Olen jo pitkään kärsinyt ulkonäköön liittyvistä ongelmista. Esim jo alakoulu-ikäisenä pidin nenääni omituisena, ja pyrin peittelemään sitä asennoin, käsin ja katselin peilistä valikoivasti. (Esim vain pienistä peilestä, tai vain tietyissä valoissa) Välillä öisin en saanut unta, sillä mietin miten ruma olen, ja sitten saatoin jumittua peilin eteen joksikin aikaa sitä itkemään, ja olo oli todella ahdistunut ja toivoton.
Myöhemmällä iällä yläkoulussa pakkomielteeni laajenivat. Havahduin myös poskieni massiiviseen kokoon, ja otsani outouteen. Ylipäätänsä siihen, että näytän hirviömäisen rumalle. Oloni paheni entisestään, ja pyrin meikeillä peittelemään vikoja. Meikkivoidetta laitoin monta monta kerrosta, sillä ajattelin että kasvoni rumuus voisi hautautua sen peitteisiin. Etenkin perheeni huomauttelivat meikkivoiteen kovin ylenpalttisesta käytöstä. Nenääkin varjostelin erilaisin keinoin. Ja laittautumiseen menikin monia tunteja. Ja paha olo oli jatkuva.
Nyt lukiolaisena olen oppinut löytämään jotain positiivista kasvoistani, kuten pidän nenäni sivuprofiilia ihan OK:na, mutta silti tunnen oloni kamalemmaksi kuin ennen. Ennen uskoin meikkivoiteen ja meikin piilottavan rumuuteni täysin, mutta nyt olen ymmärtänyt sen, ettei sitä rumuuttani/epämuodostuneisuuttani voi kätkeä minkää tuollaisen taakse, se kuulottaa aina läpi.
Olen myös alkanut välttelemään tietynlaisia valaistuksia, asentoja ja päänkääntelyä tietyillä tavoilla, sillä pelkään ihmisten tajuavan miten ruma oikeasti olen, ja miten kummalliset kasvoni ovat, kun ne muuttuvat jokaisessa valossa erilaiseksi. Hyvissä valoissa voin tuntea kaavoni aivan normaalin näköisiksi, mitä nyt jonkunmoisia vikoja, mutta ne silti näyttävät ihmismäisille. Pahoissa valoissa en taas meinaa edes tunnistaa itseäni. Näytän niin pahalle ja epämuodostuneelle, ja hirviömäiselle, Aivan kuin kasvoni olisivat muovailuvahaa, joka aina muovautuu tiettyyn muotoon tietyissä valoissa. Tai ehkä ne hyvät valot vain osaavat peittää ne rumat kolot hyvin. En tiedä. Tämä piinaa mieltäni todenteolla..
pakko-oireinen häiriökö?
1
180
Vastaukset
- bunnybunny
Tuo kuulostaa mun korvaan enemmänkin joltain ruumiinkuvan häiriöltä kuin OCD:lta. On ihan oikeasti mahdollista, että näet kasvosi eri tavalla kuin miltä ne oikeasti näyttävät, todennäköisesti olet muiden silmissä ihan tavallinen tai jopa nätti, et ainakaan mitenkään erityisen ruma. Oletko itse saanut käsityksen rumasta ulkonäöstäsi vai onko joku kenties huomauttanut siitä sinulle? Pakkomielteiseen häiriöön liittyy useimmiten useampia eri pakko-oireita joita toteuttaa, pelkkä meikkaaminen ei ole pakko-oire. Jos olet epävarma ulkonäöstäsi, yritä kysyä joltakin onko sinun ulkonäössäsi jotakin silmiinpistävän outoa tai rumaa. Tätä kautta voit kenties muokata myös omaa käsitystäsi. Toivottavasti pystyin auttamaan edes vähäsen :) Tsemppiä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213600
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513045Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1341370