Onko muuallakin Suomessa näin

kaikenväärintekijä

Olen kymmenen vuoden ajan käynyt erään alle 20000 asukkaan hämäläisen kaupungin siirtolapuutarhassa äitiäni auttelemassa. Aina kun satun kävelemään kahden tai useamman puutarhalaisen ohi, tai satun istumaan ulkohuusissa ja ulkopuolella on muutama henkilö, puheenaiheena on muiden puutarhalaisten haukkuminen. Mitä tahansa kuka tahansa alueella tekee, se on väärin/huonosti tehty. Nurmikkoa ei ole ajettu tarpeeksi usein, jonkun koira haukkuu, joku on ostanut vääränhintaisia klapeja,joku ei keittiöapulaisena osannut heti tehdä kaikkea oma-aloitteisesti vaan kyseli koko ajan,blaablaablaa. Viime vuosina olen alkanut jo lähes voimaan pahoin ajatuksestakin kun puutarhareissu lähenee. Se minua nyt kiinnostaa, että mitenkä on isommissa kaupungeissa ja muualla Suomessa, onko samanlaista vastenmielistä pahansuopuutta puutarhalaisten kesken? En aio ikinä hankkia siirtolapuutarhamökkiä, enkä tosiaan suosittele kenellekään.

3

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KatCat

      No, perussuomimeininkiä tuo on. itse oleillut jonkun aikaa Helsingissä eräässä siirtolapuutarhassa, niin en ole törmännyt ihan tuollaiseen, mutta ylenpalttista tuppautumista/neuvomista ym on sitäkin enemmän. Ja kaikilla tietty eri neuvot ja ohjeet, jotka ovat "yhdistyksen ohjeita", eli siis oikeasti kylläkin heidän omiaan...Ja tiettyä kilpavarustelua on nähtävillä, kenellä on isoin/hienoin/varustelluin mökki. Hohhoijaa. Itse elän vaatimattomassa mökissäni omaa elämääni, en harrasta kyläilyä ja olen saanut jo jonkin aikaa olla omissa oloissani. Että kyllä sekin onnistuu.

      • Free34

        Meillä on vantaalla siirtolamökki, jonka rakensimme n 5 vuotta sitten eikä vastaavaa kyyräilyä ole tullut eteen. Porukka ihan ok ja moikkailevat vastaan tullessaan. Ihan rauhassa on saanut mökkeillä ja grillailla pekoni-aurajuusto-jättiherkkusieniä.


    • Nojuu, on tuolla niitä vanhoja joilla on omat näkemykset ja ne on ne ainoat oikeat. Itellä on kokemusta puutarhan hoidosta jo vuosikausia ja omat periaatteet, mutta kun palstaviljelijänä olen melko uusi, niin... Välillä teen muka aivan väärin vaikka juuri sillä tietyllä tavalla pyrin johonkin toiseen tulokseen kuin he.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      42
      4885
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      18
      3636
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3443
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2798
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2670
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2620
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1663
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1506
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      198
      1392
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1311
    Aihe