harmaakaihi

37-vuotiaalla

Apua minulla todettiin harmaakaihi jo nyt 37-vuotiaana! Mitä kaikkea on edessä vielä? Kaihi kasvaa mykiön keskelle ja silmät ovat kuivat? Haittaa jo nyt aamuisin, tuntuu kuin näkö ei lähtisi käyntiin. Kauankohan menee leikkaukseen?

3

759

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silmälääkäri

      Leikkauksen ajankohta riippuu siitä, millainen näköhaitta sinulla kaihista on - jos pärjäät vielä hyvin eikä kaihi lisäänny, voi olla että menee vuosikymmeniä ennenkuin tarvitsee leikata. Jos näkö selvästi kärsii tai huononee tai lasiarvot muuttuvat nopeaan tahtiin, on kaihi hyvä leikata jo aiemmin.

      Sinun tapauksessasi olisi paras ratkaisu keskustella rauhassa oman silmälääkärin kanssa siitä, minkälainen näkemisen tarve sinulla on (ammatti, harrastukset jne) ja miltä näkö mielestäsi tällä hetkellä tuntuu - näin voidaan sitten sinun tapauksessasi löytää sinulle paras ajankohta leikkaukselle. Se voi siis olla pian tai vasta kaukana tulevaisuudessa...
      Itse leikkaukseen on julkisella puolella muutaman kuukauden - jopa vuoden jono, mutta mikäli huono näkö esim. haittaa selvästi työssä selviämistä jne, voi leikkaukseen päästä paljon nopeamminkin. Yksityispuolella voi leikkaukseen päästä hyvin nopeasti, mutta se maksaa (sinulle) enemmän.

      • Optikko

        Kaihista vielä: kaihileikkauksen jälkeen (joka on päiväkirurginen toimenpide) näkö palaa yleensä ennalleen. Eli kaihi ei aiheuta pysyvää vammaa silmään, niinkuin esim silmänpainatauti tai verkkokalvon rappeuma.


    • Tarja

      Heippa,

      Sain tarkastuksessa myös minä tietää, että toiseen silmään on kaihia kehittymässä vaikka ikää vasta 38. Näköä se ei haittaa vielä onneksi mitenkään. Kiinnostaisi kuulla silmälääkärin kommentteja kaihista ja verkkokalvonirtauman sekä lasiaisen irtauman yhteydestä kaihin muodostumiseen (itselläni on molemmat -- verkkokalvot leikattu ja paikattu toistakymmentä vuotta sitten onnistuneesti; lasiaisen irtaumaa ensimmäisen kerran pari vuotta sitten ja nyt on silmissä "floatereita"). Laseilla näköni on vielä erittäin hyvä, vaikka miinusta on -9.75 ja -10.25. Käsittääkseni likinäköisyys on myös yksi kaihin syntyyn vaikuttavia tekijöitä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5060
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      113
      1594
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1239
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1189
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1123
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1007
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      969
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      3
      895
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      779
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      753
    Aihe