Eräässä paikassa on todennäköisesti niitä ensimmäisiä tallentavia dvb-c digibokseja kaapeli-tv-verkkoon. Siellä on muutamia ohjelmia joiden siirto koneelle on ollut suunnitelmissa. Ilmeisesti tapahtuisi tuon liitännän kautta, kun usb-liitintä boksissa ei ole. Herää epäilys onko toivottoman hidas homma, kannattaako edes ryhtyä siirtämään ohjelmia tuon liittimen kautta? Muistelen boksin laiteohjelmiston joskus päivitetyn tuon liittimen kautta. Ne tiedostot (ohjelmat) on siellä digiboksissa ilmeisesti .ts tai .rec päätteisenä tiedostona, ilmeisesti olisivat suoraan katseltavissa tietokoneella kun ne sieltä vain onnistuisi siirtämään. Jos siirto onnistuisi suhteellisen helposti niin voisi ottaa työnalle. Boksin avaamiseen ja tiedostojen kalasteluyrityksen suoraan kovalevy pc:hen kytkettynä ei tässä tapauksessa tule kysymykseen.
RSR 232-portti ja tiedonsiirto
Joupiskasoi
8116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Yleensä tuo portti on vain firmiksen päivittämistä varten ja oli tapaus mikä tahansa niin tuon portin kautta siirtäminen muutaman kilobitin vauhdilla vie aikaa.
Mistä sait idean, että tuota kautta voisi siirtää ohjelmia?
Tuolta:
http://www.topfield.fi/WebRoot/FinTop/Shops/FinTop/MediaGallery/Update_tools/Altair_ohje_3060.pdf
Täsmennän vielä että, kun eräs henkilö päivitti tuon firmiksen. Hän muodosti yhteyden tietokoneen ja digiboksin välille. Digiboksi näkyi massamuistina tiedostojenhallinnassa. Siellä näkyi myös tuolla ohjetiedostossa mainittu Datafiles kansio jossa nuo tiedostot sijaitsivat kuten tuossa ohjetiedoston ohjeessa. Käytössä sellainen johto, jossa tietokoneelle meni usb-liitin ja boksin puolella RS232-liitin. Pohdin josko tuolla samalla johdolla onnistuisi tallenteidensiirto. Arvio nopeudesta samansuuntainen kuin edellinen vastaaja kommentoi, siksi prokkista on lykätty.
Tuolla puhutaan USB-johdon kytkemisestä. RS on aivan eri asia. Johto, jossa on USB-toisessa päässä ja RS-toisessa päässä on vain RS-sarjaporttilitäntä nykykoneille, joissa sitä ei normaalisti ole. Sarjaportti olisi tuollaiseen ohjelmien siirtoon aivan käsittämättömän hidas. Toki periaatteessa se voisi olla mahdollista. Omassa boksissani RS-päivitys tapahtuu täysin eri tavalla kuin USB-päivitys.
Suomen digi-TV on n. kolme megabittiä sekunnissa. Sarjaportissa tyypillinen nopeus on 9600-19200 bittiä sekunnissa, joskin toisinaan jopa 115 kilobittiä sekunnissa käytetään. Lisäksi sarjaportissa tavu on kymmenen bittiä eikä kahdeksan. Eli siirtoaika olisi 30-300 kertainen.
Ehkä onnistuisi siten, että kovalevy irti boksista ja liittää sen pöytä-PC:hen ja kopioi sieltä mitä haluaa. Tosin en tiedä miten tuo on formatoitu, että tunnistaako PC kovalevyä suoraan, mutta eiköhän tuohonkin jotain kikkoja ole netti pullollaan.
Eipä taida tunnistaa. USB-siirrossa ainakin tarvitsee tuon Altairin (itselläni Antares), jotta kone osaa lukea boksin kiintolevyn sisältöä.
kiintolevy kiinni PC:hen ja tällä softalla (TopfHDRW) siirto onnistuu.
http://neko.kapsi.fi/ohje/topfhdrw.html