Sosiaali- ja terveysalan pk

Eli mä nyt päätin peruskoulun ja pääsin Variaan sosiaali- ja terveys alalle. Tiiän aika suppeesti oikeestaa kuinka paljon on vaihtoehtoja eri ammatteihin, mihin voi erikoistua siltä koulutukselta. Niin löytyykö inffoo teiltä? :) tai mitä tahansa tietoo tosta koulutuksesta, esim. mitä siihen kuuluu ja onko ekalla vuodella mitään harjotusjaksoja tai muuta että työskenellään vaikka vanhuksien tai lapsien kanssa. Vai onko eka vuos pelkkää teoriaa? :) Kiitti etukätee.

3

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xsrhsrtj

      Menet siis kouluun tietämättä opiskelusta sen enempää ? Pääasia että pidät sen kännykän piilossa koulupäivän aikana, puhumattakaan siitä kun siivoat työharjoittelussa vanhuksien vetelää ulostetta heidän iholtaan. Siinä vaiheessa on huonoa alkaa tekstailemaan kavereille.

    • Yk....

      Googleta aiheesta enemmän. Joudut tekemisiin ihmisen eritteiden kanssa ja tietysti veren. Mut... Vanhukset, lapset ja nuoret, vammaiset, jalkojen hoito, suun terveydenhoito, mielenterveys/päihde, sairaanhoito. Muistinkohan kaikki... yhden noista valitset mihin erikoistut viimeisenä vuonna. Hyvin varmasti joudut harjoitteluun ainakin vanhusten ja lasten puolelle. Jos ei ala kiinnosta, anna paikka sellaiselle jota kiinnostaa. Varmasti tuolle alalle työllistyy, mutta kiinnostusta alalle pitää olla. Ymmärrän kyllä ettei nuorena kiinnosta opiskelu... Käsittääkseni myös nuorten puolella on paljon harjoittelua, mutten mene vannomaan kun en tiedä.

    • tyttönenn

      Kaikilla on samat perusopinnot kaksi ekaa vuotta, johon kuuluu kasvun tukeminen ja ohjaus (kto) joka yleensä on aina ensimmäisenä heti syksyllä. Siihen kuuluu työharjoittelu joka on yleensä päiväkodissa. Sitten ainakin meillä alkoi keväällä kuntu eli kuntoutumisen tukeminen, jonka työharjoittelu on ensi syksynä. Paikkoja on monenlaisia, esim. vanhusten kotihoito tai harjoittelu voi olla esimerkiksi kehitysvammaisten kanssa. Syksyllä meillä alkaa myös hohu eli hoito ja huolenpito joka on opintoviikoiltaan pisin ja kuulemani mukaan vaativin, koska siinä tulee paljon perushoitoa, kuten lääkelaskentaa, verensokerin ja verenpaineenmittausta, lihakseen pistämistä, vuodepesua sun muuta. Ja harjoittelu on useimmiten vanhainkodissa tai vuodeosastolla.

      Onnea tulevaan opiskeluun!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1737
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1558
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      44
      1066
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      919
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      40
      910
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      836
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      792
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      768
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      750
    Aihe