Onhan toi mutsi jo iäkäs ja painaa duunia hikipäässä, ei sen rahat tahdo oikein riittää. Se on vaan niin hyväntahtoinen, että haluu kaikkee hyvää mulle ja siskolle.
On se jo yli viiskymppinen ja ihan vaan duunaritöissä, eikä mikään niin varakas.
Mä käyn nyt kyllä duunissa, oon intin jälkeen ollu vuoden. mut oon hakenu kouluun.
Rahat mulla hiukan säästyykin, mutta valtaosaltaan menee autoon ja kavereitten kans luuhailuun.
No opintolainaa en viitti ottaa, enhän mä nyt mikään hullu ole, asun mutsin luona kun se pesee pyykit ja kantaa safkat kaupasta himaan, kait se vielä muutaman vuoden jaksaa onhan se jaksanu yksinhuoltajana jo yli 20 vuotta muakin hyysätä ja siskoo siinä perässä.
No faija joo, ne on eronnu, no se ei nyt ainakaan mulle opiskeluun mitään anna vaikka ois sillä rahaa, ja sen uudella muidulla. Mut ei ne, mut kyllä mutsi huolehtii, kait sen asuntolaina kohta lopuu, onhan se jo yli viiskyt.
Vai pitäsköhän mun sittenkin ottaa se opintolaina, ja myydä toi auto ja rahottaa ne opinnot omalla työllä, eikä repiä iäkkään mutsin selkärangasta, että sillekin jäis vähän jotain pesämunaa kun ei silläkään oo kun reilut 10v. eläkeikään.
Mut ois se vaan niin polleeta ku ei olis opintovelkaa ku valmistuu, ryöstäähän ne muutkin mutsinsa.
Aikamies mutsin siivellä.
koht uull is uus ?
1
200
Vastaukset 1
- neuvottelut
Voisit keskustella asiasta mutsis kanssa, et mitä se meinaa, siis tahtooko se välttämättä rahottaa sun opiskelun kokonaan tai osittain.
Olishan seki jo paljon, jos saat asua kotonas ilmaseks ja vielä safkatki.
En kyl näkis hyvänä ideana sit aikanaan rehennellä velattomana valmistumisellaan. Semmonen on keskenkasvusuuden merkki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää62763Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa25720- 153717
Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä27698Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.98692Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93667Kerro minulle totuus
Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒193626- 22582
- 61562
VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN
Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisikalaumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa40539Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!
Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks34508- 39445
- 57435
- 70423
Useita poliisiautoja kunnantalolla
Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.9419Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25417sinulle....
Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.74402- 53399
On kyllä tosi surullista
jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais68397- 40397