Hei,
Olen 24-vuotias mies. Pelaan Salibandya 3.divisioonassa ja harjoittelen 3 kertaa viikossa.
2-vuotta sitten juoksulenkillä astuin pieneen kuoppaan, jonka jälkeen kuului kevyt raksahdus ja juoksut jäivät siihen. Polvi turposi illan/yön aikana pahasti, siirryin yksityisen päivystykseen nopeasti aamulla ja sain diagnoosiksi ortopediltä "jonkin asteisen kierukka vamman" . Sain 3 viikkoa sairaslomaa ja 2kk vinkit reisilihasten vahvistamiseksi.
Kaikki sivuttaisliikkeet tekivät todella hallaa ja liikuinkin kepeillä oikeastaan tuon koko kolme viikkoa. Kipu kaikkosi vajaan kuukauden jälkeen kokonaan ja turvotus laski. Aloitin pikkuhiljaa urheilun ja rasituksen tason nostamisen takaisin entiselleen.
Nyt tuosta tapahtumasta siis vähän reilu 2-vuotta ja Torstaina kesken Salibandy harjoitusten polvi kipeytyi. Sivuttaisliikkeet tekivät törkeän kipeää, koukistaessa tuntui kuin joku kiristäisi liinalla vastaan polven sisältä ja syntyi turvotusta.
Päätin kuitenkin sissinä vetää harjoituksen loppuu valittamatta, tietysti varoen. Kotiin päästyäni tutkailin polveani ja yritin väkisin venytellä sitä eriasentoihin. Turvotus oli tässä vaiheessa jo sen verran iso, että lopetin välittömästi nämä kokeilut.
Nukuin yön yli särkylääkkeen kanssa ja aamulla polvi oli edelleen kipeä/turvonnut. Töihin päästyäni (putkimies, paljon polvillaan oloa) ja muutaman kerran koukistuneena ja ns. lämmön saaneena polvikipu jostain syystä lakkasi välittömästi. Eikä Perjantain työpäivän jälken ole enää ollut lainkaan ongelmia, paitsi istuessa jalat koukussa on hivenen lepo jomotusta.
Osaisiko joku "internet-lääkäri" sanoa, kannataisko tässä hakeutua uudestaan lääkärin vastaanotolle näyttämään polvea?
Polvi vihoittelee
3
299
Vastaukset
- internet-doctor
Nivelkierukan irtopala tai -kieleke oli siirtynyt "väärälle puolelle" ja nyt on taas entisellä paikallaan. Tapahtuma tulee uusiutumaan ilman hoitoa. Oikea lääkäri voi hoitaa vaivan tähystysleikkauksella.
- ml213.
Liekkö miten tarkkaan tutkittu nivelnesteen laadun vaikutusta nivelen tulehdus herkkyyteen.
Itse podin pitkäkestoista nilkkanivelen tulenhdusta turvotuksineen, jossa on havaittu kulumista. Vuodenvaihteessa mm köpöttelin kyynärsauvojen avulla kolmisen viikkoa ja nilkuttamista lähes kevääseen saakka.Nilkka kipeytyi erittäin vähäisestä rasituyksesta ja siten oli joka päivä turvoksissa.
Aloitin puhtaan veden juomisen (puhdasta vettä n 2...3L /vrk muut nestepitoisuudet ravinnon yhtydessä) talvella. Pariin kuukauteen ei tapahtunut erikoisia muutoksia, mutta esim. nyt saan rasittaa nilkaa normaalisti ja erikoisesti kestää myös hölkäämistä ja turvotuksesta / tulehduksesta ei tietoakaan.
Sikäli ihmeellistä, ettei nilkassa havaittu kihtiä. Niin, näin maallikkona ajattelen. MItä enemmän ihminen saa ravinnon/ nesteen mukana kuona-aineita elimistöönsä, niin sitä runsaammin tulisi juoda PUHDASTA vettä. Puhdasta, koska vesi ei vie kuona-aineita elimistöön sen nauttimisen yhteydessä ja näin elimistö mahdollistaa mm virtsan kautta palauttamaan kuona-aineita mahdollisimman paljon.
Niin, vesi ei tietenkään korjaa nivelvaurioita, mutta vaikuttaa tulehdustasoon ja siten kipuun / turvotukseen. - Doc84
Kannattaa mennä, polvessa menee helposti rikki esim. kierukat, jotka vaativat leikkaushoitoa. Esim. pelkkä repeämä voi johtaa hoitamattomana siihen, että polven nivelet kuluu ajan myötä ja vamma seuraa sinua lopun elämää. Polvivammoja ei kannata vähätellä, ja niihin kannattaa jopa uhrata yksityisellä rahaa, jos julkisella puolella vähätellään.
Esimerkkinä eräs kaverini, loukkasi jalkapallo pelissä polvensa, meni päivystykseen jossa lääkäri sanoi että ei jalassa mitään vikaa ole, kävelet hyvin viikon päästä. Kannustin häntä menemään yksityiselle näytille > ristiside poikki. Nämä vammat eivät näy kuin magnettikuvissa, röntgen aivan turhaa PASKAA polvivammoissa.. Julkisella eivät halua päästää kovin helpolla magnettiin, koska kallista puuhaa!
Ehdottomasti kannattaa mennä näyttämään jos vaivaa! Saat mielenrauhan ja polven kuntoon. Rahassa ei voi mitata omaa terveyttä, jos halua parin tonnin sijoitusta tehdä loppuelämäi vuoksi, se on oma päätös!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa216535Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi5552261- 1471847
- 821224
HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa971022- 72970
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.78907Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E10833- 31827
Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon146751