Tarvitaanko hoitoihin Suomen kansalaisuus?

vauvakuume1

Mies asuu Suomessa (pian 5v.) ja on oleskelulupa ym. ja tahtoisimme lapsen.
Meidän pitäisi hakeutua lapsettomuushoitoihin, mutta olemmeko oikeutettuja siihen julkisella puolella?
Vai tuleeko odottaa vielä, että hän saa kansalaisuuden?
Käy töissä ja o oikeutettu muihin etuuksiin kyllä.

1

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei aavistustakaan

      Kannattaa varmaan kysyä suoraan ao. klinikalta. Itse hoitoihi hakeudutaan terveyskeskuksen kautta.

      http://ohjepankki.vsshp.fi/fi/2794/28330/
      "Hoitoon pääsyn edellytykset

      Sosiaali- ja terveysministeriön yhteneväisen hoidon kriteerit (hoitotakuu) ja vuonna 2007 voimaan tullut hedelmöityslaki asettavat tiettyjä rajoitteita hoitoon pääsylle julkisella sektorilla.

      TYKS tarjoaa lapsettomuushoitoja pariskunnille, jotka ovat avo- tai avioliitossa aktiivisesti yrittäneet raskautta vähintään vuoden ajan.

      Hoitoja ja tutkimuksia ei tarjota, mikäli nainen on täyttänyt 40 vuotta tai pariskunnan jompikumpi osapuoli on steriloitu. Hoitojen ennustetta huonontaviin elämäntapoihin (tupakointi, päihteiden käyttö, merkittävä yli- ja alipaino) tulee tehdä muutos ennen hoitoihin pääsyä. Lisäksi pariskunnalta tutkitaan veriteitse tarttuvat taudit (HIV, hepatiitit B ja C). Nykyisillä resursseilla tautien kantajille ei ole mahdollista tarjota hoitoa.

      Hedelmöityslaki kieltää tekemästä lapsettomuushoitoja, mikäli on aiheellista epäillä, että hoidosta tai raskaudesta koituu naiselle tai sikiölle merkittävä terveydellinen vaara. Samoin on kiellettyä hoitaa, mikäli pariskunnan toinen osapuoli on tahollaan naimisissa muun kuin hoitoa hakevan henkilön kanssa. Laissa on myös kielletty antamasta hedelmöityshoitoa, mikäli on aihetta epäillä, että syntyvälle lapselle ei ole tarjota tasapainoista kehitystä."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2276
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      104
      1694
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      83
      1366
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      129
      1361
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1256
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      73
      1204
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      63
      1101
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1047
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      972
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      834
    Aihe