Ihminen unohti elonkehän

Linkola on oikeassa

Olen itse syntynyt kaupungissa, ja elän kaupungissa. Olen lähes kokonaan erkaantunut luonnosta -siis lähes, koska kuitenkin olen jo lapsena ollut kiinnostunut luonto-ohjelmista ja linnuista. Olen samalla tavalla syyllistynyt luonnon tuhoamiseen kuten valtaosa nykyajan maapallomme ihmisistä: ajan autoa, syön tehotuotettua ravinneköyhää ruokaa, matkustan kerran vuodessa lentokoneella ulkomaille, kädessä on älykännykkä ja ostelen vaatteita.

Olen kuitenkin alkanut 2000-luvulla koko ajan yhä enemmän ajattelemaan teoissani -ja koko maailman teoissa eli päättäjien mukainen muka rajaton talouskasvu- maapallomme perustan eli luonnon tilaa. Ja luonto ei todellakaan voi enää hyvin. Metsät ja sademetsät hakataan yhä kiihtyvällä vauhdilla, eläinlajeja kuolee maailmasta joka minuutti, väestö kasvaa holtittomasti (nyt yli 7 mrd, vuonna 2050 yli 10 mrd) ja raaka-aineita ryövätään maaperästä. Ilmasto on jo nyt sekaisin ja pahemmaksi vain menee. Me tulemme jättämään jälkeemme raiskatun ja lähes aution kuumaisen planeetan. Planeetan, jossa aikoinaan rikas elämä kukoisti, ja josta tuli ahneen typerän ihmislajin takia autio. Tunnen oloni vaikeaksi ja masentuneeksi; en pysty rivikansalaisena tekemään maapallomme elonkehän puolesta paljoa. Voin ainoastaan tinkiä tavaroiden ostosta, antaa palkastani kuukausittain rahaa WWF:lle ja Birdlife Suomelle luonnonsuojelun tukeen, voin kierrättää jätteitä rajallisesti, luopua autostani, ja lopettaa lentomatkailut. Lapsia minulla ei ole, ja se on paras ekotekoni. Mutta, se on vähäistä, koska maapalloamme katsoen väestö päinvastoin hamuaa koko ajan lisää tavaraa ja mammonaa. Vaadittaisiin Pentti Linkolan ajattelun mukaisesti luonto etusijalla oleva diktaattori joka valtioon joka pakottaisi kansalaiset uuteen ajatteluun.

Katsokaapa ihan rauhallisesti ympärillenne, tarkkailkaa kaikkea. Huomaatte jo täältä suomi24-sivustoltakin ekan asia: Luonto-aiheet on laitettu harrastukset-otsikon alle! Luonto, asia jonka pitäisi olla kaikessa ensimmäisenä! Luonto ja sen suojelu on unohdettu tarkoituksella tai puolitarkoituksella -epämiellyttävänä faktana- syrjään joka median aihealueella. Talous ja sen kasvattaminen tai yltiöhumanistinen ihmislajin suojelu (kehitysapu, pakolaisten ottaminen länsimaihin nostamaan elintasoaan eli kuluttamaan luonnonvaroja) ovat pääasiat tänään.

Lainatkaa kirjastosta (tai ostakaa) tämän miehen, Linkolan, kirjoja:

http://fi.wikipedia.org/wiki/Pentti_Linkola

Etenkin kirjat "Johdatus 1990-luvun ajatteluun" ja "Voisiko elämä voittaa" ovat parhaita elämässäni lukemiani kirjoja. Ne pistivät ajattelemaan, tiedostamaan, pitämään tärkeimpänä asiana maapallomme aidon luonnon säilyttämisen ja ihmiskunnan totaalisen pienenemisen. Ilman, että väestöräjähdystä ei saada kuriin ja kulutuskulttuuri alas, ei meillä ole lajina suuria mahdollisuuksia. Se on se maailmamme loppu. Planeettahan säilyy, elämä vaan hupenee.

2

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • akka vaan

      MITÄHÄN JOS ALOITAT MAAILMAN MUUTTAMISEN ITSESTÄSI. Lopeta vaikka ne ulkomaan matkat ja vaatteiden ostelu ja siirry luomuruokaan, ja ennekaikkea syö kaikki, mitä ostat, vaikka se bansku olis hieman musta, leipä eilistä tai vanhempaakin ja vaikka perunoissa olisi itusetkin, siis älä haaskaa ruokaa, äl haaskaa vaatteita vaan pidä kaikki todella loppuun, paikkaa ja parsi ja köytä muiden hylkäämiä rytkyjä. Kyllä sitenkin pärjää, on pärjännyt jo 50 vuotta!

      • just joo

        Voisit säkin akka aloittaa saman mistä toi aloittaja kirjoittaa, ja myös kokonaisvaltaisen ajattelun. Mut eihän sellainen teiltä tolloilta onnistu, te vaan ootatte jatkuvaa mammonan lisääntymistä ja helppoa elämää. Kun pitää olla kivaa niinku. Koska sunlaisia luonnosta tippaakaan välittämättömiä piisaa suurin osa populasta, tää tellus tuhoutuu piakkoin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4888
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3329
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      17
      2558
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      56
      1643
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1326
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      93
      1259
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      217
      1017
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      68
      952
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      855
    Aihe