lupiinit vallanneet autiotalon pihapiirin,
kuinka järkevintä hävittää ne ?
Auttakee !
lupiinit
4
139
Vastaukset
- Eedenistä itään
Niittämällä, mutta pitää niittää moneen kertaa ja jatkaa ensi vuonna. Kun touhuatte siellä pihalla, katsokaa ettette tuhoa linnunpesiä. Roundupia voi tietenkin käyttää. Ensin nittää kasvusto ja kun alkaa uutta kasvua nousta, myrkkyä.
- sdfsdfsdf
Se pitää se kasvusto olla hyvässä kasvussa ja hyväkuntoinen kun alkaa myrkyttää roundupilla. Eli ei niitetä ensin.
Itse ehkä myrkyttäisin.
Kukkavarret katkoisin ennen kun alkaa siemeniä tehdä, ettei ainakaan niistä siemenistä leviä.
- skriibaskraaba
Ei mitään myrkkyjä vaan ihan fyysistä repimistä - mitä enemmän juuria mukaan sen parempi. Nyhdätyt kasvit joko jätesäkissä sekajätteisiin tai juuret auringossa kuivatettuna kompostiin.
Myöhemmin kun jotain vihreää pyrkii esiin niin nyhdät sen vihreän irti ja kasvi kuolee pikkuhiljaa ravinnon puutteeseen - vihreä osa ei pysty tuottamaan ravintoa juureen ja juuri menettää voimansa yrittäessään tuottaa uutta vihreää osaa yhteyttämään ja sitä kautta tuottamaan lisää ravintoa juureen.
Muutama vuosi siinä menee ennenkuin kasvi on taltutettu, mutta ensiraivauksen jälkeen homma helpottuu huomattavasti kunhan poistaa aina nähdessä niiden vihreät osat - kemikaaleja et tarvitse vaikka jotkut laiskat, uusavuttomat niitä suosivatkin. Itse olen poistanut niin nokkoset, kierrot, kellot kuin muutkin epäsuositut kasvit tontiltani pelkästään nyppien - ei se niin vaikeaa ole, vähän vain viitseliäisyyttä. - äkkiä pois
Kiitos neuvoista!
Myrkkyjä emme käytä, sillä alue tosi iso ja on kauriita, pupuja, kotieläimiä ja lapsia kulkemassa reiteillä. Mutta saamme varmaankin nyhdettyä ennenkuin alkavat lupiininsiemenet poksahdella ympäristöön, ja sitten jätesäkeissä poiskuljetettaviksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854930- 402351
- 1912320
- 882241
- 1331909
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj231748- 1781540
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161451Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3461233- 351146