Kuulostaako tutulta?

"Ohjeisti"

Sanginjoen ulkometsää ei suojella - Ojalehdon painostus ratkaisi
Joel Karppanen Keskustan Matias Ojalehto ohjeisti Anna-Kaisa Lepistöä kesken äänestyksen. Sanginjoen ulkometsän suojelusta on syntynyt melkoinen kiista.
OULU 16.6. | PÄIVITETTY 6:11 | Liisa Laine MUUTA TEKSTIN KOKOA -
TYKKÄÄ 43 KOMMENTOI 71
Sanginjoen ulkometsän kohtalo ratkesi maanantai-iltana Oulun kaupunginvaltuustossa tavalla, joka ei ole kunniaksi kennellekään. Erittäin sekavan käsittelyn päätteeksi käydyssä äänestyksessä suojeluesitys hävisi yhdellä äänellä, joka syntyi painostuksen jälkeen.

Keskustan Matias Ojalehto kävi kesken äänestyksen ohjeistamassa saman puolueen Anna-Kaisa Lepistöä, joka oli painanut nappia suojelun puolesta vastoin muun ryhmän kantaa. Ojalehdon puhuttelun jälkeen Lepistö painoi tyhjää ja sen jälkeen vielä vahingossa ei-nappia, kun läheltä tilannetta seuranneet valtuutetut reagoivat Ojalehdon käytökseen.

Lepistö käytti äänestyksen jälkeen puheenvuoron, jossa kertoi äänestyksen kulusta ja erehdyksestään. Valtuuston puheenjohtaja Mari-Leena Talvitie (kok.) tulkitsi kuitenkin, että hän oli antanut äänestyksen kestäessä tarpeeksi aikaa korjata erhe, eikä tulosta muutettu.

Äänestyksen tulos 34-33 jäi voimaan ja Antti Huttu-Hiltusen (kesk.) tekemä hylkäävä esitys voitti suojeluesityksen.

Suojelun hylkäämisen kannalla oli keskustan ja kokoomuksen lisäksi joitakin hajaääniä muista ryhmistä.

----

7

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huomenta nimimerkki "ohjeisti". Erittäin surullinen tapaus tuo edellä esitetty juttu.=(
      Olisinpa toivonut, että suojelu olisi toteutunut. Laittaa vain kysymään mikä onkaan demokratian vastuu luonnosta? Vaikka olenkin aina ollut sitä mieltä, että demokratia on aina oikeassa. =) Kysymys on lienee vallankäytöstä. Kun valta on annettu sitä pitää osata käyttää.

      • 7 174 682,30

        Valtioneuvoston
        8.5.2014 tekemä päätös tulee Kärsämäen kunnan tekemän päätöksen tilalle.
        Päätös tarkoittaa, että Kärsämäen kunnalla ei ole ollut oikeutta irtaantua
        Selänteestä eikä ole ollut oikeutta tehdä sopimuksia palvelujen tuottamisesta
        ulkoisen palveluntuottajan kanssa. Allekirjoitettu sopimus ei siten siirry
        Selänteelle. Valtioneuvoston päätöksellä on siten todettu toimivallan puuttuminen ja Kärsämäki vastaa itse sopimukseen liittyvistä vastuista.

        "Kysymys on lienee vallankäytöstä. Kun valta on annettu sitä pitää osata käyttää."


      • 011148
        7 174 682,30 kirjoitti:

        Valtioneuvoston
        8.5.2014 tekemä päätös tulee Kärsämäen kunnan tekemän päätöksen tilalle.
        Päätös tarkoittaa, että Kärsämäen kunnalla ei ole ollut oikeutta irtaantua
        Selänteestä eikä ole ollut oikeutta tehdä sopimuksia palvelujen tuottamisesta
        ulkoisen palveluntuottajan kanssa. Allekirjoitettu sopimus ei siten siirry
        Selänteelle. Valtioneuvoston päätöksellä on siten todettu toimivallan puuttuminen ja Kärsämäki vastaa itse sopimukseen liittyvistä vastuista.

        "Kysymys on lienee vallankäytöstä. Kun valta on annettu sitä pitää osata käyttää."

        Voi näin naulamäen taulapäitä. Voimia vaan sinulle sheriffi reekan.


      • Tulee tarpeeseen
        011148 kirjoitti:

        Voi näin naulamäen taulapäitä. Voimia vaan sinulle sheriffi reekan.

        (Voimia) kun menee käräjille. Nimi paperissa joka pahimmassa tapauksessa maksaa kunnalle sen kaiken omaisuuden ja kaataa kunnan. Ei enempää ei vähempää vaan kaikki vaarassa mennä. Kyllä siinä voimia todellakin tarvitaan kun on osallinen toimissa joiden takia kunta on vaarassa kaatua.


      • Noloa sheriffi

        Poistit sitten tästäkin vastaukset sinulle. Aina kun sinulla menee vaippa vinoon tai et kykene vastaamaan iskee sensuuri. Lapsellinen täti sinä olet. Mitä sinä ymmärrät sanalla keskustelupalsta? Nyt kun palstan käytäntö on sellainen että sinä pöliset pehmeitä ja kun sinulle vastaa sinun tapasi keskustella on poistaa KAIKKI viestit jotka ei sinua miellytä. Oletko sinä aina ollut yhtä huono häviäjä?


    • "Bingo!

    • Ällö touhua

      Kepu pettää aina!!
      Muistakaa jo hyvät ihmiset tämä vaalien aikaan.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      216
      6828
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      313
      4778
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      143
      3626
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      115
      3444
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      67
      3405
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2876
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      265
      2710
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      83
      2449
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2366
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1951
    Aihe