Tarvitaanko hoitoihin Suomen kansalaisuus?

vauvakuume1

Mies asuu Suomessa (pian 5v.) ja on oleskelulupa ym. ja tahtoisimme lapsen.
Meidän pitäisi hakeutua lapsettomuushoitoihin, mutta olemmeko oikeutettuja siihen julkisella puolella?
Vai tuleeko odottaa vielä, että hän saa kansalaisuuden?
Käy töissä ja o oikeutettu muihin etuuksiin kyllä.

1

300

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei aavistustakaan

      Kannattaa varmaan kysyä suoraan ao. klinikalta. Itse hoitoihi hakeudutaan terveyskeskuksen kautta.

      http://ohjepankki.vsshp.fi/fi/2794/28330/
      "Hoitoon pääsyn edellytykset

      Sosiaali- ja terveysministeriön yhteneväisen hoidon kriteerit (hoitotakuu) ja vuonna 2007 voimaan tullut hedelmöityslaki asettavat tiettyjä rajoitteita hoitoon pääsylle julkisella sektorilla.

      TYKS tarjoaa lapsettomuushoitoja pariskunnille, jotka ovat avo- tai avioliitossa aktiivisesti yrittäneet raskautta vähintään vuoden ajan.

      Hoitoja ja tutkimuksia ei tarjota, mikäli nainen on täyttänyt 40 vuotta tai pariskunnan jompikumpi osapuoli on steriloitu. Hoitojen ennustetta huonontaviin elämäntapoihin (tupakointi, päihteiden käyttö, merkittävä yli- ja alipaino) tulee tehdä muutos ennen hoitoihin pääsyä. Lisäksi pariskunnalta tutkitaan veriteitse tarttuvat taudit (HIV, hepatiitit B ja C). Nykyisillä resursseilla tautien kantajille ei ole mahdollista tarjota hoitoa.

      Hedelmöityslaki kieltää tekemästä lapsettomuushoitoja, mikäli on aiheellista epäillä, että hoidosta tai raskaudesta koituu naiselle tai sikiölle merkittävä terveydellinen vaara. Samoin on kiellettyä hoitaa, mikäli pariskunnan toinen osapuoli on tahollaan naimisissa muun kuin hoitoa hakevan henkilön kanssa. Laissa on myös kielletty antamasta hedelmöityshoitoa, mikäli on aihetta epäillä, että syntyvälle lapselle ei ole tarjota tasapainoista kehitystä."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      96
      941
    2. 59
      868
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      68
      683
    4. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      41
      635
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      61
      632
    6. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      552
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      33
      538
    8. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      24
      512
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      478
    10. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      45
      476
    Aihe