Tiedän intohimoisia Lukko-faneja tai oikeastaan perheitä, jotka panostavat siihen että omakin poika pääsis pelamaan Lukon edustusjoukkueeseen Suomen mestaruudesta.
Kun aika kuluu ja poikakin on jo aikuinen huomataan että ei se ihan niin mennyt kuin Strömsössä.
Pojasta ei tullut tähtipelaajaa ja katkeruus puretaan Lukkoon ja vaihdetaan fanituksen kohde johonkin muuhun jääkiekkojoukkueeseen.
Ei kai se ole Lukon vika jos poika ei opi pelaamaan tarpeeksi hyvin.
Kun aika kuluu ja poikakin on jo aikuinen huomataan että ei se ihan niin mennyt kuin Strömsössä.
Pojasta ei tullut tähtipelaajaa ja katkeruus puretaan Lukkoon ja vaihdetaan fanituksen kohde johonkin muuhun jääkiekkojoukkueeseen.
Ei kai se ole Lukon vika jos poika ei opi pelaamaan tarpeeksi hyvin.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Voi voi... ei todennäköisesti ole pelkästään lukon ongelma. Jääkiekkoon liittyy liian paljon intohimoja jotka ei koskaan toteudu.
Vakavasti ottavat ja tekevät itsestään pellejä!
Luku ol aika heiko sanos laitlane
Noita raumalta löytyy ihan liian paljon hankkisivat oikean elämän ei tarvitsisi lukkoo hokea koko aika sylki suusta roiskuen.
Niin ne itseään lukkomiehiksi usein väittävät tuppaavat väittämään.Omat poja taitaa sielläkin pelata ainaki vaik taito ei riitä ,,vaik isi on lukkomiäs se ol kova paikk ,jos oma poja ei mahdu lukkoho.
Välivuotta opiskelussa toisensa perään kun keskitason pelaajaa yritetään valmentaa liigakelpoiseksi. Sitten tyhmätkin viimein tajuu ettei siitä mitään tule ja katkeruus puretaan paikalliseen seuraan, jota ennen on kannatettu ja poseerataan jonkun muun seuran vermeet päällä :)
Mu Isä pelas aikanaan Tutos ja Vermuntilan Tempos. Oon siit ylppiä! Ite oon stuerttina Lufthansal ja asun Köpikses Hansin kanssa.
Semmossii lukussa pelavista ylenssä tule sanos laitlainen eivä pärjä oikke missä oikkes elämäs.
Todellakin tuo fanitus on sairaalloista jopa raumallakin.Ympäri vuoden hörhöt lukko fanitkin elävät pelkässä fantasia maailmassa eivät osaa puhua eivätkä ajatella kuin pelkästä lukko sitä tai lukko tätä hankkisivat nyt ihan oikeasti oikean elämän ennenkuin sekoavat !
Tottahan tuo lienee sanos raum boja
Ihan suoraan kysyn eräiltä: miten teidän kävisi jos Lukko lakkaisi olemasta? Avautukaa nyt oikeasti ja kertokaa suoraan miten tärkeä tuo Lukko nyt sitten oikein on?
Mikä siinä on, että joka toinen sana on Lukko? Alkaa ihmisillä tulla jo mieleen, että haluaako jotkut rekisteröityyn parisuhteeseen tuon Lukon kanssa. Kyllä elämässä urheilua ja viihdettä saa olla jne, mutta ei tällaista Lukkovouhotusta saa olla.
Elämä on pääasiassa kaikkea muuta kuin jääkiekkoa. Jääkiekko! Mitä tekemistä sillä nyt on tosielämän kanssa!? Pelaajille se on työtä, mutta faneillakin on asioita elämässä, joihin tulisi keskittyä ennen tällaista. Kehitysvammaiset esim ovat aivan eri asia. Heillä on rajoitteita normaalielämästä suoriutumisessa ja sallittakoon heille tämä intensiteetti vaikka sitten jääkiekon suhteen. Samoin luonnollisesti jääkiekon parissa leipänsä ansaitsevat. Mutta kun karvaiset äijät kohta parkuu kaukalon laidalla niin kuin etelänmiehet MM-jalkapallossa.
En nyt käsitä mikseivät ihmiset nyt saisi Lukkoa fanittaa? Joukkueen seuraaminen on heidän harrastuksensa ja se siitä. Lukko on varmasti se tunnetuin juttu Raumalta, niin on luontevaa puhua siitä koska voidaan olettaa lähes kaikkien tietävän mistä puhutaan. Jos mentäisiin muualle Suomeen ja kysyttäisiin mitä tulee mieleen Raumasta niin veikkaisin suurimman osan vastaavan Lukko.
Itse en sen erityisemmin seuraa mitä nyt lehdestä juttuja luen ja katselen pelejä telkkarista ja muutaman paikanpäältä. Jos Lukko lakkaisi olemasta, olisi Raumalla varmasti paljon tylsempää, sillä Lukko yhdistää monia ihmisiä taustoista riippumatta. Lukosta puhuminen myös helpottaa tutustumista muihin ihmisiin Raumalla kun jokin yhteinen puheenaihe löytyy. Ja parempihan sitä on kuunnella Lukkojuttuja kuin sitä iänikuista keskustelua koirien jätöksistä yms. valittamisesta. Tosin saa sitä tekstaripalstalta aina lukea kun joukkue on hävinnyt ja niitä kieltämättä tulee liiaksikin ja ne ovat yllättävän usein erittäin kärkkäitä sävyiltään. Se kertoo ehkä siitä että Lukko tosiaan on ISO juttu Raumalla ja se herättää paljon tunteita.
Mihin kysymykseen sinä nyt vastasit? Tuossa edellisessä katsos kun ei ollenkaan väitetty, että terve "fanittaminen" olisi jotenkin paha asia. Katsos kun elämässä on rajoja. Toisilla ne sitten ylittyy ilman että edes ymmärretään. Minäkin seuraan urheilua, mutta ei se nyt mikään elämää suurempi asia ole, eikä edes elämän kokoinen.
Eli selkokielellä: jääkiekko on oivaa sirkushuvia, jolla saadaan parhaimmillaan ihmisten huomio tarkoituksellisesti pois tärkeistä asioista. Kyse on suuremmasta pelistä, jossa vastustaja nauraa makeasti omissa oloissaan kun fanit hurraa. Näin on aina ollut. Ja tämä ei koske kaikkia. Kyllä sinä ymmärrät.
Sekopäinen fanittaminen taitaa olla tärkeintä vain niille ,jotka ovat epäonnistuneet omassa yksityiselämässään taikka jääkiekon pelaajina .Yleensä he hakevat lukkohabituksellaan jonkinlaista oman egonsa kohotusta,kun siihen eivät muuten omilla avuillaan ilmeisestikään ole yltäneet.Sama pätee muilla paikkakunnillakin kuin raumalla.
On noita nähty. Kun oma ura ei etene edustusjoukkueeseen asti vaihtuu Lukun kannatus jonkun muun seuran kiihkeään fanittamiseen. Yleensä Kärppien, Tapparan, Jokereiden tai Espoon Pelikaanien vermeetkin hankitaan kun ei tunnusteta että happamia oli pihlajanmarjat..
Pellejä suurin osa lukku lukku ympär vuode höpöttöjä ova
Pelikaanit on parhaita!