Toisen jalkaterän (jalkapöydän) pitkäaikainen turvotus

turvont

Hei. 30v ja kohta 1v ollut oikea jalkaterä (jalkapöytä) turvonnut. Tutkittu ultrassa ja magneettikuvassa, verikokeissa. Syytä ei löydy. Oireita tullut myöhemmin myös vatsan seudulle, mutta sieltäkään ei löydy poikkeavaa. Ehkä oireet eivät liity toisiinsa.

Voisiko olla borrelioosia? Minulla oli punkkeja ennen oireiden alkua. Borrelioosi verikoe oli kuitenkin negatiivinen.

Turvotus laskee vähän jos käyttää tukisukkaa, tiukkoja kenkiä yms. Mutta tulee pian takaisin. Minne neste menee?

Onko muilla vastaavaa? Mikä voisi auttaa? Fysioterapiaa, erikoiskenkiä tms? Osaako joku suositella mitä kannattaisi tutkia seuraavaksi?

7

8861

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tukisukka käyttöön

      Yleensäkin turvotuksissa suositellaan lääkinnällistä tukisukkaa. Suosittelisin käyttämään, turvotus ei ole hyväksi. Turvonneeseen raajaan voi kertyä myös pysyvästi rasvakudosta ym., jolloin verenkierto heikkenee ennestään, ja saattaa seurata haavaumia, tukoksia tms.

      Onko jalan hermotus ja toiminta muuten kunnossa? Itselläni oli pohkeen sivulla hermopinneoiretta, ja sekin kehitti turvotusta, etenkin lämpimällä, ja kompressio auttoi.

    • turvont

      Jalan hermot ja toiminta on kunnossa. Tukisukka on välillä käytössä, mutta se ei vaikuta merkittävästi turvotukseen. Turvotusta on kokoajan, toivottavasti ei muutu rasvakudokseksi..

    • sain avun kipuun

      Oletko käynyt jalkafysioterapeutilla?

      • tturrvv

        Kuka voisi olla jalkoja, turvotusta osaava fysioterapeutti pääkaupunkiseudulla?


    • ei selitystä

      Mulla on ollut täysin sama vaiva jo kaksi vuotta. Tehty kaikki mahdolliset testit ja verisuonikirurgillekin suunniteltu käyntiä.. Itse olen vähän ylipainoinen ja painollakin kuulemma vaikutusta, koska veri "ei jaksa" nousta ylös. Ihmettelen silti, kun vaiva on vain vasemmassa jalassa.

    • turvvv

      Hei. Verisuonikirurgikaan ei antanut mitään diagnoosia. Verisuonissa ei pitäisi olla mitään vikaa..

      Onko kukaan saanut apua toisen jalan pitkäaikaiseen turvotukseen esim. jalkaterapeutilta tai lymfahieronnasta?

    • lymph

      Alkuperäisestä kysymyksestä on jo aikaa, mutta jos tästä jollekin saman vaivan kanssa painivalle olisi apua..
      Itselläni sama ongelma jatkui 8 vuotta, ravasin ties missä testeissä. Turvotus alkoi vähitellen, laski välillä mutta tuli aina takaisin, kunnes lopulta ei laskenut ollenkaan ja jalka vaan paisui. Olen myös vajaa kolmekymppinen ja jalka näyttää välillä kaheksankymppisen tukkijalalta. Sain vähän aikaa sitten diagnoosiksi primääri lymfadeema, eli turvotus johtuu imusuonten vajaatoiminnasta (neste ei pääse syystä tai toisesta kulkemaan normaalisti sitä kuljettavissa suonissa). Puhkeaa usein 15-35 vuotiaana, naisilla useammin kuin miehillä, on usein toispuoleista ja alkaa jalkapöydän ja nilkan turvotuksella.

      Kahdeksassa vuodessa oma turvotus paheni melkoisen järkyttäviin mittoihin, ainoa mikä tähän auttaa on lymfahieronta ja mittatilauksena tehdyt riittävän napakat kompressiosukat. Nesteenpoistolääkitys pahentaa, niihin ei kannata lähteä vaikka lääkäri määräisi (usein tietämättömyyttään tarjoavat ensiavuksi). Vuoden hoidon jälkeen oman jalkani volyymi pieneni puoleen hieronta kompressiohoidon ansiosta, ja koska kyseessä perinnöllinen sairaus, hoito kuuluu perus terveydenhuollon piiriin, loppuelämän. Jouduin siitä kyllä taistelemaan. Valitettavasti todella harva lääkäri on tietoinen ko. sairauden olemassaolosta. Itseni pelasti osaava lymfahoitaja, joka osasi vaatia minulle korvausta hoidoista ja diagnoosin. Tsemppiä!

      http://www.duodecimlehti.fi/web/guest/uusinnumero?p_p_id=Article_WAR_DL6_Articleportlet&p_p_lifecycle=0&_Article_WAR_DL6_Articleportlet_p_frompage=uusinnumero&_Article_WAR_DL6_Articleportlet_viewType=viewArticle&_Article_WAR_DL6_Articleportlet_tunnus=duo11467

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      8
      1328
    2. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1145
    3. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      103
      1047
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      923
    5. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      62
      797
    6. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      705
    7. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      170
      677
    8. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      659
    9. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      656
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      613
    Aihe