Hei.
Olen menossa lyseoon ja keskiarvoni on 8,6, joten kysyn, selviääkö sillä ka:lla hyvin lukiossa? En ole järkky hyvä kokeissa (en ole saanut kymppiä yläasteella, yleensä vain kaseja ja ysejä), mutta osaan asiat aina hyvin.
Kun lukio pelottaa aivan saamaristi.
Olen menossa lyseoon ja keskiarvoni on 8,6, joten kysyn, selviääkö sillä ka:lla hyvin lukiossa? En ole järkky hyvä kokeissa (en ole saanut kymppiä yläasteella, yleensä vain kaseja ja ysejä), mutta osaan asiat aina hyvin.
Kun lukio pelottaa aivan saamaristi.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onko tämä jokin vitsi? Ei tuo keskiarvo kerro yhtään mitään. Kaverini tuli lukioon 6 keskiarvolla joka nousi 8:aan. Sitten eräs toinen lähti 8,5 keskiarvolla lukioon eikä edes ylioppilaaksi. Häntä kiinnostivat vain naiset ja viina eikä hän siksi pärjännyt.
Kyse on siis vain kovasta työstä ja motivaatiosta. Itse lähdin 8,9 keskiarvolla ja se tippui 8,6:teen, joka on lukiossa tosin hyvä saavutus. En saanut yläasteella yhtään kymppiä paitsi teknisestätyöstä, mutta lukiossa niitä olikin jo kaksi. Kirjoitin L, E, E, M, M ja C eli E:n paperit. Kunhan teet kovasti töitä niin kyllä se lukio hyvin menee.
Kovasta työstä ja motivaatiosta :'D... Itse lähdin lukioon 8,7 keskiarvolla ja vietin lukioni juurikin naisten ja viinan kanssa ja luovin silti kemiat, fysiikat ja pitkän matikankin ilman ongelmia ja siis myös E:n papereilla. Keskiarvo taisi olla 8,4 lukiosta. Ihan turhaa paniikkia toiselle aiheutat, ei siellä välttämättä joudu juuri vaivaa näkemään. Kyllä sen sitten siellä näkee tuleeko niistä kursseista jotain ja millaisella vaivalla.
Kävitkö tunneilla kuinka usein? Kuten sanoin, lukiossa pärjää jos keskittyy tunneilla. Tämä henkilö oli paljon poissa darran takia ja räpläs kännykkää aina lähes koko tunnin kun oli paikalla.
En minä pelotella aio. Kerron vain, että se kolmen L:n taktiikka ei toimi ellei sitten ole mukana tunneilla. Tämä henkilö haluaa saavuttaa selvästi jotakin suurempaa ja siksi tämä urbaanilegenda täytyy kumota heti alkuunsa. Kyllä lukion lukematta pääsee läpi, mutta kuinka hyvin, se on sitten toinen juttu.
Itse nostin 6,6 keskiarvon -> 7,6, joten ei minun mielestä ainakaan ole vaikea pärjätä. Kokeisiin yleensä luin kirjan 2-3 kertaa ja 8 tuli vähintään. Ka olisi voinut olla yli 8 mutta osa aineista kuten ruotsi laski sitä ( arvosana 5). Lukiossa ei ole vaikea pärjätä, kunhan panostat aineisiin. Kaikki on kiinni sinusta itsestäsi.
Siis selviytyykö lukiossa hyvin peruskoulun 8,6 keskiarvolla? Voit olla varma, että jokainen, joka on lukioon päässyt, voi selviytyä siellä hyvin. Pientä panostusta se tietysti yleensä vaatii, mutta ei todellakaan mitään mahdottomia. Aivan tavalliset Jonnet ja Jennat siellä pärjäävät.