Olisiko jakaa kokemuksia?
Lääkärin mielestä minun on ehdottomasti käytettävä jotain hormooniehkäisyä ja rengas olisi parhain.
Siinä on vain se mutta, että kun hormoniehkäisyhän vähentää Lamictalin tehoa, joten sehän voi johtaa kohtaukseen. Pieniä auroja on nytkin eli täysin oireeton ei epilepsiani ole. Ja nimenomaan juuri ovulaation aikaan tulee näitä pienempiä auroja.
Uskallanko ottaa riskin ja kokeilla? Eihän sitä vaikutusta voi oikein etukäteen ennustaa. Helppo se on lääkärin vaan sanoa, että no sitten nostetaan Lamictalia... Mutta kun en haluaisi riskeerata ollenkaan ja lähtä kokeileen kepillä jäätä. Tulisi ajokiellot yms. sitten mukavana boonuksena.
Suoraan sanottuna vituttaa niin paljon et yöunet menetän tätä pähkäillessä.
Joten auttakaa mua kokemuksilla!
Lamictal ja Nuvaring
2
175
Vastaukset
- jotain78
Heippa! Miksi sinun pitäisi käyttää hormonaalista ehkäisyä, neurologin vai gynekologin mielestä? Minulle suositeltiin hormonikierukkaa ja siihen päädyin. Siinä hormonilla lähinnä paikalinen vaikutus, tosin kuin pillereillä. Renkaankin vaikutus on käsittääkseni lähes pillereiden tasoa. Lääkitykseni aloitettiin tosin abydanilla(suositeltiin kierukkaa), nyt käytän lamotrigiinia. Kierukkahan ei tietysti ole hyvä vaihtoehto jos olet kovin nuori, vaikka saahan sen pois jos alkaa raskautta suunnittelemaan (muutenkin menee lääkitykset monesti uusiksi). Omaan epilepsiaani ei mielestäni vaikuta hormonaaliset muutokset, joten en ole paras neuvonantaja. Oli pakko kaivaa Lamotrigiinin ohjelappunen(käsittääkseni vastaava kuin käyttämäsi lamictal), siinä mainitaan, että lääkäri voi mittauttaa lamotrigiinipitoisuuden verikokeesta jos käytetään hormonaalista ehkäisyä. Mittaamalla lääkkeen vaikutuksen näkisi eikä tarvitsisi niin paljon pelätä kohtauksia. Voimia! Ymmärrän todella hyvin pelkosi ajokiellon suhteen. Tuntuu, että itse pelkään sitä enemmän kuin kohtausta (tosin saan "pieniä" kohtauksia)
- hormoonihyrrä
Kiitos viestistä.
Kierukka on ollut aiemmin ja liikaa muita oireita sen mukana(mm.migreeni). Siksi en sitä enään ota.
Käsky tuli gyneltä käyttää hormoneja kun on monenlaisia ajan kanssa eteneviä naistenvaivoja, joihi ei kuulemma muut lääkkeet auta. Ei ole muuta vaihtoehtoa.
Neuro taas antoi luvan, mutta sanoi vaan et sittenhän sen näkee miten se hormoni vaikuttaa lamictaliin eli suoraa sanottunaha se tarkottaa et saank kohtauksen vai en.
Neuro on myös sitä mieltä et ehkäisylääkitys oltava, "luomuna" ei kuulemma saa olla riskiraskauden vuoksi. Kondomi ei riitä heidän mielestä.
Vielä kaipailen kokemuksia nimenomaan e-pillereistä tai siitä renkaasta ja lamictalista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1385828
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3972632- 1362584
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv102100- 141660
- 711249
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä41094Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101072- 52948
- 83878