Veijo Puustinen, sinun toimintasi on SÄÄLITTÄVÄÄ.
Teet samoja ketjunavauksia tänne kerta toisensa jälkeen, vaikka ylläpito aina poistaa ne rikottuasi suomi24 palstan sääntöjä.
Sinä et halua edes keskustella, haluat SAARNATA ja tuputtaa ruokavaliotasi kaikille. Pyrit ainoastaan mainostamaan blogiasi jotta saisit katselukertoja ja sitä kautta mainostuloja. Pieni vinkki Veijo: hyviä blogeja ei tarvitse mainostaa, lukijat löytävät ne kyllä muuta kautta.
Puhut terveydestä, vaikka itse tupakoit. Aika ristiriitaista?
Kielenkäyttösi on törkeää kun haukut ja nimittelet muita kirjoittajia. Luulen että olet säälittävä luuseri joka ei uskalla räksyttää muualla kuin netissä, sillä oikeissa tilanteissa saisit selkääsi.
Veijo, olet säälittävä.
Teet samoja ketjunavauksia tänne kerta toisensa jälkeen, vaikka ylläpito aina poistaa ne rikottuasi suomi24 palstan sääntöjä.
Sinä et halua edes keskustella, haluat SAARNATA ja tuputtaa ruokavaliotasi kaikille. Pyrit ainoastaan mainostamaan blogiasi jotta saisit katselukertoja ja sitä kautta mainostuloja. Pieni vinkki Veijo: hyviä blogeja ei tarvitse mainostaa, lukijat löytävät ne kyllä muuta kautta.
Puhut terveydestä, vaikka itse tupakoit. Aika ristiriitaista?
Kielenkäyttösi on törkeää kun haukut ja nimittelet muita kirjoittajia. Luulen että olet säälittävä luuseri joka ei uskalla räksyttää muualla kuin netissä, sillä oikeissa tilanteissa saisit selkääsi.
Veijo, olet säälittävä.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Henkilökohtainen mielipiteeni nimimerkki VP?:n kirjoituksista tällä palstalla on reippaasti yli puoli vuosisataa diabeteksen kanssa (lääkitys + hiilihydraatteja sen verran kuin kulutan jolloin hba1c on +/- 6%) elettyäni, että koska kyseinen nimimerkki kertoo sairastaneensa diabetesta vasta vaivaiset 6 vuotta hänellä ei voi olla niin paljon riittävän hyvää ja terveellistä sekä turvallista tietotaitoa, jotta hän voisi antaa yleispäteviä hoito-ohjeita kenellekään toiselle diabeetikolle.
Minusta VP?: tyrkyttämät dieettihöpinät on täysin edesvastuutonta ja vailla kovinkaan kummallista harkintaa.
Kyseinen henkilö on narsistinen idiootti joka vain kiihottuu kun joku mainitsee täällä hänen nimensä.
Puustisella oli diabeteksen esiaste ja laihdutti karppaamalla ja pääsi siitä eroon. Sama tulos olisi tullut laihduttamalla millä tahansa tavalla, Dahlqvistin ohjeilla saa vaan huonot kolesteroliarvot laihtui tai ei.
Eipä näille karppaususkovaisille mitään mahda.
Olen miettinyt Veijon tarinaa.
Veijon blogi on aivan asiallisesti tehty. Eli ns. kristallisoitu älykkyys on kunnossa. Sen sijaan fluid intelligence eli miten sen sanoisi, nopea älykkyys, joka liittyy esim. nettikeskustelun sosiaalisiin tilanteisiin on ihan mäsänä. Onko tämä VHH:n seurausta? Jatkuva hh:n pula tekee tämän? Ihan alisuorittaa.
Olen myös miettinyt Veijon haukkumanimiä. "Räkänokka"? Ihan vanhahtava sana jostain lapsuuden perältä. Kukaan ei tätä sanaa käytä nykyään. Onko Veijoa haukuttu joskus lapsena Suomen aikana tällä sanalla tai muuten lapsuudessa? Hänhän on muuttanut Ruotsiin ja tietääkseni on Ruotsin kansalainen. Onko tässä jotain vanhaa pahaa mieltä entistä maataan kohtaan, jossa häntä lapsena haukuttiin?
Minulla oli kokenut ykkäöstyypin diabeetikkomies. joka yhtäkkiä pamahti kaikkien hyvien vuosien jälkeen ketoasidoosiin. Hän oli mennyt VHH:lle kaksi vuotta aikaisemmin hyvällä menestyksellä ja yhtäkkiä olikin teholla ketoasidoosissa. Olin ihan äimän käkenä. Miten voi??? Mies oli hapan ja sulkeutunut ja väitti ottaneensa insuliininsa. Olen tullut siihen tulokseen, että mies valehteli ja oli jättänyt kaikki insuliininsa pois, kun luuli VHH: parantavan diabeteksensa. Tyhmää, että valehteli. Antoi VHH:sta ihan kumman kuvan: vaikka ottaisi insuliininsa, menee ketoosiin silti. Ei voi pitää paikkaansa. Tällaisia kummallisia ihmisiä VHH tekee. Jotain vikaa siinä on, vaikka kakkostyypin diabeetikolle hh välttäminen olisikin ihan loistoidea monessa tapauksessa.
vhh-ruokavalio on diabeetikolle hengenvaarallinen.
Veijolle karppaus (tai oikeammin rasvaus, n. 200 g rasvaa ja pääasiassa kovaa rasvaa päivässä) on uskonto. Hän ottaa kaikki uskontoonsa kohdistuvat "loukkaukset" kovin henkilökohtaisesti. Lienee myös kiivasluonteinen. Jotain traumojakin lienee ja kielenkäyttö monesti samanlaista kuin hiekkalaatikkoikäisillä.
Veijo ei oikein pysty asia-argumentointiin koska on vain kerännyt muiden juttuja blogiinsa. Yleensä vielä ilman minkäänlaista lähdekritiikkiä.
Karppaajien esittämä malli insuliinista on aika perseellään (hiilihydraatti nostaa verensokeria ja insuliini laskee sitä, ergo ilman hiilihydraattia ei tarvitse insuliiniakaan) mutta vetoaa joihinkin kakkosiin turhankin paljon. Pitkävaikutteisen insuliinin päätarkoitus on hillitä glukoneogeneesiä ja se matkii oman elimistön insuliinin eritystä (ts. noin puolet insuliinin erityksestä tapahtuu aterioiden välillä).
Hei, kerroithan tietosi myös teho-osaston hoitoväelle? Tietävät sitten sielläkin päässä varoitella vhh:n vaarallisuudesta. Ja aikamoinen keittiöpsykologin analyysi Veijon mielentilasta. :-D
Terveisin karppaaja, useamman vuoden jo, kaikki arvot kohdallaan, ei tehohoitoa, sitä odotellessa taidan paistaa pihvin voissa.
Veijon opetuslapsihan se siellä näppiksen ääressä.
Hahhaahaa:lle
Juuri tuolla moitin, että VHH:lla oleva saisi olla skarppina sen nokkeluutensa kanssa.
1) Sanoin juuri,että VHH:lla ei pitäisi mennä teholle kenenkään, mutta kun meni.
2) Tehoa ei tarvitse varoitella yhtään mistään. Osaavat asiansa.
3) Tämä VHH-sankari meni siis teholle, ei-VHH:n takia, vaan VHH:n reunailmiön vuoksi eli jätti tyhmyyksissään insuliinisa pois. Tämä insuliinien poisjättö on kohtalokas ykköstyypin diabeetikolle.
4) Tomppeli meni valehtelemaan minulle. Jos ei todellakaan valehdellut ja oli ottanut ne insuliininsa, sitten VHH vei sinne teholle. En oikein usko tätä.
Käykö kateeksi? :-D
Nyt en ymmärrä sitten lainkaan, mitä tekemistä karppaamisen kanssa oli teholle joutumisessa? -ei mitään, vaan insuliinien pois jättäminen.
Lue ajatuksella Veijon "ohjeita" niin ymmärrät miksi D1 joutuu teholle kun noudattaa niitä ohjeita.
Potilas itse väitti ottaneensa sekä insuliininsa että karpanneensa ja teholle mäjähti. Tämä oli loppuun asti potilaan oma kertomus. Eli VHH:lla teholle!
Itse vain yritän kääntä asiaa parhain päin VHH:n kannalta ja oletan potilaan valehdelleen.
Puutumatta kenenkään kielenkäyttöön tällä palstalla, aika hurjaa . Kuitenkin VPeen
kirjoituksissa on asian tynkääkin. Menemättä kuitenkaan näihin hänen mainostamiinsa linkkeihin, netistä löytää paljon tietoa vähähiilihydraattisesta ruokavaliosta. Itse vähän tutkaillut jonkun aikaa, ja - 6kg neljässä kuukaudessa.
Toki. Maltillinen hiilihydraatin karsiminen on hyvä tapa laihduttaa. Sen sijaan rasvaus eli hiilihydraatin korvaaminen (kovalla) rasvalla on aivan järjetöntä.
Rasvaajien väitteistä vaan suurin osa on ihan huuhaata. Mm. kevyttuotteiden kieltäminen sillä perusteella, että rasva on korvattu hiilihydraatilla on vain joskus totta. Meillä tuo koskee lähinnä maustettuja jugurtteja ym.. Itse syön jugurttini rasvattomana ja lisään siihen mahdollisesti ananasmurskaa (mehuun tehtyä). 700 g annos sisältää 300 kcal energiaa, 47 g hiilihydraattia ja 22 g proteiinia. Pitää erinomaisesti nälkää. On tietysti rasvaajien mielestä hirveä sokeripaukku.
Suurimmalla osalla rasvaajista on tolkuttoman huonot kolesteroliarvot ja tätä sitten puolustellaan väitteillä "korkea kolesteroli suojaa ikääntyvää kehoa" ja kolesteroliarvoilla ei ole merkitystä sv-sairauksien kannalta.
Oma kantani on ihan sama kuin virallisen tahon eli karppaus on ok jos se tehdään maltillisella hiilihydraatin vähennyksellä ja pehmeillä rasvoilla noudattaen muita ravitsemussuosituksia.
Suurin osa (voisi sanoa kaikki) rasvaajista ovat lihottaneet itsensä jollain muulla dieetillä kuin suositellulla. Liikaa rasvaa, liikaa sokeria, liikaa alkoholia, liian vähän liikuntaa ja kasviksia. Aika turha mollata suositusruokavaliota kun ei edes tiedä mitä se pitää sisällään.
Kun räkänokka Veijon isä kuoli d 2 aiheuttamaan amputitaatioon katkeroitui Varkauden ääliö ja alkoi trollaamaan joka sivuille missä ei ole saanut bannia.
Nyt se viimeinenkin s24 :kin on sulkenut ovensa ukkelin edessä ja sivut alkaa tervehtymään.
Hyvä tyttö ! Komppaan sinua !
Puustinen on ääliö
Linköpingin liikkaava räkäpelle-nokka Puustinen...psykopaatti ja soutuvene samassa käppyrässä.
LOISTAVA ALOITUS ja niin oikeaan osuva kiitos siitä !
Asiaa edelleen aloituksessa
Puustinen on vain katkera wanha hapan äijä . ei aiheuta toimenpiteitä missään osiossa.
puustista on kiva vedättää ukkeli nappaa joka viestiin kiinni kuin nälkäinen matikka lieroon hehehehehe HOHOHOHOHOHOH
Puustinen ei kauan kirjoittele täällä. Aivojen verisuonet on kalkkeutuneet niin pahasti, että on dementia. Sen huomaa siitä miten pystyy ajatelemaan ja julkaisemaan vain yhtä asiaa. On jo aika lähellä vihannesta.
Ylö ylös asiallinen ja totuuden kertova ketju.