Onko kukaan kokeillut jotain systeemiä, jolla septitankin voisi tyhjentää irtosäiliöön ja kuljettaa sopivaan tyhjennyspaikkaan esim. luonnonsatamassa? Vähän niinkuin kemiallisen wc:n tai matkailuauton kasetti-wc:n.
Septin tyhjennys irtosäiliöön
Huussi
15415
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei oo ku ne pumppaa sen suoraan mereen.
luonnonsatamaista just niitä septin tyhjennyspisteitä löytyykin
Hae biltemasta pari 20 litran muovista kanisteria. Niihin mahtuu septitankin nestemäistä tavaraa ihan kelpo määrä. Näppärä säilyttää ja kuljettaa auton perässä pois.
Pidemmältä reissulta voi vaikka matkahuollolla lähettää kotikylälle, niin ei tartte vesistöä liata. Voi sitten kaadella vaikka rantakahvilan vessaan.
Periaatteessa sen kai voi kaataa kaivettuun kuoppaan, jos ei ole pohjavesien valuma-alueella tai lähellä kaivoa?
En ymmärrä kyllä mikä järki tuossa olisi?
Mikset vaan aja lähimmälle tyhjennypaikalle ja tyhjennä sitä.
Kyllä olisi aika hankala leikki P***an kanssa siellä veneessä.
ihan turhaa kikkailua
En ymmärrä kyllä mikä järki tuossa olisi?
Mikset vaan aja lähimmälle tyhjennypaikalle ja tyhjennä sitä.
Kyllä olisi aika hankala leikki P***an kanssa siellä veneessä.
ihan turhaa kikkailua
Tukkeutuneen septitankin ole tyhjentänyt parikin kertaa onnistuneesti öljynvaihtoon tarkoitetulla alipainepumpulla. 10 litraa kerralla kannoin marinan WC:hen ja huuhtelin viemäriverkostoon. Sitten tyhjään tankkiin "putkimies"- kemikaaleja ja jossakin vaiheessa tukokset aukenivat.
... Voisihan sen töyden päälärin varastoida punkan alle ikään kuin "kompostoitumaan". Varmaan jos sinnittelisi seitsemän kesää, niin ensimmäiset rupeaisivat jo olemaan multaa. Tietenkin sitä joutuu aikaa myöten tinkimään mukana olevista muista kamppeista, kun on kaikki paikat täynnä (vuodet 6-7ainakin)"tulevaa multaa"! Mutta vaiva kannattaa! Kun naama leveenä kannat ehtaa multaa, esim. seuran kukkapenkkiin, niin kuka silloin on voittaja?
Ja kyllä se veneen "comfort motion" myös paranee! Purjehtiva maailma tarvitsee edelläkävijöitä, ole sinä sellainen!
Juu. Onko sellaisia pehmeitä pyykkipoikia, joita voi pitää nenässä koko kesän.
Minulla on kolmitieventtiili septitankin pumpputyhjennyksessä. Voin siten valita, pumppaako pumppu "tavaran" pohjaläpiviennin läpi mereen, vai keulapiikin punkan alla olevaan ulostuloon.
Punkan alla olevassa purkupisteessä käytän tarvittaessa ihan kannellista ämpäriä. Kansia on kaksi, täysin umpinainen "tavaran" siirtoon ja kumitiivisteisen reijän omaava kansi silloin kun "tavaraa" pumpataan siihen ämpäriin.
On huomioitava, että septipumppu on tavattoman tehokas ja ilman täyttökantta roiskeita saattaa ilmaantua keulapiikissä kyllä.
Seuramme katsastajalle esittelin ratkaisumalliani pari vuotta sitten kun septitankit pakollistettiin Suomessa. Hän oli ratkaisustani innostunut, kertonut siitä muillekin seuramme purjehtijoille ja joista moni on pyytänyt ihan demonäytöstäkin systeemin toimivuudesta. Mietin patentoimistakin, mutta se jäi sitten kyllä hakematta.
Ämpäreissä "tavara" liikkuu sukkelaan jollakyydillä rantaan ja siitä metsiin. Työ tuntuu mielekkäältä ja konkreettiselta saaristoluonnon hyväksi tehtävältä asialta aina, ihan joka kerta.
Miten demosit systeemiä? Loiskautitko "hauen"kulhoon ja siitä ämpäriin. Sitten kannen vaihto ja kiikutus maihin. Ehdotan että järjestätte sen katsastusmiehen kanssa "demon" venemessuilla! Ohjelmatorilla esim tunnin välein "loiskautat" ja kannen vaihdon kautta viemäriin. Huhhuh ja luonto kiittää!
Märkäimurilla kerran tyhjensin.
Karavaanarit olkoot edelleen ainoa eläinlaji joka kuljettakot paskansa mukanaan.Minun paskat menee suoraan mereen, en haistele mukana kuljetettavia sontia.
Eihän se sonta haise kun on septijärjestelmä kunnossa, tankki haponkestävää terästä, letkut butyyliletkua ja kaikissa liitoksissa kunnolliset klemmarit. Ei meillä ainakaan haise.
Juuri tuli rakennettua ja testattua tyhjennyssysteemi, jolla onnistuu septin tyhjentäminen kotisatamassa. Septitankki purkkarissa (Ohlson 29) on turhan pieni 25l eikä siinä ole tyhjennystä suoraan veteen ja lähin tyhjennyspaikka 2,5h tunnin (yhteen suuntan) ajomatkan päässä.
Rakensin siis imutyhjennyslaitteen kalvopumpusta, letkuista ja 12l säiliöstä. Kuminen jäähdytinletku sopii hyvin imuletkuksi, Syöttöletku säiliölle tuntui pikkuisen ohkaiselta, mutta ainakaan ensimmäisellä käyttökerralla ei tullut vastaan sellaisia sattumia, jotka olisivat aiheuttaneet ongelmia.
Tässä vielä lista komponenteista, joista tuo syntyi:
http://www.biltema.fi/fi/Veneily/Pumppu/Pilssipumppu/Pilssipumppu-25190/http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Autonvaraosat/Jaahdytysjarjestelmatuuletus/Letkut/Jaahdyttimen-letku/Taipuisa-kuminen-jaahdyttimen-letku-61371/
http://www.biltema.fi/fi/Vapaa-aika/Asuntovaunu-ja-asuntoauto/Vesi-ja-viemarointi/Jatevesiletku-DIN96-37191/
http://www.biltema.fi/fi/Vapaa-aika/Asuntovaunu-ja-asuntoauto/Vesi-ja-viemarointi/Vesisailio-DIN96-37192/
Tässä vielä linkit uusiksi
http://www.biltema.fi/fi/Veneily/Pumppu/Pilssipumppu/Pilssipumppu-25190/
http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Autonvaraosat/Jaahdytysjarjestelmatuuletus/Letkut/Jaahdyttimen-letku/Taipuisa-kuminen-jaahdyttimen-letku-61371/
http://www.biltema.fi/fi/Vapaa-aika/Asuntovaunu-ja-asuntoauto/Vesi-ja-viemarointi/Jatevesiletku-DIN96-37191/
http://www.biltema.fi/fi/Vapaa-aika/Asuntovaunu-ja-asuntoauto/Vesi-ja-viemarointi/Vesisailio-DIN96-37192/