ÄLÄANNAomaalastasipois,pianhelpottaa

EPÄTOIVOINEN BIOÄITI

annoin lapseni pois, koska olin aika nuori ulkopuolisen painostuksen takia ja sen että aina kerrotaan lisäntymiskyvyttömistä perheistä, jotka on tavallista parempia ja vain lapsi puuttuu. Sellaiset odottavat aina nuorten terveiden tyttöjen lapsia, kun narkkarien tai FAs-alpset ei kelpaa. Lapsi oli nyt 7 v. En tiedä missä hän asuu. Joka päivä mietin 50 kertaa tytärtäni joka varastetiin. Älä sano, että tytöllä on nyt hyvä olla. Minulla olisi täydet mahdolllisuudet hoitaa tyttö, olen hyvätuloisessa akat. ammatissa. Mietin lasta joka päivä. ÄLÄ IKINA ANNA LASTASI POIS,tilanne helpottaa kyllä. Saat elinikäisen tuomion muistaessasi lastasi. Miksi antaa terve lapsi pois? Ei ole sinun vikasi jos joku ei saa lasta. En minäkään saa kaikkea. minusta lapsettomat voi ottaa sairaita lapsia.

10

2229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ana

      taidat olla oikeassa. jokainen varmasti katuu lapsensa pois antamista.

      mielestäni vanhempien ja muiden läheisten tulisi tukea raskaana olevia nuoria tyttöjä. vaikka olisi "itsekin vielä lapsi", kykenee yleensä hoitamaan oman lapsensa. on olemassa ensikoteja yms, yhteiskunta auttaa kaikin mahdollisin tavoin niin taloudellisesti kuin muutenkin.

      mutta aivan kaikki nuoret tytöt eivät osaa pitää huolta vauvastaan. eikö silloin sijaiskoti olisi paras vaihtoehto lapselle? silloinhan voi tavata lastaan ja huoltajuus pysyy äidillä. myöhemmin, kun pystyy olemaan Äiti lapselleen, saa lapsen taas luokseen.

      adoptoijille tulee aina löytymään lapsia ulkomailta. miljoonittain.

      • TROLLLI

        OLIOVIESTI!!


    • henna

      On todella surullista jos olet painostuksen takia lapsesi pois antanut. Kyllä nuorikin äiti pärjää jos läheiset tukee. Itse olen adoptioäiti, mutta silti olen pitänyt aina arveluttavan, sitä miten näilläkin palstoilla niille jotka lapsensa adoptioon antamista miettivät, kerrotaan riumuiten miten paljon hyviä perheitä on lapsia vailla. Sen ei mielestäni pitäisi olla mikään motiivi adoptioon antamiselle. Toki sitten jo päätöksen tehnyt voi itseään huojentaa sillä, että varmaan rakastavan kodin lapsi sai. Minusta sinä kuitenkin väärin puhut varastamisesta. Itse sinä kuitenkin olet päätöksesi tehnyt. Sen hetkisen tietämykseni mukaan, nyt ehkä tekisit toisin, mutta silloin et tehnyt. On valitettavaa jos sinut on ympäripuhuttu, mutta älä syytä siitä adoptiovanhempia vaan heitä jotka sinut päätökseesi painostivat.
      Sitten toinen mihin kiinnitin huomiota oli tuo lause "Miksi antaa terve lapsi pois?"...miksi sitten sairas??? Eikö sairaalla lapsella ole oikeutta biologisiin vanhempiinsa siinä missä terveelläkin, eikö sairasta jää kaipaamaan, ainoastaan tervettä???? Aika julmaa.

      Mutta siinä olet mielestäni oikeassa, että lapsensa pois antamista kannattaa kyllä miettiä kerran jos toisenkin. Kyllä Suomessa lapsen kanssa rahallisesti pärjää, toinen juttu on tietenkin jos epäilee omaa henkistä jaksamistaan. Lasta ei pidä antaa pois sen takia, että joku muu ei lasta voi saada.
      Toisaalta en halua sysätä syyllisyyttä heidän niskaan jotka lapsensa on adoptioon antaneet. Jokainen elämä on erilainen ja tilanteet joskus tuntuu mahdottomilta ja kuten aikaisemmin sanoin, ratkaisut jotka elämässä teemme, on tehty sen hetkisen parhaan tietämyksemme mukaan. Jos joskus myöhemmin tuntuu toiselta, ei sitä voinut silloin tietää.

    • sesar

      ja TOIVOT,että kaikki muutkin saisivat huonon olon.
      Etkö ymmärrä,että se ei sinun oloasi muuta miksikään?

    • alkuper

      jees, haluaisin että kenenkään muun jolta lapsi on otettu/"varastettu" alaikäisenä EI TARVITSISI kärsiä samaa surua. Monet nuorena hyvin lapsen saaneet pitävät sen, hoitavat sitä oikien hyvin ja saavat pian elämänsä järjestykseen koulun jne jälkeen. Asia vaan kypsyttää heidätnopeammin hyviksi äideiksi. nykyän ei edesole mikään häpeäolla au-äiti. POINNTTINI oli ettei kukaan koskaan anna lastaan enää pois, sellainen äiti, joka selviää kuitenkin.

      En kannata aborttiakaan mutten myöskään sitä että täytyy antaa lapsi jollekin. Nuorten äitien vahinkolapsia odotetaan, koska heillä ei ole FAS jne vaurioita, vaikka adoptiovanhempien tulisi juuri otta nämä etusijassa eikä odottaa parhait apäältä.

      • liisa

        En oikein ymmärrä mitä tarkoitat tuolla, ettei adoptiovanhemmat ota kuin parhaat päältä. Suomessa tule adoptioon lapsia vuositasolla vain pieni määrä siihen verrattuna miten moni perhe odottaa lasta kotimaisesta adoptiosta. Jokainen adoptioon annettu lapsi saa kodin. Erikseen on sitten sijoitukseen tulevat lapset, ehkä sekoitat adoptiot nyt näihin. Sijoituksessahan bioäiti/isä pitää yhteyttä lapseen ja tarkoituksena on purkaa sijoitus jonain päivänä.
        Kun tämä terveys teema on sinulle niin tärkeä, niin haluausin kysyä, että mitä jos nyt saisit tietää lapsesi olleenkin esim. kehitysvammainen (nähän ei aina tule ilmi heti synnytyslaitoksella) tai häiriöinen, etkö olisikaan enään pahoillasi lapsesi pois antamisesta??


    • Jill

      "annoin lapseni pois, koska olin aika nuori ulkopuolisen painostuksen takia ja sen että aina kerrotaan lisäntymiskyvyttömistä perheistä, jotka on tavallista parempia ja vain lapsi puuttuu"
      Voi voi, mitäs annoit? "Koska olin sitä ja tätä"
      Tekosyitä sanon minä. Jokainen joka on kyllin vanha tekemään lapsia luulisi olevan myös tarpeeksi aikuinen niistä huolehtimaan. En sano että adoptioon antaminen ei olisi huolehtimista useassa tapauksessa todella on. Tässä vaan vahvasti tuntuu että yrität omaa typeryyttäsi vyöryttää jonkun muun niskaan. Maailmassa mitään ei ole pakko tehdä. Alaikäisenkään ei ole pakko lastaan antaa pois jos ei halua.
      Sinun lastasi ei ole varastettu älä edes yritä väittää niin. SINÄ olet VAPAAEHTOISESTI luopunut lapsestasi. Vaikka mahdollisuutesi olisivat minkälaiset hyvänsä et sinä tytärtäsi takaisin tule saamaan.
      Miten noin naivisti ajatteleva ihminen voi olla akateemisesti koulutettu?
      Osta rahoillasi vaikka itsellesi elämä...

      • alkuper

        luepä nyt rauhalllisesti pointtini:

        Tiedän etten saa lastani takaisin, ja olin tosi typerä kun annoin sossujen jne painostaa antamaan OMAN lapsen pois. Tämä on oma vikani, jota en toivo muille. Omaa lasta saamattomilta tulee järkyttävä painostus näilläkin sivuilla 15-20v odottajille: anna mulle,anna mulle, meillä on kaikki niin hyvin.

        Olisin pitänyt oman lapseni sairaudesta huolimatta, tietysti! Puhuin terveydestä siinä mielessä, että nuorten terveiden saamat lapset ovat terveempiä kuin FAS/FAE/narkkareiden lapset, joita on myös tarjolla adoptioon. (Sain kuulla 7 v sitten että lastani odottaisi jo ainakin 500 hyvää vaurasta perhettä!)

        Kaikki lapset ovat arvokkaita ja kunnioitan niitä adoptiovanhempia syvästi joille kelpaa tällainenkin lapsi. tiedän tapauksen jossa adotioperhe ei ottanutkaan Venäjältä tulevaa poikaa, koska tälla oli sairaus. Perhe katsoi ettei "jaksa" hoitaa, vaan vaihtoi toiseen. Itse kertoivat. Eikä vammaista lasta tarvitse ottaa ulkom. adoptiossakaan, vaan saa toivoa.

        On varmaan tapauksia missä adoptio on OK, kun äiti ei pysty huolehtimaan.Täysi siunaus sille.

        Mutta HALUAN ETTÄ MINUN JÄLKEENI KUKAAN (joka pystyy huolehtimaan) EI LUOVUTA LASTAAN LIIAN KEVYESTI!!!!!!Alat kaivata sitä seuraavana päivänä ja saat elinikäisen ikävän! Se on pientä parin hankalan vuoden jälkeen.

        Biologinen side on hyvin voimakas.

        Mutta vielä kerran: hyväksyn adoption missä äiti ei pysty huolehtimaan lapsesta ja arvostan adoptiota missä vanhemmille annetaan lapsi, ettei ne saa "valita":poika , tyttö, tumma, vaalea vaan pitää ottaa ensimmäinen apua tartteva. Ei biolastakaan voi valita.


    • kissa

      oli provo

    • opiskelijaäiti

      Jos olisit pitänyt lapsen, olisitko tänä päivänä siinä hyvätuloisessa akateemisessa ammatissasi, jossa nyt olet? Mistä tiedät, vaikka tyttörelläsi olisi ollut koliikki ja/tai muita ongelmia. Opintosi olisivat varmasti viivastyneet, vaikka tyttösi olisi ollut ns. helppo lapsi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      643
      7907
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      451
      2190
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      228
      2092
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1668
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1224
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1205
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1075
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      829
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      724
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      715
    Aihe