      64
      1544
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1202
    6. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      84
      1183
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      56
      1142
    8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1103
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1076
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1023
    Aihe