Rajoitettu?

Lekfbjfkfjfjfkfkf

Eli mulla on sellanen ongelma että en saa liitettyä mun Wi-Fi enempää kuin 4 laitetta mikä ei oikein 5 henkiselle perheelle riitä. Joten jos olen puhelimella wifissä ja yritän mennä tietokoneella wifiin, en pysty koska se reititin on "täynnä". Onko esim DNA jokin rajoitus näissä laitteissa ja voiko tästä ongelmasta päästä eroon?

14

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mistä reitittimestä on kyse?

    • Ehkä on

      Reitittimessä voi olla rajoituksia käyttäjämäärälle. Tyypillisesti operaattorilta ostettavissa reitittimissä on tällaisia rajoituksia (tiukempia kuin muualta ostettavissa reitittimissä).

      Ongelman voi helposti kiertää pistämällä reitittimesi perään toinen (tavallinen ja halpa) reititin ja antaa sen jakaa Wi-Fi/WLAN koneillesi. En sitten ota kantaa operaattorin antamiin käyttöehtoihin...

    • Aloittajaa. K

      Voiko tätä kiertää mitenkään muuten kuin ostamalla uusi halvempi reititin? Onko mahdollisesta "murtautua " reitittimet ja vaihtaa asetuksia?

    • Reitittimen asetuksissa voi olla tuollainen säätö.

    • Mjcnhgcmjgc

      Miten niihin asetuksiin pääsee?

    • Riippuu reitittimestä.

    • Kerro sen reitittimen malli. Lähtökohtaisesti reitittimeen otetaan yhteys IP-osoitteella. Esim. Telewellin laitteisiin pääsee käsiksi osoitteella 192.168.0.254.
      Käytetty osoite riippuu laitteesta.

    • 24-24
    • ans ku

      mä arvaan. Sulla on modeemi siltaavassa tilassa ja isp ei anna kuin neljä ip-numeroa per liittymä. Muuta se reitittävään tilaan.

    • Jhddkytxkutx

      Se on joku DNA:n Inteno

    • http://192.168.1.1

      Kokeile tuota osoitetta.

      • Irutrcutrcitrx

        Ei toimi


    • Tarkempaa mallia kaivattaisiin tuosta.

      • Jgxjgdsjgds

        Taitaa olla Inteno DG201-R1A jos en ole väärässä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4347
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4169
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      40
      4082
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      65
      3927
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3364
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      66
      3255
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3221
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1592
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1521
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1120
    Aihe