Mistä isojen tyttöjen kaavoja??

Olen kokoa 48-50.
Riippuu vähän valmistajasta...

Mistä löytyisi nättejä kaavoja pullealle naiselle?
Suuri käsityö-lehden kaavat ei miellytä.

Onko muualla saatavissa kauniiden vaatteiden kaavoja lyhyelle/tukevalle?

Olen 160 cm pitkä ja painan noin 85 kiloa.
Vyötärö on paksuin kohta minusta.

Mistä kaavoja tanakalle/lyhyelle?? Ns D-mitoituksella.
Mekkoja,housuja ,hameita.

retkeilyvaatteita yms.

Suomea osaan. Englantia hyvin huonosti.
Kaavoja löytyisi varmaan ulkomailta,mutten tiedä edes,mitä kaava on englanniksi...

Vinkkejä toivotaan.
3271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Burda Plus on aika hyvä, mutta sitä on hirveän vaikea saada ostetuksi. Marketeista lehti loppuu ennen kuin sitä ehtii huomata, joten varasin sen Stockmannilta, mutta eipä sieltä sitten koskaan ilmoitettu saapumisesta ja myyntikappaleetkin olivat loppuneet. Taas harmitti.

http://www.lehtipiste.fi/fi/aikakauslehdet/Käsityö ja askartelu/101315/Burda Style Plus/

Jollet jaksa odotella puolta vuotta, voit mennä kangaskauppaan katselemaan kaavakirjoja, joissa on oma osio isommillle kaavoille. Ne ovat hirveän kalliita, mutta yhdestä peruskaavasta, jossa on esimerkiksi housut ja yläosa, pystyy tekemään itse vaikka millaisia versioita eikä joka vaatetta varten tarvitse uutta.

Ulkomailta voi tosiaan tilata kaavoja (panin hakusanoiksi plus size patterns ja löysin aika hienoja sivustoja), mutta enkkua siinä tarvitaan.

Äänestä

Burda 2012 vuodelta, nro 6 oli kokoja 52 asti, kivoja puseroita.

Äänestä

Suomalaisen Ottobre Designin kaksi kertaa vuodessa ilmestyvässä Ottobre Womanissa on kokoja 52 asti. En ole saanut ommelluksi yhtään Ottobren mallia, vaikka tilaan lehteä, mutta mallit miellyttävät silmää ja ohjeet näyttävät selkeiltä (ja ovat siis lehden nimestä huolimatta suomeksi).. Lisäksi Ottobren valokuvissa on ihan tavallisen kokoisia naisia, ei "oikeita" malleja, joten vaatteen sopivuudesta saa paremman kuvan.

Ottobre Womanin voi tilata suoraan kustantajalta: https://www.ottobredesign.com/subscription/index.php?lang=fi

Ilmeisesti lehteä (toisin kuin Ottobren lastenlehteä) ei saa Lehtipisteestä vaan se on pakko tilata (toisaalta ekat 2 numeroa maksaa vain 14,95, joten kokeilu ei tule kovin kalliiksi).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jummakumma kirjoitti:

Olen kokoa 48-50.
Riippuu vähän valmistajasta...

Mistä löytyisi nättejä kaavoja pullealle naiselle?
Suuri käsityö-lehden kaavat ei miellytä.

Onko muualla saatavissa kauniiden vaatteiden kaavoja lyhyelle/tukevalle?

Olen 160 cm pitkä ja painan noin 85 kiloa.
Vyötärö on paksuin kohta minusta.

Mistä kaavoja tanakalle/lyhyelle?? Ns D-mitoituksella.
Mekkoja,housuja ,hameita.

retkeilyvaatteita yms.

Suomea osaan. Englantia hyvin huonosti.
Kaavoja löytyisi varmaan ulkomailta,mutten tiedä edes,mitä kaava on englanniksi...

Vinkkejä toivotaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu