uusi akva uudet kalat

Vilma R

Hei olen vasta 12 vuotias akvaario harrastaja. Olen hankkimassa uutta isompaa ja mielestäni modernimpaa akvaariota sellaista 240 litraa isoa. Yritän saada sen joululahjaksi, vanhan n.140 litrasen myyn (myöhemmin). Mutta siis asiaan :).
En osaa päättää ostaisinko kultakaloja vai kiekkokaloja hinnan puolesta tietty kultakaloja mutta entäs nuo kiekkokalat ovatko kuinka haastavia? Kuinka nopeasti lisääntyvät? ←kysyn tuota koska haluaisin monta mutta raha ei riitä kauhean laumaan. Missä myydään? Mitä syövät?
Sitten oli vielä jos noita kiekkoja niin miten pH arvoja voi muuttaa ja käykö hana vesi vai pitääkö olla jotain erikois aineita. En ole koskaan kiinnittänyt huomiota pH arvoihin ':D
Entä kultikset ovat kuulemma sottaisia.

Tiedän että vastaus seuraavan on ei mutta haluaisin varmistaa että voiko kultiksia ja kiekkoja olla samassa altaassa

5

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vilma R

      Pikaisia vastauksia

    • Kirjoviiripyrstö

      Sikäli päätös on hyvin helppo, että kultakalat tarvitsevat vähintään 500 litraisen akvaarion ja kiekkokalat vähintään 540 litraisen akvaarion eli kummatkaan eivät mahdu lähimainkaan uuteen akvaarioosi. Lisäksi kiekkokalat ovat tunnettuja siitä että ovat erittäin haastavia kaloja, etenkään kudettaminen ei onnistu jokaiselta vaan olosuhteiden tulee olla ihanteelliset. Ja luonnonkiekot menevätkin sitten haastavuudeltaan jo ihan eri svääreihin. Kultakalat ovat erittäin sotkuisia ja vaativat erityistä huomiota suodatuksen ja vedenvaihtojen suhteen. pH arvoihin sinun tulisi ehdottomasti kiinnittää huomiota jo nyt tai nykyisetkään kalasi eivät voi hyvin.
      Suosittelisin tutustumaan aquaweb foorumiin ja hankkimaan vielä paljon lisää akvaariotietoutta. Onnea harrastuksen jatkoon.

    • asdf3

      Valitettavasti noin pieneen akvaarioon ei voi laittaa kiekkokaloja eikä kultakaloja. Vaikka kysyt asiaa eripaikoista saat aina saman vastauksen.

      • FinClassic00

        Ton kokoseen akvaarioon menis hyvin esim. muutama monniainen, roima parvi tetroja, muutama lehtikala tai vaikka jos tykkäät viljellä kaloja niin miekkapyrstöjä tai muita hammaskarppeja.Multa sais ite kasvatettuja miekkiksiä n. 1€ kpl ja ois joku 5 valmiina lähtöön ;D


    • Akva tyttö

      Moi!
      Kiva kuulla, että on muitakin nuoria akvaario harrastajia. Itse olen kohta 12 vuotias akvaario harrastaja.
      Muut kertoivatkin jo kysymykseesi vastauksen. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      21
      4649
    2. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      239
      4459
    3. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      39
      4241
    4. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      36
      4064
    5. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      201
      4027
    6. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      3982
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      137
      3637
    8. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      67
      3545
    9. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      20
      2994
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      2961
    Aihe