Pitääkö kone jättää päälle yöksi

että se asentaisi nuo ainaiset päivitykset 8.1:lle.

Olen tottunut sulkemaan koneet ja sähköt.
14258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ei. Päivitykset voi asentaa päivällä.

Äänestä

Puhutaanko nyt Windowsin omista päivityksistä vai mistä?

Voit ladata ja asentaa ne koska itse haluat. Mene Windows updateen ja asenna. Ei kai niiden asennuksen nyt niin pitkään pitäisi kestää, vai onko kyseessä käyttöjärjestelmän uudelleenasennus kaikkine päivityksineen kerralla?

Voit jättää koneen huoletta päälle yöksi, se menee virransäästöön itsestään myöhemmin. Älä kuitenkaan katkaise omin päin virtoja, vaan anna asennusprosessin mennä rauhassa loppuun.

Äänestä

Jätä päiväksi.

Äänestä

Ne kun ei aina asennu automaattisesti ja nyt esim. tänään olen yrittänyt asentaa ne itse mutta kun ei vaan näytä onnistuvan. Kaksi tärkeää päivitystä.

Äänestä
  • Kokeile käynnistää kone välillä uudestaan ja tee sitten uudelleen. Voi olla että päivitykset edellyttävät, että edelliset ovat asentuneet ensin loppuun asti tai jotain muuta sellaista. Kasin päivitysten kanssa on ollut jotain ongelmia pitkin matkaa kuulemani perusteella.

    Äänestä

Nyt suljen koneen kumminkin.

Äänestä

Mitä päivityksiä ne oli?

Äänestä

Ei tarvitse, Windows huolehtii, että päivitykset asentuu jossain vaiheessa ja jonain päivänä jos et itse huomaa päivittää. Eikä päivittämisellä koskaan ole niin kiire, ne reiät on olleet olemassa jo vuosia, mitä siihen yksi päivä lisää tekee?

Äänestä

On sillä periaatteessa kiire jos konetta käyttää kokoajan. Senvuoksi päivitykset kannattaa asentaa päivän sisällä.

Äänestä
  • Ei niiden päivityksien kanssa nyt paniikkia ole, mikäli ei harrastuksekseen surffaa millä tahansa nettisivuilla eli jos tietää vähänkään, mitä tekee, eikä myöskään asenna sitten "niiltä sivustoilta" mitään ohjelmaa koneelleen, sillä ne voivat olla troijalaisia. Myöskään sähköpostiin tilaamatta tulleita ja epäilyttävän näköisiä liitetiedostoja ei saa avata tai suorittaa, vaikka lähettäjä voisi olla joku tuttukin.

    Eli on hyvin epätodennäköistä, että niitä haittaohjelmia tulisi tunnetuille ja paljon käytetyille sivustoille.

    Itse käytän muuten edelleen mikroa, jossa on jopa Windows XP, eikä se ole räjähtänyt, vaikka siihen ei ole enää pitkään aikaan tullut mitään päivityksiä. Verkkopankkiakin käytän.

    Äänestä

  • Ei siinä kiirettä ole mutta järkevää on asentaa mahdollisimman pian. Harvoin tulee sellaisia päivityksiä joilla oikeasti on kiire asentaa, tehokkaita nollapäivähaittiksia tulee harvoin, mutta ovat sitten sitäkin pahempia, ja niitä varten pitää nähdä erikseen vaivaa kunnes tulee virallinen korjaus.

    Äänestä

Konetta ei silti tarvitse pitää päällä yöllä päivitysten takia, kyllä ne päivitykset tulevat päivälläkin jos vaan asetukset ovat muuten kunnossa.

Yleensä juuri siinä vaiheessa jos olet sammuttamassa konetta niin tulee ilmoitus että asentaa päivitykset ja sammttaa koneen.

Äänestä

En ite pidä koskaan konetta auki 24/7 putkella, koska sille ei ole tarvetta. Mikäli Windowssin päivityksiä on asentumassa, niin ne asentuvat silloin, kun sammutat koneen. Joidenkin päivitysten yhteydessä asennuksen viimeistelyä tehdään seuraavan käynnistyksen yhteydessä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


mielenrauhaa.. kirjoitti:

että se asentaisi nuo ainaiset päivitykset 8.1:lle.

Olen tottunut sulkemaan koneet ja sähköt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu