Sandö, Parainen

tärkeintä on...

Toverini puhui, että tuolla on hienot hiekkarannat ja kauniina päivinä paljon veneitä. Tarkoitan Pensarin pohj.puolella olevaa Sandö-nimistä saarta. Joku varmaan tietää; paikka on kai jompikumpi noista kaakonpuoleisista lahdista, tai kumpikin?

Saako 1m syväyksisen paatin rantaan, taikka ainakin ankkuriin lähelle rantaa ja kahlaa loput? Onko nuotiopaikkaa, ehkä puucee? Mitä muuta? Kiitos!


http://kansalaisen.karttapaikka.fi/kartanhaku/paikannimihaku.html?map.x=311&map.y=264&e=229418&n=6680606&scale=40000&tool=siirra&styles=normal&lang=fi&tool=siirra&lang=fi

8

7801

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sändöö on monia

      Mahdatko ny tarkoittaa oikeaa saarta?

    • nauvostoliittolainen

      Suurimman osan kaudesta on maihinnousukielto biitseillä. Metrin syväyksellä et pääse lähellekkään.

    • tärkeintä

      No niinpäs näyttää olevan, luonnonsuojelualueita! Miksiköhän? Entäs muita tällaisia (uima)paikkoja alueella, sanotaan Turku - Kemiö - Houtskär?

      Tiedän itse Iso-Kuusisen, Vepsän, joitain kunnallisia... (Kemiön Sandö, Kråkskär ja Fårö ovat jo vähän kaukana)

    • Eräs Sandö
      • tärkein

        Ei toi, vaikka on myös mukava paikka, vaikkei siinä oikein yövytä . Kyllä se on mun alkup. linkkini Sandö mitä tarkoitin.


    • regqrgg

      Paraisten kalkin (mikä lie nykyään) omistama ranta on Sanholmin pikkusaaresta suoraan pohjoiseen kahden yksityisrannan välissä. Mereltä jos lähestyy, niin näkee kaksi kylttiä, joiden välissä jokamiehen oikeuksilla varustettu ranta on.

      • tärkeä

        Kiitos!! Sepä se varmaan on. Pitää varmaan kiviä varoa lähestyessä.. Tuonne pyyhällämme heti kuhan piitsikelit tulle taas tänne!


      • kapula
        tärkeä kirjoitti:

        Kiitos!! Sepä se varmaan on. Pitää varmaan kiviä varoa lähestyessä.. Tuonne pyyhällämme heti kuhan piitsikelit tulle taas tänne!

        Miten onnistui Sandössä käynti? Onko se jokamiehen ranta leveäkin, vai kapea kaista pihapiirien välissä?

        Etelämpänä, Helsingholmista itään on myös Samdö, joka kuuluu kansallispuistoon. Suosittu uimapaikka sekin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      51
      8713
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      150
      5096
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      103
      4804
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3802
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      81
      3398
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      48
      3303
    7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      27
      2840
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      33
      2662
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      32
      2543
    10. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      88
      2513
    Aihe