Koen uudet paikat osittain stressaavina, ja vaikka lomalla onkin rentouttavaa, alan aina jossain vaiheessa lomaa (yleensä loppuvaiheessa), saamaan öisin kamalia paniikki/ahdistuskohtauksia.
Herään siihen että sydän hakkaa tuhatta ja sataa, on hiki, pelottaa, olen varma että tulee maanjäristys, tsunami tms. Saatan valvoa tuntikausia yöllä ja väsyneenä nukahdan joskus aamuyöstä. Tämä sitten toistuu loppuloman ajan, ja kohtaukset loppuvat vasta kun pääsen kotiin.
Miten tämmöisistä eroon?
Tuntuisi epäreilulta miestä ja lapsia kohtaan että reissut jäisivät tuollaisen takia tekemättä.
Paniikki yöllä reissussa?
tympii tympii
1
80
Vastaukset
- todellakin tympii
Mulla on saman kaltaisia oireita.
Mua yleensä vähän auttaa kun siirryn muualle nukkumaan.
Esim. Nukuttiin harrastus porukalla luokkahuoneen lattialle. Pari tuntia valvottuani ahdistukseni kanssa otin makuupussini ja siirryin käytävälle. Siirtyminen lievitti vähän ahistustani ja lopulta nukahdin.
Muiden aamulla ihmetellessäni nukkuma paikkaani väitin luokassa oleen liian kuuma nukkua ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521957
- 621882
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p121425- 611231
- 491184
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41845Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118707Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit87700Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit33678- 40643