eli polttelen suht. usein viikossa ehkä 3-4 kertaa tai useammin. ennen poltin joka päivä mutta olen vähentänyt seulojen takia. en oo ennen huomannut tällasta paitsi nyt kuukauden sisällä oon alkanu kiinnittää huomiota että oon tavanomaista ärtyneempi, saan raivokohtauksia ja ärsyynnyn helposti. tämä loppuu ainoastaan sillon kun oon pajoissa. voiko ganja aiheuttaa tuollaista, en koe itse ainakaan että olisin riippuvainen koska olen pystynyt olemaan kuukausiakin ilman?
johtuuko tämä kannabiksestas?
niceshit
4116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hienoa! Itsetiedostuksen ja erilaisten tunteiden kokemisen kautta ihimnen kasvaa. Nyt vain kasvat yli ärtyisyydestä ja muista mainitsemistasi negatiivisista asioista, niin olet kasvanut paljon ihmisenä. Jos on kuukausien taukojakin välissä, niin ei kovin vakavalta vaikuta.
Viikon jälkeen 50% kannabis-annoksesta on edelleen kehossa. Kuukauden jälkeen vielä 10%. Jälkiä löytyy mm. virtsasta ja hiuksista. Eikö poltteluvälin pidä olla yli kuukausi, että se ei näy seuloissa?
Itse olen käyttänyt bongia vuodesta 1999 ja muutaman vuoden vaporisaattoria. Eriasteiset ongelmat paheni jatkuvasti. Nyt käytän enää kerran pari kuukaudessa ja yritän päästä irti asap. On meinaan ihan höpöpuheita ettei kannabis aiheuta riippuvuutta. On se erilainen riippuvuus kuin tupakassa, tai esim. heroiinissa, mutta siitä ei ole kokemusta.Tuo ärtyisyys ja raivostuminen on mullekin tuttua, kuin myös sen aiheuttama väkivalta. THC on se syypää, ja niin kauan kuin aivot saa sitä, niin oireet pysyy eri asteisina. Niistä ei parannu tai pääse yli. THClla on meinaan taipumus korostaa mielentiloja, eikä esim. "lieventää ahdistusta". Jos masentaa niin tötsyt voi saada sun olon entistä masentuneemmaksi. Tai jos on levoton olo ja hakee parempaa fiilistä tötsyillä, niin seurauksena voikin olla raivari.
Näin musta tuli kannabisvastainen. En enää aio kenellekään valehdella enkä puhua myönteisesti kannabiksesta. Vaikka sillä on myös terveydellisiä vaikutuksia, niin negatiivisten vaikutusten todellisuus silti on ja pysyy, ja siksi olen kannabisvastainen. Kokemuksesta.
Kyllähän tietenki ongelmia tulee jos käyttää jatkuvasti,pätee muuten kaikkiin päihteisiin. Itsellä tulee lähinnä vaan pieni masennus jos on poltellu monta päivää putkeen mutta se menee päivässä ohi ja kaikki on taas ihan ok. ja niin harvoin tulee nykyään polteltua että voi ihan hyvällä omatunnolla poltella sen pari päivää putkeenki,viikko menee jo överiks.
"Tuo ärtyisyys ja raivostuminen on mullekin tuttua, kuin myös sen aiheuttama väkivalta"
Itselllä on juuri toi ärtyneisyys putken jäkeen,pikkusen ohut pinna mutta seki menee ohi ,paukuissa en edes pysty hermostumaan.
"Jos masentaa niin tötsyt voi saada sun olon entistä masentuneemmaksi"
Itse en ole huomannu mitään tällästä,mulla on ihan päinvastoin.
"Nyt käytän enää kerran pari kuukaudessa "
Ei näköjään kovin vakavasta riippuvuudesta kohdallasi voida puhua. Jos nyt käytät pari kertaa kuussa, niin voit varmasti jättää senkin vähän käyttämättä, kun muutenkin käyttösi on perin vähäistä.