Olen kymmenen vuoden ajan käynyt erään alle 20000 asukkaan hämäläisen kaupungin siirtolapuutarhassa äitiäni auttelemassa. Aina kun satun kävelemään kahden tai useamman puutarhalaisen ohi, tai satun istumaan ulkohuusissa ja ulkopuolella on muutama henkilö, puheenaiheena on muiden puutarhalaisten haukkuminen. Mitä tahansa kuka tahansa alueella tekee, se on väärin/huonosti tehty. Nurmikkoa ei ole ajettu tarpeeksi usein, jonkun koira haukkuu, joku on ostanut vääränhintaisia klapeja,joku ei keittiöapulaisena osannut heti tehdä kaikkea oma-aloitteisesti vaan kyseli koko ajan,blaablaablaa. Viime vuosina olen alkanut jo lähes voimaan pahoin ajatuksestakin kun puutarhareissu lähenee. Se minua nyt kiinnostaa, että mitenkä on isommissa kaupungeissa ja muualla Suomessa, onko samanlaista vastenmielistä pahansuopuutta puutarhalaisten kesken? En aio ikinä hankkia siirtolapuutarhamökkiä, enkä tosiaan suosittele kenellekään.
Onko muuallakin Suomessa näin
3
240
Vastaukset
- KatCat
No, perussuomimeininkiä tuo on. itse oleillut jonkun aikaa Helsingissä eräässä siirtolapuutarhassa, niin en ole törmännyt ihan tuollaiseen, mutta ylenpalttista tuppautumista/neuvomista ym on sitäkin enemmän. Ja kaikilla tietty eri neuvot ja ohjeet, jotka ovat "yhdistyksen ohjeita", eli siis oikeasti kylläkin heidän omiaan...Ja tiettyä kilpavarustelua on nähtävillä, kenellä on isoin/hienoin/varustelluin mökki. Hohhoijaa. Itse elän vaatimattomassa mökissäni omaa elämääni, en harrasta kyläilyä ja olen saanut jo jonkin aikaa olla omissa oloissani. Että kyllä sekin onnistuu.
- Free34
Meillä on vantaalla siirtolamökki, jonka rakensimme n 5 vuotta sitten eikä vastaavaa kyyräilyä ole tullut eteen. Porukka ihan ok ja moikkailevat vastaan tullessaan. Ihan rauhassa on saanut mökkeillä ja grillailla pekoni-aurajuusto-jättiherkkusieniä.
Nojuu, on tuolla niitä vanhoja joilla on omat näkemykset ja ne on ne ainoat oikeat. Itellä on kokemusta puutarhan hoidosta jo vuosikausia ja omat periaatteet, mutta kun palstaviljelijänä olen melko uusi, niin... Välillä teen muka aivan väärin vaikka juuri sillä tietyllä tavalla pyrin johonkin toiseen tulokseen kuin he.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5278910Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1606134Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3615168Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664739Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s984351Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664053SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1843932- 921856
- 1031404
- 47959