Aika kumma juttu ku ei opetettu. Eikös sodassa ole tarkoitus tappaa ihmisiä keinolla millä hyvänsä. Ei meillä opetettu minkäänlaisia lähitaistelu tekniikoita tai ampumista liikkuvaan kohteeseen tai ampumista muita ihmisiä päin.
Armeijassa ei opetettu tappamaan
Paska paikka
591
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meillä oli muutama oppitunti lähitaistelusta pistimen kanssa ja sitä homo painia. Ampumista taas harjoiteltiin taseilla vai miks sitä kutsuttiin. Kuiteskin taistelu simulaattorilla laitetiin tunnistimet rintaa,päähän,selkään ja aseeseen.( kun ase tärisi aseen lähetin lähetti laserin eteen päin ja jos se osui pelaajaan tämä kuoli. Räkäpäitä käytettiin. Kyllä siellä nyt ihan hyvin harjoiteltiin ottaen huomioon nykypäivän tilanne ja palveluksen lyhentämiset jne.
Me kyllä päästiin ampumaan liikkuviin kohteisiin, jotka sijaitsivat noin 300m päässä. Terveisin toinen jääkäri.
ihan diipa daapaa oli kyllä meillä. kerran sodittiin tasseilla. tosin minunkin se pieni oli siinä meni kun eipä meikäläisen tassia ehitty edes kohistaa joten summissa ammuskelin.
mutta joo pääasiassa oli niitä kääntyä maalitauluja ja etukäteen (kuiva)harjoiteltuja reittejä, kuinka juostiin mäeltä mäelle jne. kaukana oli se sodan ja tappamisen meininki.
skapparit huutaa seläntakana että syöksy perkele, oot pari metriä linjaa jäljessä. v.itut syöksyn, itse murhahan se semmonen on kun vihollinen mäenpäällä bunkkerissa ja minä nousen siellä pystyyn ja dyykkään kivimurikkaan.
mutta joo vissiin jääkärit reenaa pikkusen enemmän noita, nehän vissiin siellä etureunassa ryntää menemään ja kuolee ensimmäisinä.
niin ja eipä meillä loppusotaankaan edes annettu tasseja kun ei riittäny. tosin eipä me vihollista nähtykää...
kyllä meille opetettiin verenlaskukin .