Volvo S40 T4 2001 ongelmia

Tommi H

Mulla on S40 T4 2001 automaatti. Syksyllä kävin biliasta sen hakemassa uutena ja nyt bugaa seuraavat asiat:

- Vakionopeussäädin
- Jarruvalot eivät sammu(!)

Vakionopeussäätimen takia olen juossut huollossa 3 kertaa ja vieläkään ei toimi. Vuoteen 2002 meni uusi aika. Jarruvalot hajosivat (tai varmaan valojenkytkin) joulupyhinä kun latasin jarrun pohjaan ja testasin kuinka nopeesti se vehje pysähtyy jäällä. Tämän jälkeen jarruvalot eivät sammu ollenkaan ellei vedä jalla poljinta itseensä päin.

Odotan mielenkiinnolla tuleeko kuntoon huollossa. Ongelmat ei ole isoja, joten pitäisi huollossa osata korjata... Jos ei tule kuntoon nii sitten kyllä meikäläiseltä kiehuu yli.

8

3326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllästynyt

      joo kyllä ne varmaan saa ton kuntoon sielä ei ole muuta kuin katkaisijan säätö poskellaan pystyy korjaamaan myös itse jos haluaa.

    • pietu

      vakionopeudensäädin ei varmaan toimi sen takia koska jarruvalot palaa kokoajan. säädin luulee että painat jarrua ja ei kytkeydy sen takia päälle.

      • Tommi H

        Eiku toi vakionopeussäädin alko reistailemaan aiemmin. Netistä luin että vehkeellä on vaikeuksia ylläpitää tyhjiötä, mitä se sitten tarkoittaakaan. Siellä tiskillä siitä jollekin sankarille mainitsin jo heti ekana kertana, mutta eivät ottaneet kuuleviin korviinsa. Nyt sitten odotellaan sitä tyhjiöpumppua kun joku sitä pari päivää tutki! ;)

        Jarruvalot leipo kiinni sitten myöhemmin. Sillonkun jarruvalot on päällä niin se säätimen rele ei napsahda, muuten rele napsahtaa mutta säädin ei pidä nopeutta.

        Pitäisköhän siitä vehkeestä tehä kukkaruukku? :)


      • tapin kaveri

        auto oli näköjään tänään korjattavana. tuliko viat kuntoon?


      • Tommi H
        tapin kaveri kirjoitti:

        auto oli näköjään tänään korjattavana. tuliko viat kuntoon?

        Jarruvalot eivät pala mutta säädin ei tullu kuntoon, eivät vissii vaihtaneet sitä tyhjiöpumppua niinkuin piti. Vaihtoivat vain ne kytkimet ja taas toimi 10 minuuttia kunnes lakkas toimimasta.

        Mä olin jo viemässä takasin ja ajattelin vielä testata oikein kunnolla. Ajelin säädin päällä ja tuntui että nyt se toimii ihan hyvin. Kirjotin netissä huoltoon että nyt toimiikin.. Ois vaan perkele pitänyt uskoa itseään ja viedä takaisin, tietysti kotimatkalla huomasin taas että on nyt paskana ja ei toimi.

        Vituttaa ankarasti. Meen huomenna torstaina aamulla uudelleen ja jätän sen sinne. Vituttaa juosta siellä koko ajan.

        Sano kavereille että tankkaa tankin täyteen ;)


    • Sumo

      Ystävälläni on 18 kk vanha v40 t4 ja se on tähän mennessä ollut huollossa 17 kertaa. Kundi huokas, että onneksi tuli tehtyä Volvo-sopimus muuten ei tili riittäis. Viimeksi siitä pamahti lämppärin moottori. Ei voi muuta todeta kun sen ettei Volvosta kannata puhuakkaan näiden uusien mallien kohdalla. Oikeastaan maineen alamäki alkoi kun Daf 66 muuttui Volvo 66:ksi. Ajelen itse 14 v. vanhalla pataraudalla ja täytyy todeta, että normaalilla huollolla se pysyy kunnossa ja luotettavana vielä vanhanakin. Tietty samaa vois sanoa näistä uusistakin kun kerran puolet osista on vaihdettu ennen kolmatta ikävuotta, mutta kun etuvilkkujen muovitkin ovat jo kolmannet kun halkeavat itsestään.

    • Ensin kysymys: Mitkä estävät vakionopeussäätimen toiminnan? Vastaus kytkinpoljin, jarrupoljin joissa mikrokytkimet, jotka saattavat irrota lukituksestaan.
      Lisäksi vaihtaminen ja alipainepumppu rintapellissä. Yleisin vika ovat nuo mikrot ja niiden irtoaminen pesästään. Itselläni irti oli kytkinpolkimen mikro, jonka pyöräytin paikalleen ja jo vain toimii. Kustannus 0e. Tietysti sulake kannattaa tarkistaa ekana.
      Vikakooderi ei "näe" tuota mikron irtoamista.

      VOLVO S40 -02

      • hemppa2

        Olen lueskellut ongelmia ja yrittänyt saada omiini vastausta mulla on S60 2001
        ja cruise on ratissa mutta kun ei tapahdu mitään olen yrittänyt selata korjausopasta ja käsikirjaa mutta ei selviä missä sulake on rasiat kyllä löytyy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      202
      6993
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4622
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      38
      4228
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      71
      3239
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1945
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1696
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1670
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1573
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1449
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1237
    Aihe