Eli, paljonko suunilleen kuluttaa tuollainen Yamaha 4-heppainen nelitahtikone tunnissa marssikierroksilla? Paljonko kuluu öljyä? Itsellä vain vähän kokemusta nelareista, mutta tulevalla viikolla saan em. moottorin purjeveneeni apukoneeksi ja ehkäpä käytän myös uisteluun. Jälkimmäisessä käytössä kuluttanee ei juri mitään?
Yamaha 4 Stroke 4 hp moottorin kulutus?
13
5428
Vastaukset
- Litran
.-.
- ei pelkoa
Uskoisin että kulutus on sitä luokkaa ettei budjettisi siitä romahda.
- No jos se
Syö litran tunnissa, ja pääset 2 solmua eteenpäin, se on noin 3,7 km/tunti,
Niin 100 km matkalla joudut ryyppyyttämään sitä 27 litralla. HUOM. uistellessa Purjevenettä työntäessäsi joudut juottamaan sille ainakin 50 litraa 100 km. Kun pitää kaasuttaa enemmän, eikä kulje, kuin ehkä yhden solmun tunnissa.
Joten ei halapaa hommaa :)- Joakim1
4T 4 hv Yamaha kuluttaa täydellä kaasulla 1,7 l/h (Kippari 4/00), 1,6 l/h (Vene 5/01) tai 1,4 l/h (Körfakta 2014: http://www.motalaboat.se/images/stories/PDF/korfakta2014.pdf).
Pieni purjevene kulkee sillä helposti yli 5 solmua. Todennäköisesti vauhtia on 5 solmua osakaasullakin, jolloin kulutus suuruusluokkaa 1l/h. Körfaktassa on mittaustuloksia 20-jalkaisella 820 kg purjeveneellä. Huippunopeus 5,8 solmua ja kulutus 5,0 solmun vauhdissa 0,9 l/h eli 10 l/100 km. Tuosta taloudellisuus paranee edelleen, kun vauhtia tiputtaa.
Jotta kulutus olisi mainitsemasi 50 l/100 km, saisi vauhtia olla vain 1,8 solmua, vaikka kone veisikin tuon suurimman mitatun eli 1,7 l/h. Tuon verran purjevene kulkee jo tyhjäkäynnillä tyynessä. Toki 10 m/s tuulessa vasta-aallokkoon voi vauhti jäädä pariin solmuun.
Minulla oli aikoinaan n. tonnin painoinen 22-jalkainen, jossa oli 4 hv 2T perämoottori. En muista koskaan nopeuden jääneen alle 5 solmun. Yleensä matkanopeus oli 5-5,2 solmua ja 2,5 l kopan alla olevalla tankilla ajoi 1,5-2 tuntia eli kulutus ~1,5 l/h. Tuokin kone oli noissa testeissä. Vei täydellä kaasulla 2,25 l/h, mutta matkavauhdilla kulutus oli 2-kertainen 4T Yamahaan verrattuna. - Toden näköisesti
Joakim1 kirjoitti:
4T 4 hv Yamaha kuluttaa täydellä kaasulla 1,7 l/h (Kippari 4/00), 1,6 l/h (Vene 5/01) tai 1,4 l/h (Körfakta 2014: http://www.motalaboat.se/images/stories/PDF/korfakta2014.pdf).
Pieni purjevene kulkee sillä helposti yli 5 solmua. Todennäköisesti vauhtia on 5 solmua osakaasullakin, jolloin kulutus suuruusluokkaa 1l/h. Körfaktassa on mittaustuloksia 20-jalkaisella 820 kg purjeveneellä. Huippunopeus 5,8 solmua ja kulutus 5,0 solmun vauhdissa 0,9 l/h eli 10 l/100 km. Tuosta taloudellisuus paranee edelleen, kun vauhtia tiputtaa.
Jotta kulutus olisi mainitsemasi 50 l/100 km, saisi vauhtia olla vain 1,8 solmua, vaikka kone veisikin tuon suurimman mitatun eli 1,7 l/h. Tuon verran purjevene kulkee jo tyhjäkäynnillä tyynessä. Toki 10 m/s tuulessa vasta-aallokkoon voi vauhti jäädä pariin solmuun.
Minulla oli aikoinaan n. tonnin painoinen 22-jalkainen, jossa oli 4 hv 2T perämoottori. En muista koskaan nopeuden jääneen alle 5 solmun. Yleensä matkanopeus oli 5-5,2 solmua ja 2,5 l kopan alla olevalla tankilla ajoi 1,5-2 tuntia eli kulutus ~1,5 l/h. Tuokin kone oli noissa testeissä. Vei täydellä kaasulla 2,25 l/h, mutta matkavauhdilla kulutus oli 2-kertainen 4T Yamahaan verrattuna.Kuitenkin käytännön kulutus on sitä, mitä sanoinkin. Ainahan voidaan laskea vapaalla myötätuuleen, mutta minäpä laskinkin myös vastatuuleen ajamisen neliheppaisella Jamahalla, jolloin sillä moottorilla ei paljon mailit vaihdu, ja suattaapa mennä persemäkeä lähtöpisteeseen koko touhu, kun hyvin sattuu.
- Salty Dog
Kiitos Joakin1 erittäin asiallisesta ja kattavasta vastauksesta.
Selvennykseksi parille muulle hassuttelijalle, että uisteluun en käytä purjevenettä, vaan ihan muita paatteja. Eikä tässä ollut kyse kukkaron kestämisestä, vaan siitä miten usein joutuu tankkaamaan ja paljonko bensaa joutuu roudaaman, sekä minkäkokoisen tankin hommaan. Eikö ole ihmeellistä, että joku voi tällaisiakin asioita huomioida?
Vaikka olenkin seilannut vuosikymmeniä erilaisilla paateilla, olen myös kalastanut vuodesta 1962, jolloin sain käsiini ensimmäisen kelani ja vapani. (Abun Rekord- sarjaa).- Salty Dog
Joakim1:lle vielä.
Minullakin on kokemusta 17-24 ft. purkkareista, jossa apumoottorina 2-tahtituuppari ja noin se pääsääntöisesti menee. Parikin tonnia painavan purjeveneen siirtelyyn 4 hv kone riittää hyvin, oikeastaan kaikissa olosuhteissa. Vauhti kovassa asta-aallokossa kapealla väylällä saattaa olla juuri tuon pari solmua, mutta eteenpäin mennään kuitenkin. Rikipituus tosin voi tulla ongelmaksi, jos moottori kovalla ja terävällä vastaisella haukkaa välillä ilmaa.
Normaalisti marssivauhdin (runkonopeus) pienehköllä purkkarilla ja 4-5 hv teholla saavuttaa jo sellaisella 3/4 kaasulla, jolloin matkanteko on polttoainetaloudellista.
Mutta, lähinnä kysyin, koska minulla on vain ollut 2-tahtikoneita (2,5-70 hv kokoluokissa) ja diesel-keskimoottoreita, sekä pari vanhaa Vire-moottoria. En omaa kokemusta nelitahtituuppareista. Siis omistajan näkökulmasta. Joskus toki kavereiden paatteja käyttänyt.
- Merkkuri
Yamahasta ei omaa kokemusta, mutta 4-heppanen Mercury kuluttaa noin litran tunnissa kun se kuljettaa vajaan tonnin painoista purkkaria n. viittä solmua.
Kannattaa varmistaa, että moottorissa on potkuri joka on suunniteltu "hitaaseen" nopeuteen. Eli riittävän suuri halkaisija ja pieni nousu. Ei siis vakioperämoottorin vakiopotkuri.- Keisari2
Eikai neljähepoaisen mitään "high thrust" potkureita saa? Toisekseen ei tuollaisella koneella käytännössä mikään vene mene yli viittä solmua muutenkaan.
- Merkkuri
Keisari2 kirjoitti:
Eikai neljähepoaisen mitään "high thrust" potkureita saa? Toisekseen ei tuollaisella koneella käytännössä mikään vene mene yli viittä solmua muutenkaan.
Esim. Mercuryn" Sailpower" versiossa on tällainen potkuri, joka pystyy hyödyntämäään sen moottorista saatavan tehon hitaassa nopeudessa. Vakioversion potkuri "luistaa" liikaa.
Pikkuvene ei tarvitse paljon tehoa runkonopeuden saavuttamiseksi, joten oikealla potkurilla se saavutetaan jo pienillä kierroksilla ja kulutuksella. - Joakim1
Keisari2 kirjoitti:
Eikai neljähepoaisen mitään "high thrust" potkureita saa? Toisekseen ei tuollaisella koneella käytännössä mikään vene mene yli viittä solmua muutenkaan.
Paremminkin kaikki purjeveneet menevät tuolla yli viittä solmua. Aiemmin jo mainitsin Körfaktan, jossa 20-jalkainen purjevene meni juuri tuolla koneella 5,8 solmua.
Vene-lehdessä 5/01 oli Etap 20i:n testi. Se kulki 5,7 solmua Mariner 4:lla. Ko. vene punnittiin 1295 kg painoiseksi ja pituutta 6,27 m.
Vene-lendessä 8/06 Skippi 650 kulki juuri Yamaha 4T 4:lla 6 solmua. Vene punnittiin 784 kg, pituus 6,47 m.
Vene-lehdessä 8/10 Skippi 750 kulki Mercury 4:lla 6 solmua. Se punnittiin 1478 kg ja pituutta 7,53 m.
Paljon isommissa veneissä ei enää ole noin pieniä koneita, mutta kyllä nekin kulkisivat yli viittä solmua, jos ei ole vastatuulta.
- Anonyymi00012
Miksi yleensä tehdään yli 5hp moottoreita kun pienilläkin kerkiää.
Luonto kiittäisi.- Anonyymi00013
Pienet moottorit ovat pahaäänisiä ja kustannustehottomia pidemmillä matkoilla. Niissä ei myös ole ikinä polttoaineen ruiskutusta saati katalysaattoria että se siitä luonnon liitoksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1433196EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje403002- 1101463
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1451207Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621087Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661057- 601017
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373979- 41827
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne23823