Selkärankareuma, rintakipu, kipu lapaluiden välissä, väsymys

Nukkaro

Hei!

Olen 25v nainen ja mulla todettu selkärankareuma jo vuosia sitten. Pärjäillyt kohtalaisen hyvin salazobyrin lääkityksellä.

Taudin kausiluontoisuuden vuoksi voin pääasiassa hyvin, mutta välillä tulee kausia jolloin on aamujäykkyyttä, jalat meinaa mennä alta pitkän kävelyn aikana, selkä ei anna nousta enää ylös kyyristymisen jälkeen ja rintalastan kivut vaivaavat.. olen kuitenkin pärjäillyt ihan hyvin, etenkin kun nyt olen saanut olla pari vuotta kotosalla lasta hoitamassa.

Minulle on joskus noihin rintalastan kipuihin laitettu kovaa kipua lievittämään pistoksia kylkiluiden väliin, mutta en kokenut siitä olevan tarpeeksi apua kärsiäkseni siitä pistosten laittamisen kivusta ja kauheudesta. Nyt rintalasta on kuitenkin sattunut kovin jo pidempään ja lisäksi kuvioihin on tullut paljon pahempana kuin ennen myös lapaluiden välinen kipu. Kivut ovat erityisen kovia tietyissä asennoissa, ja syvään hengittäessä. Myös kaularanka on niin jumissa ettei pää käänny hyvin toiseen suuntaan ja se on kivuliasta. Haluaisinkin nyt kysellä onko muilla ollut tällaista selkärankareumassa?

Olen nyt vain alkanut pelkäämään, että jos nämä eivät liitykään reumaan, vaan ovatkin oireita jostain ihan muusta. Vaikka rintasyövästä, joka ilmeisesti myös voi oireilla ensin tällä tavoin ennen muita oireita??? Pelkoa on pahentanut viimeisen viikon tai parin sisällä lisääntynyt väsymys ja huimaus. Onko muilla ollut väsymystä tai huimausta selkärankareumassa? Kai ne kivut ja tulehdustilakin voisi noita aiheuttaa ? Vai? Aion todennälöisesti huomenna varata ajan lääkäriin, mutta en jotenkin usko sieltä tulevani sen viisaampana ulos ainakaan aiempien kokemusteni perusteella. Siksi haluaisinkin myös kuulla kokemuksia muilta, joilla tämä sairaus on. Kiitos vastauksista.

2

2561

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poppamiehelle

      Hyvä idis mennä lääkärille. Labrat varmasti kertoo lisää tilanteesta.

    • näillä mennään

      moi! Minulla myös sama tauti,sama lääkitys ja väsymystä/huimausta. Pitkiä kävelymatkoja en voi tehhä,polvikipu molemmissa jaloissa hirveet,sitten alkaa selkään sattumaan ja kohta huimaa todella pahasti. Lääkäriä ei huimaus kiinnostanut kun veriarvoissa kaikki kuulemma ok. Rintarangankipuja oli vuosia sitten,ennen diagnoosia. Ravasin terv.keskuxessa ja millon oli kylkivälilihas revennyt,revähtänyt tai rintarangan muu kipu syynä,mutta ei tutkittu sen enempää. Pääkään ei käänny enää toiseen suuntaan kunnolla,joskus pitää yöllä käsin kääntää kun sattuu niskaan eikä muuten käänny. Ei kiinnostanut lääkäriä. Mutta joka päivä liikun minkä vaan pystyn ja vähän päälle lisää. Nyt on tullut taas yökipuilu takasin kuvioihin,mutta näillä mennään. Se on kuin lottovoitto jos sattuu hyvän reumalääkärin potilaaksi,mulla ei oo ollu tuuria. Hyvää kesää kuitenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      278
      10159
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      223
      5854
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      170
      5356
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      85
      4988
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      15
      3276
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      5
      2652
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2529
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      17
      2384
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2174
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      379
      2155
    Aihe