Kuudes kesäloma Ladalla. Elikkä se tarkoittaa lomaa kesällä. Ei autonkorjuuta niin kuin muiden autojen kanssa oli jokainen kesä, jotta niillä pystyi jouluun asti ajamaan. Kyllä se Suomi kierretään taasen ympäri, kun minulla on se että suosi Suomalaista aina mielessä. Loma budjetti on pienempi kuin muilla, sitä ei vaan tahota uskoa kun työpaikalla kertoo kuinka vähällä rahalla lomaillaan koko lomanajan. Työkaverit joilla on noita länsikulkimia menopeleinä ovat kertoneet myös budjettinsa koon se on paljon suurempi kuin meidän perheellä. Ja kun se vieläkin paisuu siitä kun tulee niitä yllättäviä remontteja autoihinsa.Hyvää kesälomaa kaikille Ladanomistajille ja pitkää pinnaa ja kärsivällisyyttä muiden autojenomistajille.
Nyt alkoi kesäloma!
7
197
Vastaukset
- Eurosamara.
Tänä aamuna seisoi hieno vaalean vihreä 110, prisman parkkipaikalla. Autosta nousi pariskunta parin pienen Lapsen kanssa. Kaikki olivat iloisella päällä,nauroivat. Menin ajatuksissani parivuosikymmentä taaksepäin,aikaan kun Itsellä oli Lapset pieniä,kesäloman alku,ja Lada. Tuli ihan haikea mieli.
No,onneksi on vielä Lada,ja loma.
Mukavaa lomaa kaikille! - Runko.
Näin viime kuussa Ladan. Sillä ajoi tyypillinen ladisti, kasikymppinen mies. Kukahan hänenkin Ladaansa enää korjaa joka päivä? Itse ei pysty, eikä korjaamoa voi käyttää, koska auto on arvoton ja sen korjaaminen korjaamolla maksaisi ainakin 10000 euroa vuodessa. Ilmeisesti joku sukulainen on nyt sijaiskärsijänä loppuajan.
- lörssen
Ole huoleti. Sillä ajaa Ladan onnellinen omistaja huolettomia kilometrejä. Korjailuun ei ole syytä ... miksi ihmeessä olisi ?Tässäkin tapauksessa kyseessä on vain sinun virheellinen tulkintasi asiassa. Syyn me kaikki täällä tiedämme ... sienet ... sienet ... sienet.
- Kanto.
Arvotontakin Ladaa voi korjata ja kannattaakin korjata, mutta arvotonta länsikuljinta ei kannata korjata. Arvotton Lada pelaa montavuotta mutta länsikuljin ei pellaa vaikka sillä olisikin ihan luonnollista arvoa puhumattakaan arvottomasta arvosta.
- Runko.
Kanto. kirjoitti:
Arvotontakin Ladaa voi korjata ja kannattaakin korjata, mutta arvotonta länsikuljinta ei kannata korjata. Arvotton Lada pelaa montavuotta mutta länsikuljin ei pellaa vaikka sillä olisikin ihan luonnollista arvoa puhumattakaan arvottomasta arvosta.
Jokapäiväistä korjausta vaativaa Ladaa ei olisi kannattanut korjata edes uutena. Sääliksi kävi tätäkin vanhaa miestä. Ladan takia hän on ollut työttömänä köyhänä sosiaalitoimiston vakioasiakkaana jo vuosikymmeniä. Viimeiset vuodetkin menevät Ladasta kärsien ainaisena pennittömänä.
Jos hän olisi ostanut jo nuorena oikean auto, hän olisi nyt varakas ja huoleton ja voisi nautiia viimeisistä vuositaan.
- ukm 65
Kansalaisaloite ladan tuonti on aloitettava uudelleen saadaan suomi pyörilleen .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 948271
- 403962
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021916- 241410
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html361311Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,321132Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121070Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53857Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31832Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29807