Moi,
olen harkinnut Sunwind 27:n ostamista sieltä halvemmasta päästä. Mitä olette mieltä, voiko vanhan sisäkoneen korvata asentamalla perämoottorin peräpeiliin? Vai onko peräpeili kenties niin korkea että koneen käynnistäminen ja sammuttaminen on mahdotonta. Kaukohallintalaitteen varmaan asentaisin.
Kenelläkään kokemusta sunwind 26 tai 27 perämoottorilla?
olen harkinnut Sunwind 27:n ostamista sieltä halvemmasta päästä. Mitä olette mieltä, voiko vanhan sisäkoneen korvata asentamalla perämoottorin peräpeiliin? Vai onko peräpeili kenties niin korkea että koneen käynnistäminen ja sammuttaminen on mahdotonta. Kaukohallintalaitteen varmaan asentaisin.
Kenelläkään kokemusta sunwind 26 tai 27 perämoottorilla?
Vastaukset 9
Vanhimmat
En ole kyllä ikinä nähnyt, mutta kuulostaa epätoivoiselta idealta, valitettavasti! Osta joku "valmis/valmiimpi" konstruktio mieluummin. Tässä kohtaa tietenkin helppo sanoa että "hoida pinkka kuntoon ensin", mutta näin se on!
Itse ostin halvimmasta päästä olevan santun joskus aikoinaan ja jos nyt olisin ostamassa niin ostaisin heti päivitetyn version.
Menee uskomattoman paljon rahaa ja aikaa jota keväällä ei tahdo olla kunnostaessa venettä.
Vene itsessään on hyvä ja tilava tosin kovaan vastatuuleen se ei dieselillä oikein jaksa kulkea.
... eli anna vielä vinkkiä kuinka kovaa(ja toimivasti) se menisi perämoottorilla!
Perämoottori pitäisi saada erittäin alas.
Ainut millä se voisi onnistua on tehdä uimataso veneen perään johon perämoottori kiinnitetään.
Peräpeili ei tosin ole kovinkaan vahvaa laminointia eli uimataso pitää tukea myös yläpuolelta, pelkät alapuoliset tuet ei varmasti riitä.
Ehkä jopa vahvistaa sisäpuolelta mutta siellähän on tilaa vahvistuksille kunhan änkeää itsensä luukusta sisään.
Miksei se jollain 10 heppaisella perämoottorilla kulje samalla lailla kuin dieselilläkin, ohjaus vain pitäisi toteuttaa jollain konstilla ja jos takakaiteeseen tekee kulkuaukon niin aina parempi.
En suosittele perämoottoria Santtuun, rusetti on liian tehoton ja jää kovin ylös. Huomaa, että perä nousee ja laskee isossa vasta-aallokossa. Potkurin kuuluu olla syvällä, jolloin melko pienikin kone jaksaa puskea keskiraskasta purtta edes tyydyttävästi.
Kyllä se perämoottorin sinne varmaan voi jotenkin asentaa, ja toimiikin, jos sitä käytetään vai silloin kun pitää jotenkin päästä rantaan jos tuuli loppuu kokonaan.
Muuten tuo vene ei tarvitse mitään moottoria, onhan siinä purjeet
Kuten edellä todettiin kyllä sen perämoottorin sinne saa kuten vaikka H- veneessä mutta ei sekään ilmaista ole ja käyttö on aika hankalaa.
Ehdotankin, että otat jonkun moottoreita hyvin ymmärtävän kaverin käymään veneellesi ja syynäämän onko moottori sittenkin järkirahalla rempattavissa.
Ei moottoripursi kirjoittajalle tiedoksi....kyllä varmatoiminen ja helposti käytettävä kone on tarpeellinen rannikkoväylillä silloin kun keli kovenee .Sillä kyetään antamaan takuu ,jos purjehdustaidot tai purjehtiminen on yllättäen mahdotonta tai lian vaarallista!!
Ei vanha ittuile,vanha neuvoo
Siinä kovemmassa kelissä ei perämoottorista taida olla avuksi. Potkuri on pieni ja lähellä pintaa. Meillä oli joskus scanper ( jossa ei sisämoottoria olekaan) ja eräällä ukonilmalla Näsijärvellä ei vene tahtonut liikkua vastaiseen lainkaan. Kun emännän piti mennä sitaisemaan rönsyävää isoa puomiin paremmin kiinni, ei tarvinnut kuin kurottaa sitloorasta eteenpäin kun veneen takana pelkkää kuohua ja paatti lähti suoraan taaksepäin. Ja nyt ei puhuta mitenkään kovin painavasta emännästä, kovassa aallokossa potkuri vain oli enemmän ilmassa kuin vedessä. Silloin käväisi mielessä ( muun muassa) että olisi huomattavasti mukavampi kun potkuri olisi veneen alla eikä takana.