Maton alle yhä syvemmälle ja hyvää päivää kirvesvartta. Mulle ongelmallista, kun mä en ikinä unohda. Tiedäthän sinä sen että rakastan sua aina. Ois hienoa jos mä voisin vielä kerran todella halata ja rutistaa sua pitkään. Kahdestaan, ja niin vähän kuin on oltu! Koska oon kyllästyny tähän meidän kohteliaaseen etäiseen aikuiseen meininkiin. Kavereita vaan - mut sä et kyllä sitä ollu, et oo ikinä. Eikä me olla nyt jos sä sitä yhtään mietit. Fakta on vieläkin että yks katse tai vaikka sun ääni murtaa kaikki padot. Sen takia mä en osaa olla enää sun lähellä, no okei en koskaan oikeastaan osannut. Mä oon aina kaivannu vaan sun syliin ja se on ollu mulle itselleni ihan liian hämmentävää! Kaikki se rakkaus, jättimäinen tunnemyrsky mun sisässä! Ei, ei, kun mä oon se järkevä... Äh. Tää rakkausmyrsky mun sisällä on kestäny jo niin monia vuosia ja tiedän jo että tää on nyt sitä mistä tehdään elokuvat ja suuret tarinat. Ja kun mä tiedän hyvin sun hellistä tunteista mua kohtaan, ainakin silloin joskus niitä oli, ja sit kun se silti jäi näin, se on niin sääli. Mut kun ois tarvittu kaksi jotka uskaltaa. Eikä meitä tainnut olla kuin yksi, eri aikaan. Mut mä tajuan sua, tajuan myös itseäni, tajuan sen kaiken käsittelemättömän ja puhumattoman. Ja tajuan että mä saan sut korkeintaan sit siellä toisella puolen. Jos edes siellä rakkaus ois suurempi kuin kaikki muu?
En pysty irrottamaan
Etkä anna irrottaa
19783
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
On syvää ja painavaa virran juoksu tässä putouksessa.. joku hurjapää
vois ehkä kanootilla selvitä hengissä.. aloin hengittää raskaammin..
ononon.. sano kesämopo, ja lähti ekalla potkasulla käymään..
Onpa sit jotakin mitä ootella tulevalta, jos samalle "romuttamolle" päädytte :)
Ei korulauseita, ei romantiikan hehkutusta.. elämä on katkera totuus.
Kykenen samaistumaan tähän tunteeseen. Muuta en kykene ajattelemaan.
Tähän kyllä sopii Cheekin 'Anna mä meen'.
Ihanasti kirjoitit Aloittaja.
Kumpa toiveesi toteutuisi... voisitko itse siihen mitenkään vaikuttaa?
Jos en olisi varma, etten harrasta unissakirjoittamista, voisin vaikka vannoa, että aloittajan teksti on omaani. Kaikkea hyvää kohtalotoverille, tiedän mitä tunnet.
NYT nainen se puhelin käteen ja ota se yhteys!! Tuu vastaan!
Mitä maton alle syvemmälle? Ei oikein saa kiinni tosta jutusta, voitko täsmentää?
Sivusta, olisko tarkoittanut maton alle ja lattianrakion
Etkö sä muka koskaan ole ollut lattianraossa, mä oon. Siellä on ahdasta!
Hienoa.. saatiin tänne näkijänainen, kassiaino iänikuinen.. vaatiko näkijältä
erityisiä toimia päästä pois sieltä raosta? Tai jos olet edelleen, niin sitten varmaan
sulla on kännykkä?
Itse en mielestäni ole ketään lattianrakoon.. edes maton alle polkenut.. voi olla,
etten vaan näe selvästi tekojani.. epäilen kuitenkin, ettei niin ole.
Taas yks samaistuja. Hulluinta on se, että tietää irrottamisen olevan ainoa vaihtoehto, eikä silti pysty... Ei se toinen anna.
On se tuhma mies.. kun piilottanut sun väskan..
ethän sä ilman sitä voi irtautua :)
Hieno aloitus! Samaistun täysin. Joku vastasikin tässä ketjussa että puhelin käteen ja soita. Ei se ainakaan minun tilanteessani ole ongelmana,tottakai voin soittaa koska vain. Aika ei vaan ole nyt meidän. Tiedetään se kumpikin liiankin hyvin. Meillä oli hetkemme,mutta se rohkeus jäi puuttumaan. Ollaanko ujoja vai mitä pelätään. Ehkä sitä,kuinka todellista tämä voi olla? Ei me osata olla yhdessä,eikä erillään. Ehkä tosiaan siinä seuraavassa elämässä on meidän vuoro olla onnellisia? Vain tämän ihmisen ansiosta todella ymmärrän rakkauselokuvia ja -tarinoita. Ne on siis todellakin totta. Kiitos siitä. Rakkaudella: sinun
Mutta kun tuntuu, että aloittaja heitti pyyhkeen kehään
heti aloituksen jälkeen? Kuin yksi päivä ja yksi sivu
jonkun tuntemattoman päiväkirjasta... ja sitten jättää
toiset tänne murehtimaan ja pureskelemaan asiaa.. hehhe
Onko aloittaja joku noista seuraavista.. ei osu..
aloittaja puhuu, että toinen tietää hänen rakastavan..
kivahan tuo olis omia.. mutta kun en tunnista!
Ja eräs tosiaan kirjoittaa HUUTAEN.. että onhan kumma :)
jos et nyt heti ota puhelinta käteen.. voe mahoton..
Ja mikäs sinä minmi00 olet.. no nainen tosiaan.. se on niin
selvää. Sinä omistat kirjeesi jollekin tuolla "sinun"
lopetuksella.. jos aloittaja tulisi nyt paikalle, hän
varmaan kirjoittaisi, että on niin kuin omasta elämästä..
niin simppeliä samaa tarinaa ilman tunnisteita. Ihmettelen,
jos joku mies... vai nainen? .. tuon osaa omia. Huh,
en enää edes muista.. osoittiko aloittaja tuon jollekin
sukupuolelle. Aikamoisia velikultia... siskokullat :D
Elvis the pelvis alkoi just laulaa radiossa.. It's now or newer..
come hold me tight, kiss me my darling.... tomorrow, will be
too late..
ja työn täyteinen viikko alkaa itsellä.. ei ehkä ehdi paljon
Juu, eihän aloituksessa mainita sukupuolesta mitään..
mutta ap on nainen, se on selvää, ja Juhannuksen juhlijatkin
pikkuhiljaa selvinnee.. itse en koko viikonloppuna ollut
pöhnässä... vaikka joku saattaa kirjoitusten perusteella
muuta väittää.. :D
Tosiaan.. työteliästä tai lomaisaa viikkoa kaikille.. itseä
odottaa varsin hikiset työpäivät.. jospa Vanhan kirjallisuuden
päiville ennätän viikonloppuna.. saa nähdä.
Nainen tietysti. En kaipaa vatvomista ja selvittelyä. Riitti että kirjoitin. Öisin on usein aikaa miettiä. Ikävä tulee joskus voimalla. Maton alla en ole minä vaan vaikeat asiat, tässä tapauksessa rakkaus.
Voi sinua, tuleehan se ikävä aina
Harmi et oot nainen...toivoin jo että olisit ollut mies. Näin se yleensä menee...Kirjoitit juuri niin kuin toivoin jonkun miehen kirjoittavan... harmi kun tulin tänne uudestaan...
ei se mikään harmi ollut, hyvä kun tulit. Nythän asia tuli selväksi. Kirjoitat itse
oman kirjeen.
Kaunista tekstiä täytyy sanoa. Toivotaan että pääset vielä sen miehen syleilyyn. :)
Mitäpä jos laittaisit tuon saman viestin hänelle niin kenties padot avautuisivat myös hänen puoleltaan? Herrasmies voi joskus olla liian herrasmiesmäinen eikä ymmärrä naisen tunteita tai selviä vihjeitä.
Tuollainen rakkaus kannattaa säilyttää sydämeen ja se varmasti kestää. :)
Itse miehenä täytyy sanoa että oli koskettavasti ja syvällisesti kirjoitettu. Jos pisteitä jaettaisi niin tuollaisella tekstillä niitä ropisisi kunnolla ja ihmisen arvostus silmissä vaan kasvaisi oli sitten vastaus kyllä tai ei. :)