Syntymäpäivää voi katua.

Paikkakunnan yllä lentelevä tikka kääntyi selälleen, kun näki ihmisten ahdingon, epätoivon "uskoa vai ei"- julkisuudessa kiertävät jutut. Suuri oli ihmisten ahdistus ottaa vastaan kuulemansa ja näkemänsä.

Hetken aikaa tikka katseli yläpuolellaan leijuvaa sumua, se tiesi että sumukerrostuma oli ylös tiivistynyttä pyhäjärvisten tuskaa, itkua ja hikeä.

Tuskin kunniakasta loppua tähän voin enää räpistellä, tehty mikä tehty, en voi mitään tikka tuumasi, pyörähti oikeinpäin ja ruikkasi ison paskan.
30374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Syntymäänsä voi katua ja sanoa ja lyödä rintoihinta: Voi äiti, voi isä, minkä teitte.
Syntymä on suuri juhla ja ilo, mutta mitkä geenit, mikä kasvualusta tekee ihmisestä sellaisen, mikä on.
Tähän ei riitä "sana sunnuntaiksi". Ei.......
Tähän on vain nähtävä nämä "pikku pojat", jotka eivät ole kasvaneet aikuisiksi.Toimivat meidän veronmaksajien varoilla, leikkivät hiekkalaatikolla teemalla: voitetaanpas, näytetäänpäs jne...Onko tämä kaupunkilaisten verovarojen oikeaa käyttöä. Kun viranhaltija ei ole tehnyt mitään sellaista, että kaupungille olisi tullut taloudellista vahinkoa. Koston kierteen (lentokenttä A-studio ym:t) johdosta kaupunkilaisten verotulot menee tällaiseen.
Montakohan koululaista tälläkin 44 000 eurolla olisi palkattu. Montako omaishoitajakyytiä maksettu, montako kuoppaa korjattu, montako kotihoidontukea maksettu. Montako lastensuojelutapausta selvitetty. Nyt tällainen kasa rahaa menee näiden päättäjien vihanvimmoissaan helsinkiläiselle asianajotoimistolle. Valtuuston on nähtävä asioliden oikea laita ja pysäytettävä kaupunginhallituksen toiminta tällaiseen ja vaatia muutosta.
Asianajotoimiston osakkaana on asianajaja Raimo Luoma, joka taas on valtiovarainministeri Antti Rinteen ykkösavustaja. Kuka kertoikaan, että tämä sama kaveri on Laguuna-asioissa. (hei torssonen, tiedätkö)
Nyt ei ole mitään tolkkua, ei mitään omaa tuntoa, ei mitään käsitystä siitä, että kun asumme täällä pienellä paikkakunnalla, jonka kuviot tekevät elämän aika raadolliseksi tällä menettelyllä.LOPETTAKAA JO LAKIPALVELUJEN MAKSAMISET. PALJONKO TÄNÄ VUONNA ON RAHAA SYYDETTY. SE TULEE MYÖS SAADA TIETÄÄ.(v.2013 jo melkein 45 000 euroa)
Mutta muistellaanpa asiaa, vuosikymmenet ovat vierineet. Ja tulee ilta ja lienee ihan kivaa istua kiikkutuolissa ja , jos ymmärrys vielä on, mietiskellä "mitä tulikaan tehtyä".
Millähän ajatuksilla nykyinen valtuuston puheenjohtaja istuskelee keinutuolissaan Kuntalaki-kirja sylissä ja ajatuksen:"mitähän minä nyt teen " ja vielä läppää kättään sydämellä., että lieneeköhän suurikin saattojoukko, kun aika tulee ja kirkonkellot kumajaa.

Äänestä

Lakinaiset Vierula & Autio ovat varmaan juhlapöydän itseoikeutettuja seuralaisia kera Rapon, Tikkasen, Kaurasen, Sarkkisen, Leskisen, Piipon ja Erkkilän. Siinä saa lehtikuvaan kerralla "korpit kuuntelevat"-ryhmän.
Taustoituksista ei ole puutetta, maksajista ja viimekäden vastuunottajista sitäkin enemmän.

Äänestä

Ministeritason vieraita, ylintä maakuntajohtoa sairaanhoitopiiristä lähtien tulossa.
Kaiken vieraskerman ymmärtää pitkän verkostopoliitikon tuntemisten kautta, mutta sitä, jos Kuopion piispa saapuisi, niin en kyllä pysty yhdistämään muun kuin veriveljensä veljeilyjen kautta.
Rantakangas pitää ansioituneen "miehisen miehen teot"-puheen, ja myötäkarvaan aplodeista ei tahdo tulla loppua.
Taputukset jatkunevat juhannusaattoon vuonna 2024.
Tosin, taputtajaporukka on voinut vaihtua ja ilonaihe on päinvastainen.

Äänestä

Lukasin tuon Pyhäjärven Sanomien 60-vuotishaastattelun. Kovin ovat vähäiset nuo edustukset yli kunnallisesti. Siis alaspäin on ollut meno. Ja mistähän syystä. Mitkähän ovat teon motiivit.
Ei millään pahalla. Nythän 30 vuotta kunnallishallinnossa ja yli kunnallisten ja yli, yli poliiittisen karriäärin pitäisi olla ylimmillään.Näinä vuosikymmeninä. Suuria delegaatioita onnittelemassa. Lehdistö ja radio paikalla ja haastatteluja. Ei ollut Iisalmen Sanomissa mitään.
Ei näkynyt Keskustan kesäkokouksessa, missähän sitä oltiin?
Missä oli meidän kansanedustajaehdokkaamme? Ei häntäkään näkynyt.
En pidä oikeana, että kaupunginhallituksen kokous kokoontuu Pitokartano Verkkorannassa juhlaistuntoon tikanmäen juhlien jälkeen samassa paikassa.
Esityslistan mukaan asiat ovat sen laatuiset, että kokous olisi kuulunut pitää virallisessa kaupunginhallituksen kokoushuoneessa. Halutaanko tässä teettää sopivia päätöksiä näin juhlan kunniaksi.?

Jos kaupungin edustusmenoista jotain maksetaan näistä juhlallisuuksista, on siitä tultava merkintä hallituksen pöytäkikrjaan.On tämä sen laatuinen ja laajuinen asia.

Äänestä
  • Lehdessä myös kerrottiin, että lentäminen on lennetty.
    Miksi kaupunki maksaa lähes 10 000 euroa lentokentälle, koska palolentoja ei
    kyetä nyt tekemään, eikä muutakaan rahtiliikennettä ole.
    Tuossapa tuli mieleen, että Aila Kauranen, joka on Lentokenttä Oy:n puheenjohtaja varmaankin rientää suurellisesti onnittelemaan pitäen pienissä kätösissään pientä miniatyyri konetta, jonka ojentaa symboloimaan tätä iloa ja samalla surua, kun lennot on lennetty.
    No, terveys palaa aikanaan ja muistot kultautuvat pientä lentokonetta katsellessa
    kirjahyllyssä.
    Voi näitä aikoja, voi menneitä, ne tahtoisin taas elää uudelleen.

    Äänestä

Kun hallituksen jäsenet ovat hyvin syötetyt, kiitetyt ja nuoleskellut, niin esityslistalla oleva narutus"selonteko" hyväksytään.

Miksei muka hyväksyttäisi, ehkei soraäänittä?
Vatsa on täynnä, juhlapuku päällä ja niin kaveruuden tyylilajiin sujuvasti mukauttaen; eiköhän mennä entisen kaavan mukaan, sillä huominen kantaa omat murheensa.
Tikka lentää jälleen.

Olematta sen erityisemmin ilkeä, sanon; joka kuritta kasvaa, se kunniatta kuolee.

Äänestä

HYvin on osattu yhdistää "kootut selostukset" synttärijuhlallisuuksien iltaan ja samoihin tiloihin. Hallitus kokoontuu Verkkorannassa. Voi ählämin sählämi.
Onko näin, että ensin kehutaan kuplille ja sitten illan hämyssä kerrotaan totuuksia, mihin on tultu.

Äänestä

Paikalla käyneen "ystävän" mukaan "vieraita" oli varauduttu kestitsemään 220 1.

Äänestä

Ihmiselle voi käydä niin, että vaikka hän ei tietoisella tasolla pyri jäämään kiinni teoista, voi olla mahdollista, että jollain tasolla hän on niin uupunut, että tapahtuu jonkinlainen tiedostamaton vapautumisyritys.
Näin tulee ennen pitkää käymään, piankin.

Äänestä

Jos siellä juhlaistunnossa on viinaksia tarjolla, niin siitä voi tulla änkyrä känniin.

Äänestä

Tuli kylmän päivän ilta. Paikkakunnan yllä lennellyt tikka palaili pesäpuulleen mäelle. Rikkumaton oli järven päällä leijuva kylmä hiljaisuus.

Tuskin tuli kunniakasta loppua tähänkään päivään, tehty mikä tehty, ei voi mitään tikka tuumasi, istahti oksalle ja ruikkasi ison paskan.

Äänestä

proolaiset nyt on vähän omituisia.

Äänestä

Uusi keskustan haaskanpidot jatkuvat huomenna Ylivieskassa, tiukasti vaan me- henki päällä.
Taloudellinen vastuu sekä tekojen suuruus mitataan ja väittämät pitäisi pystyä todistamaan. Oletan että eivät onnistu.

Äänestä
  • Melekein pelottaa!

    Äänestä

onks piä pipi?

Äänestä
  • Maratoonarin kirjoitusta lukiessani tuli mieleen, tikanmäen 60-vuotispäivä.
    Näihin samoihin vuosikymmenien ikään tapahtui silloinen kaupunginjohtaja Lauri Kontkasen ajojahti.
    Onko näin, että Historia toistaa itseään. ( Kontkasen silloiset jahtaajat olivat pääosin jukka tikanmäki, esko leppäharju, tapani antikainen) Oliko Sarkkinen???
    Mitenkähän tälle kuuskymppiselle käynee, kunhan asiat ovat pulkassa.

    Äänestä

proolainen on katkera jopa toisten juhlistakin.

Äänestä

Tuota väitettä en usko. Miksi katkera kenellekään. Ei. ei.Ei ole mitään mahtavaa tulla vanhaksi. Ei ole lainkaan, mutta se samalla tuon virstanpylväs muistuttaa kuolevaisuudesta.
Ei ole hmeellistä että tulee kuusikymppiseksi. Se vain toteutuu, että Historia toistaa itseään, niin teoissa kuin vanhenemisessa. Tässä ollaan. Mitkähän lienevät ajatukset siitä mitä on tullut tehtyä ja mitä nyt?
Näin päivä jälkeen 60-vuotisjuhlan?

Äänestä

Tämäkin sairas keskustelu lisää Jukan äänimäärää seuraavissa vaaleissa! Käsittämättömän sairasta!

Äänestä

Mitä se auttaa vaikka 1000 ääntä saisi? Ei sitten yhtään sen kummemmin miestä kuin meitä pyhäjärvisiä?
Tyhmät perässähiihtäjät ja varjopaikoissa viihtyvät, tyylilajin mukaan uusi keskustan loiseläjät äänestävät kaltaisiaan. Ihan sama.

Kun vallan käyttäminen on tätä taattua "pulunpaskaa" niin on sitten kehittämiselle sille ja sama, moninkertaistaako äänensä ja kannattajansa.
Kunnan kehittäminen ja kuntalaisten vastuut tiedetään hyvissä ajoin. Hengessä äänestäminen on taattua hyvästijätön jatkumoa, niin kuin on ollut 30 vuotta tasaisen tappavasti ja todistettavasti kunnan väkiluvulle, työpaikoille ja hyvälle yhteistyölle.

ON KAKSI eri asia on toteuttaa rehtiä, oikeuteen ja ohjeisiin pohjaavaa sekä päivän valon kestävää politiikkaa, kuin häärätä kuliseissa ja veivata tyhjänpäiväisiä selittelyjään sekä kysymyksiään vastauksena kysymyksiin. Vehtaaminen onnistuu uusi keskustan "äänillä" ja loiseläjien tuella.

Äänestä
  • Pulunpaska on sokaissut tänne valitusvirttä kirjoittavien pään ja aivot, kun siinä aina pyörivät.

    Äänestä

Ei tämä ole sairasta keskustelua. Tämähän on totta, on istuttava alas ja mietittävä, mitä on tullut tehtyä. Onko vihdoinkin suunnanmuutoksen aika. Onko hiekkalaattikkoleikki loppu. Onko vihanpito loppu. Onko kaupungin varojen tuhlaaminen yhden ihmisen eliminoimiseksi nyt loppu. Onko nähtävissä, että kaupungin varojen käyttö tämänlaatuiseen toimintaan on loppu. On itsetutkiskelun paikka, tämä valheellinen elämä ja pahan vallan toimi ihmisessä, veriveljen kanssa. Nyt se on loppu. Tämä kirjoitus tuntuu oudolta. Mutta nyt on se paalu elämässä, että kannattaa istua alas ja toimia omantunnon mukaan.Onko sitä? Niin , koko 5-7 miehen(naisen) pahuuden voiman on siirryttävä tekemään hyvyyttä. Syyttömiä pyhäjärviset ovat (vai ovatko?) tällaiseen elämään ja tällaiseen kohteluun ja tällaiseen varojen väärinkäyttöön väsyneitä. Paikkakunnan väki on vähätuloista, mutta verojaan yhteiseen kassaan kerryttäviä. Onko nyt tiimalasi tyhjässä ja käännös ylöspäin. Uusi elämä alkaa??? Vai alkaako?

Äänestä

Jos "Syntymäpäivää voi katua" ei ole sairasta niin mikä sitten on? Tuota aloitusta voi kyllä katua, ja montaa muutakin kirjoitusta tässä ketjussa!!!

Äänestä

Saman istunnon itsensä kanssa saa tehdä joka ikinen.

Äänestä

voisiko olla totta?

vai unta häilyvää....
Jos ihmeitä tapahtuu, kuten TR uskonasioissa, niin samaa ihmettä voi odottaa. sehän on varma niin tarmon kuin Jukakin kohdalla. Vain teot puhuvat puolestaan. Liturgia "sana sunnuntaiksi" ei riitä. Tuleeko mieleen, kun noita lueskelee, että onko ihminen noin kaksineuvoinen. Tosi on sekin sanonta, että"tee niinkuin kehotan/neuvon, älä tee niinkuin itse teen."
Tässä on yksi totuus.

Äänestä

Joka kuritta jatkaa, se kunniatta päättää meidän puolesta.

Äänestä

Sanonta on arjessa koettuna niin totta, kuin totinen miesvoimistelijoiden toteemi.

Äänestä

Oliko Kirkonkylän raitilla liikennettä 16.6. about 14-00-17.00.

Äänestä

Onkohan asiat seuraavassa valtuustossa?

Äänestä

kertokaa tuolle proolaiselle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaakana. kirjoitti:

Paikkakunnan yllä lentelevä tikka kääntyi selälleen, kun näki ihmisten ahdingon, epätoivon "uskoa vai ei"- julkisuudessa kiertävät jutut. Suuri oli ihmisten ahdistus ottaa vastaan kuulemansa ja näkemänsä.

Hetken aikaa tikka katseli yläpuolellaan leijuvaa sumua, se tiesi että sumukerrostuma oli ylös tiivistynyttä pyhäjärvisten tuskaa, itkua ja hikeä.

Tuskin kunniakasta loppua tähän voin enää räpistellä, tehty mikä tehty, en voi mitään tikka tuumasi, pyörähti oikeinpäin ja ruikkasi ison paskan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu