Autobildin laaturaportissa Skodalla on samat laatupisteet kuin Audilla ja BMW:llä.
Sitten tulee Seat, ja Volkkari on huonoin konsernin merkeistä.
http://www.hs.fi/autot/a1305776027008
Sitten tulee Seat, ja Volkkari on huonoin konsernin merkeistä.
http://www.hs.fi/autot/a1305776027008
Vastaukset 17
Vanhimmat
.
Miten Audilla ja BMW:llä voi olla muka yhtä hyvät pisteet kun ne kuuluis olla huonommat
.
Joo, itse asiassa Audilla ja BMW:llä on samat pisteet kuin Kialla.
Audi=Skoda=Seat=VW.......samaa koppuraa myydään monella nimellä
Seat käyttää kuiteskin eniten identtisiä osia audin kanssa.
Yllätys,yllätys ja taas oli Toyota laadun esikuva johon toiset
yrittävät pyrkiä.
Mitä on laatu, ei ainakaan sitä ämpärimuovia, kitinää ja kolinaa mitä kyseinen aasialainen teiden ajokoira edustaa.
Miten natina ja suuntavakauden heikkoudet eroaa BMWstä?
Oman kokemuksen mukaan ei mitenkään. Voihan toki olla että BMWtä natina katoaa ja suuntavakaus paranee vanhemmiten mutta ainakaan ensimmäisne vuoden aikana ei auto ole ollut kehuttava. Samaa tasoa kuin 90-luvun alun Tojottimet.
Mikä sitten olisi hyvä auto missä ei olisi riskiä kalliisiin remontteihin (kuten TSI, DSG) ja toisaalta olisi suuntavakaa ja mukava?
Kokonaisuutena Citroen, Ford ja Opel alkaa olla kovia tekijöitä. Ne kaikki kulkee suoraan, eikä niissä ole nykyään ongelmia sen enempää kuin premiumeissa.
Kysymyshän oli AutoBildin laaturaportista,eikä petterin toiveajattelusta.
Näin päin kerrottuna Skodan saa kuulostamaan paremmalta. Entäs Audi = Skoda? Se saa Audin kuulostamaan huonommalta. Siis kyse EI ole samasta tuotteesta vaikka samasta konsernista tuotteet tulevatkin.
Muutoinhan vertailu kuulostaisi samalta kumpaankin suuntaan. Alkeisfilosofiaa.
No ei samasta tuotteesta mutta yhtä laadukkaasta. Tai yhtä huonosta. Vertailu kuulostaa samalta kumpaankin suuntaan. Alkeisfilosofiaa.
Audin kutsuminen Skodaksi on pilkkaamista. Skodan kehuminen Audiksi ei ole. Oli yhtä laadukas tai ei, maine ja kokemukset kertovat ihan muuta. Omakotitalon pihaan voi ajaa Audin, mutta moni toivoo jopa vieraidensa Skodan jätettäväksi läheisen kerrostalon hiekkakentälle.
Mene hoitoon. Muuten sinua itseäsi pilkataan.
.
Sain tarpeekseni audista
.
Audi=Auto useille dorka idiooteille.
"Toyotahan otti jo toisen perättäisen voiton AutoBildin laaturaportissa".
Näinhän se Hesari kertoi,vaikka petterit yrittää vääntää mustaa valkoiseksi.
Ihan sama minkä voiton se Tohjota otti. Tämä on Skoda-palsta.
Kyllä kaikki tietää täälläkin, että Toyota on laadukkain. Siksihän se on aiemmin myynyt hyvin Suomessakin. Mutta muualla Euroopassa se on marginaalimerkki ja Suomessa rekisteröintimäärät laahaa paikoilaan. Pelkkä laaturaportin voitto ei tee autoa vaan tasapainoinen kokonaisuus, jossa laatuvaikutelma on vain yksi osa, ajo- ominaisuuksien, taloudellisuuden, tilankäytön ym. ohella. Ostaja painottaa omalta kannaltaan jokaista osa-aluetta ja reunaehtona, ei ominaisuutena, on tietenkin auton hinta, jota vastaan noiden ominaisuuksien taulukkoa sitten verrataan. Fiksuimmat kiinnittävät huomion myös toteutuneeseen tiettyjen automallien arvon säilymiseen ja osaavat ottaa senkin huomioon, koska ensimmäisinä vuosina arvonalennus on suurin km-kustannuksiin vaikuttava tekijä.
Myydyimmät säilyttää arvonsa parhaiten. Vähiten huonoja sijoituksia siis Octaviat, Golfit, tietyt Tojot.