Nyt Hesarin jutussa kerrotaan pelkkää asiaa. Lukijalle ei jätetä epäselväksi, mikä kiuas oli TM Rakennusmaailman testissä omaa luokkaansa.
HS käsitteli aihetta rohkeasti, Itä-Suomen Yliopiston asiantuntija Tissarin myötävaikutuksella ja erotti uuden teknologian Läpivirtauskiukaan joukosta.
HS käsitteli aihetta rohkeasti, Itä-Suomen Yliopiston asiantuntija Tissarin myötävaikutuksella ja erotti uuden teknologian Läpivirtauskiukaan joukosta.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Eivät löytäne
Et parempaa
Samassa HS:n jutussa "Perinteinen ja monerdi (Sydänkiuas) vertailussa" paikattiin TM Rak.maailman tuloksia, antamalla perinteisille kiukaille miinus ja Sydänkiukaalle plus pisteitä.
TM Rak.maailman vertailussa Sydänkiukaan ja kuuden muun suhteen pidettiin erot maltillisina. Arvostelussa teknisten mittaustulosten lisäksi annettiin ns. mutupisteitä, esim. "Viimeistely ja käyttö sekä Teho ja lämmönsäätö".
"Keräsimme vertailuun seitsemän niin sanottua peruskiuasta"
Minä muistelen TM:n katiskatestiä missä iki (muistaakseni) sai miinuksia siitä, ettei sauna kuumentunut? Sillä tuskin väliä että saunan peruslämpötilan laskeminen oli ikin yksi tavoitteista kun kiuastaan suunnittelivat heh heh..Maltillisia piste eroja nähtiin silloinkin. Ikin lämpesi lähes 100% nopeammin ja kuumensi kivet noin 50% kuumemmaksi kuin yksikään toinen ja piste-erot oli edellisistä esimerkeistä huolimatta lähinnä naurettavia.
"Perinteinen ja monerdi"
On vain perinteisiä tai ns. avovaippaisia jatkuvalämm.kiukaita.
Olisiko TM:n sivuilla pitänyt kirjoittaa -osta sydän ikillä palaa talo- vai mikä se saa taas itkemään kun toimittajat eivät harrastaneet sinulle tyypillistä mustamaalausta? Ei ole vanha asia miten sivuillasi ja esitteessäsi kerroit että muiden kiukaiden hs alkaa 30%sta ja hormikeskarit 700sta yms. asiatonta materiaalia joista normaalisti joutuu markkinaoikeuteen.
Sinäpä sen sanoit. Olis pitänyt kirjoittaa LIHAVALLA varokaa muita!!!
Mutupisteitä jaettiin ja testivoittajan lisäksi kuudesta paras.
(Sydän) Läpivirtauskiuas seitsemän joukossa .
MAINOSTA SINÄKIN ILMAISELLA KESKUSTELUPALSTALLA. Tai keksi tuote jonka myynnissä ei tarvitse vajota niin alas että täytyy mainostaa suoli24lla
TM:n testin mukaan, perinteisten kiukaiden kuumat savukaasut saivat veden kiehumaan piippusäiliöissä ennen aikojaan. Kiehuvan veden käsittely aatamin puvussa on vaarallista, kun ottaa huomioon heikkokuntoiset ja vanhukset.
http://www.hs.fi/kuluttaja/Mökkisaunaan uusi kiuas HS antaa ohjeet valintaan/a1402894139726
S-puskee mönjää19.1.2014 08:390 SULJE
palkinto kiukaalle on hyvin poikkeuksellista. Kiukaita kun on yleensä pidetty suuri päästöisinä ja ympäristön saastuttajina.
Johan se tuli.
27.11.2012 19:53
http://www.sydankiuas.fi/index.php/ajankohtaista/sydan-kiukaalle-kunniamaininta-vuoden-ymparistotekija/
_______________________________________________
Iki(miniplus) hiilimonoksidipäästö (%) 13 % happipitoisuudella (O2) Hyväksytty
(0.069%)
Narvi-kiukaiden päästöt ovat todistetusti pienemmät: VTT:n CE-merkitsemistä* varten tekemien testien mukaan Narvi NC 16 -kiukaan hiilimonoksidipäästö CO on 0,07 %, kun sallittu raja on 1 %. Loistavat tulokset johtuvat Narvi-kiukaiden ainutlaatuisesta putkistorakenteesta, jonka ansiosta palaa puhtaammin ja tehokkaammin.
Sydänkiuas CO päästö 0.14%. ( 1 0 0 % korkeammat päästöt, ero on merkittävä)
_______________________________________________
Menikö ympäristöpalkinto väärälle kiuasvalmistajalle?
Mikä vahinko, mainitsemiasi Aito- ja Narvikiukaita ei voida kuumien savukaasujen takia liittää yhteenkään T600 piippuun paloturvallisesti.
Ovat aika roisia kiukaiksi, RM:n nimellistestiä vastaavassa vertailutestissä saunat eivät lämmenneet vaan lämmöt karkasi harakoille.
"Menikö ympäristöpalkinto väärälle kiuasvalmistajalle?"
Näin on päässyt käymään, TESTIVOITTAJA sai mitä ansaitsee.
Voittajalle häviävät kaikki muut.
http://www.hs.fi/kuluttaja/a1402893804235
Savukaasuja pitkään kierrättävä kiuas
"Hyötysuhteeseen voi vaikuttaa itsekin. Jos polttaa kovalla vedolla täysiä pesällisiä, hyötysuhde on todella huono."
- Miten ne aina ylistää tulisijatekniikkaa, testituloksia yms. ja nollaavat sivulauseissa kaiken edellisen kaltaisialla aivopieruilla? Asiaa toki mutta asiayhteydessä missä käytetään vesittää kaiken edellä mainitun.
Lämpöturvallisuustestissä ei mitata hyötysuhdetta.
T600 luokan kiuasta ei saa liittää yhteenkään savuhormiin esim. kiukaan takaa. Toistaiseksi vain sydänkiuas alittaa T400 luokan, jonka saa liittää savuhormiin paloturvallisesti myöskin kiukaan takaa tai sivuilta.
Jos turvallisuustestissä mitattaisiin hormilämpö läpiviennin kohdalta kiukaan takaa, niin montako kiuasta pesukoneen lisäksi alittaisi T600 luokan?
Mutta näyttää ikävä kyllä pesukoneelta. Kauppaan jää.
Kotisivut kertoo että myydään Prismassa. Ei vaan minkään Prisman haku löydä tuotetta...
http://www.hs.fi/kuluttaja/a1402893804235
Ikilläkin on parempi mutta onhan se muutenkin paljon parempi kiuas eikä mikään peltilaatikko kiukaan korvike
Kiuas on saunan sydän.
Savusaunan pehmeistä ja joskus kitkuisista löylyistä on nautitaan jopa silmät kiinni.
TM Rakennusmaailman vertailutesti ja HS:n painava artikkeli kiukaiden paloturvallisuudesta, tekevät kiuasvalinnan mahdolliseksi jo kotona.
painavaa tekstiä.
"tornado23.7.2004 08:41-2 SULJEkiuas
osta tornado kiuas, hinta n. 900 euroa, savusaunamaiset löylyt. Tulipesä ei ruostu puhki koskaan."
Onneksi olkoon 10 vuotta suomi24lla sydärimainoksia.
10 vuotta, aivan suotta.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9422922
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9427867
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9482756
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9611496
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9722615
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9821288
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9961736
Ikilläkin on parempi mutta onhan se muutenkin paljon parempi kiuas eikä mikään peltilaatikko kiukaan korvike
Sinut (tiedetään) huomataan kun tilaat 5 ikiä verkkokaupasta.
Bingo
TM , On oikealla asialla . Kuluttaja voi päästä päättämään
jo kotona minkä kiukaan ostaa.
Itse olen aikoinaan arvostellut TM mittaustapoja .
( on hyvä että joku mittaa )
haukuit testin alimpaan helvettiin ja kerroit miten iki oli maksanut lehdelle ja kun sydäri voitti kuluttajat voi jo kotona päättää minkä kiukaan ostaa kun lukevat TM:n..??
Perusharvia lämmitti saunan nopeammin ja tehokkaammin mutta te tuijotatte edelleen sokeasti mittaustuloksia ja hyötysuhteita ymmärtämättä kuinka perusharvia heikolla hs:lla meni sydäristä ohi
Mahtoi olla ensimmäin puoluettoman labran suorittama vertailutesti saunan kiukaille.
Testit piti arvostella lahjomattomien mittaustulosten pohjalta, jonka mukaan Sydänkiuas pesi muut kirkkaasti.
Koska kiukaan ulkoasun merkitys tekniikan tasoon ja käyttöominaisuuksiin on vähäistä sitä voidaan vaihdella käyttöominaisuuksien muuttumatta, halujen ja toiveiden mukaan milloin tahansa, .
Minkä takia vertailutestin pisteisiin vaikutettiin ulkomuodon ja käytön arvostelulla?
Aito, Narvi ja Harvia kiukaat, kevyessä lämmityksessä savukaasut yli 600. ja saunatestissä vesi säiliössä porisi ja höyrysti saunan ennen aikojaan.
Faktaa T600 =(laiton liitettäväksi yhteenkään savupiippuun kiukaan takaa).
amico
erolla ja harvia pesi koko porukan tehokkuudessa eli se siitä
23 kg kiviä 20m3 saunan kiukaassa.
Harvia Pro 20 testikiuas oli testikiuas, mutta oikeesti Harvia Pro 20 myyntikiukaissa on tuplasti enemmän 40 kg.
Mikäli Harvia Pro:ssa käytettäisiin kiviä 20 kg sijaan 40 kg, niin h- lämmöt olisi 700-900 C. tietämissä. Harvia laittaa vain muutaman kiven hormikiukaan 3 mm:n pellin päälle, koska sauna ei lämpiäisi ja ylikuumat tulipinnat luhistuisi 40 kg kivikuormasta.
Mikäli kiuas / mainostettu "tulipesän katto" eivät saa riittävää jäähdytystä, niin korkeissa lämpötiloissa teräs sulaa aina ja luhistuu jo omalla painolla, vaikka sen ainevahvuus olisi 20 mm.
Onko teillä, "klapilla rikottu tulipesä"?
Liian monella!
Mainoksia 2004-201226.8.2012 11:23 1 SULJE
takuu ei kattanut
19.1.2012 11:51
0
Sulje
Näinhän se on aina mennyt. Kun tai jos kiuas palaa puhki tmns. takuut ja korvaukset evätään perusteina aina se, että kiuasta on käytetty väärin.
________________________________________________________________
kokenut valon
9.1.2007 21:11
jep ja löylyt ovat aivan paskat
Tornadossa ei sitten ole mitään ihmeellistä. Samanlaiset kuumat ja kuivat löylyt tulee kuin 100 euron räppänästä...
Sitäpaitsi kaverini erehtyi joskus sen ostamaan ja ruostui puhki n 2 vuodessa.
IKIstä en tiedä, mutta ainakin kiviä on paljon.
kiukaan hankkija
9.1.2007 21:45
Pitääkö paikkansa?
Oliko sauna muuten kunnossa ilmanvaihtoineen ym.? Ruostuiko todella 2 vuodessa puhki? Tornadossahan on 5 vuoden takuu, joten sai varmaankin uuden tilalle?
sama mies
9.1.2007 22:30
Kyllä pitää paikkansa
Taisi sittenkin olla 3 vuotta, mutta puhki paloi ja takuu ei kattanut sitä. Kuulemma käytetty liian kuumana kun asiaa selvitettiin.
Kaveri päätyi hitsauttamaan tulipesän katon uudestaan paikallisella RST hitsaajalla.
ei sua hakata halolla piätä. Muuten tulloo halon mentävä reikä, eikä takkuut vastoo.
halolla on hyvä läpäisykyky
Saiko Sydäri kultaisen kädenpuristuksen?