Onko pääsykoekirjat siis samat joka vuosi, vai vaihtuuko? Ainakin uudempaan versioon kirjat vissiin vaihtuu (jos sellaisia tulee).
Pääsykoekirjat - samat joka vuosi?
eebenpuu55
12464
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kansis ja laskis pysynyt aina lähes samoina. Jotain pieniä lisäyksiä ovat tehneet uusissa painoksissa.
En usko, että johtaminen ja markkinointi olisi mitenkään enää sama kirja ensi vuonna. Voi olla 2 eri kirjaa taas. Johtamisen kirjoissa on yleensä samoja teemoja, mutta ovat olleet hyvin erilaisia. Markkinointi vielä enemmän (Esim. toissa vuonna kirja käsitteli nonprofit-organisaatioiden markkinointia täysin ja tämän vuoden kirjassa siitä taisi olla vain maininta yhdessä lauseessa. Matikasta ei tiedä. Ehkä ovat päättäneet pysyvästi jäädä käyttämään talousmatikan kurssia/kirjaa pääsykokeissa. Aihealueita on ainakin paljon monellekkin vuodelle.
Spekulointia riittää. Jos joku todellakin alkaa ennen kirjojen julkaisua lukemaan, niin kansista ja laskista voi turvallisin mielin päntätä.
Kannattaisiko tuo taloustieteen oppikirja lukea kerran tässä syksyn aikana? Mitään tekemistä ei oikeen ole kun en duunia saanut, ja mietin että kavereillanihan on suuri etu minuun verrattuna ensi kevään kokeissa, jos on samat kirjat, sillä he pänttäsivät niitä jo tämän kevään. Syksy voisi olla hyvää aikaa ottaa tämä ero kiinni;)
Jos ei tekemistä ole niin kannatttaahan se, mutta onko sillä niinkään väliä lopputuloksen kannalta.
Aika hyvin ne itseltäkin ehti unohtua viime kevään ja tämän kevään välillä... Itse lähtisin laskemaan matikkaa. Luulisin, että ensikin vuonna on kokeessa talousmatikkaa, eikä matematiikan laskemisesta nyt muutenkaan mitään erityistä "haittaa" ikinä ole kokeen kannalta.
Kiitokset vastauksesta. Tosiaan matikkaa voisi katsella syksymmällä, nimittäin pitkä matikka kirjotettuna eikä siellä mitään talousmatematiikkaa käyty..
Kauppis0099888? Tottakai lukeminen aina kannattaa, ja jos vielä lukee ajatuksen kanssa niin silloin asiat jäävät mieleen ja ovat sitten keväällä helpommin opittavissa :)
Vaarana voi omasta mielestäni olla myös ennenaikainen väsyminen ja kyllästyminen lukemiseen, jos aloittaa lukemisen liian aikaisin. Kansistakin voi lähteä vähän tässä vaiheessa katselemaan, ja ehkä laskistakin, mutta jos tässä vaiheessa haluaa jo jotain tehdä, niin tosiaan tuota matikkaa suosittelisin, jottei tulis kisaväsymystä jo siinä tammikuussa.
Ainahan lukemisesta on hyötyä, mutta myös sekin että aloittaa aikasin, saattaa johtaa vähän liiankin hyviin luuloihin omasta valmistautumisesta, jolloin lukeminen jääkin loppujen lopuksi liian "vähäiseksi" ja pintapuoliseksi.
Itse aloitin lukemisen "pintapuolisesti" joulukuussa, mutta sitä ennen olin jo jonkin verran katsellut matikan tehtäviä, jolloin pystyi sitten keskittymään niihin muihin kirjoihin paremmin kun "oikeasti" aloitti lukemisen.
Toi on totta! Mutta tosiaan olen kaksi välivuotta nyt pitänyt, töissä ja intissä. nyt vasta kolahti päähän että kauppis on todella se mihin haluan. Siksi motivaatio on todella suuri sillä sluibailu saa riittää ja mä haluun kouluun ensvuonna! Ei pidä liian innoissaan lähteäkkään, vaan rauhallisesti vaikkapa 2 tuntia viikossa :) kaikki on plussaa keväällä, se on aivan varma!
Niin varmaan onkin kyllä asia noin .. ajattelin vaan omaa oppimistani, tuntuu että jos monta kuukautta ennen luen kirjan kerran läpi niin se on aika se ja sama kun asiat kuitenkin tältäkeväältä hallussa. Jos ensimmäistä kertaa siis hakee niin toki silloin aina kannattaa.
Kyllähän se varmaa tarkistaa mihin on ryhtymässä vähän silmäilemällä kirjoja..näet vähän itsekin millainen urakka noiden lukeminen on.
Onko talousmatikka seuraavassakin haussa pääsykoeaikeistona vai oliko tuo vain "kokeilu" tms?
Taloustieteessä ja laskentatoimessa noiden kirjojen lukeminen on hyödyllistä vaikka ensi keväänä olisi eri kirjat, koska asiat sinänsä eivät muutu kun vaihdetaan alan perusopuksesta toiseen. itse asiassa itse luin tämän vuoden kokeeseen laskentatoimen osalta eri kirjaa, viitteenä oli varsinaisen kirjan sisällysluettelo. Ja siis pääsin sisään.