Tuttavani,mies yli 60vee, on päässyt tupakasta eroon,mutta siirtynyt nuuskan käyttäjäksi
Itse en polta,että sikäli on mukavampi,kun ei ole savua.
Mutta onko se parempi vaihtoehto tupakalle?
Itse en polta,että sikäli on mukavampi,kun ei ole savua.
Mutta onko se parempi vaihtoehto tupakalle?
Vastaukset 35
Vanhimmat
Ei. Ei ole mikään vitamiini.
"Nuuska sisältää jopa 20 kertaa enemmän nikotiinia kuin tupakka. "
"Nuuskassa on yli 2500 kemikaalia, joista 28 on syöpävaarallisia aineita." Stumppi.fi
Raamatussa on 1040-1056 328-360 sivua. Ja se vaarallisin huume.
=DW=
En käytä kumpaakin, älä huoli. Kukin pitää huolen vain omista harrastuksistaan, se riittää.
hyi hitto, oksettaa mällihuulet
Haloo
Kuuskymppinesse se ja sama, jos alkaa vetämään vaikka mitä. Ei se nuuskaamisesta ehdi sairastua, ennen hautajaisiaan.
Kun ollut tupakkimiehiä, keuhkoahtaumaa saattaapi pukata. Että nuuska ei sitä pahenna mitenkään, eikä muutenkaan rasita keuhkoja. Jos köhityttänyt se loppuu.
Mulla typerin esimerkki terveysterrorismista. Naapurin ukkeli sai keuhkosyövän. Lekuri määräsi sen lopettamaan tupakoinnin. Niinno, tupakoinut kakarasta asti, eläkkeellä, oikeinkin toodennäköistä, että tupakki ainakin suuri vaikuttaja syöpään. Noh, kundi lopetti tupakoinnin, kärsi vierotusoireita syöpäkipujen lisäksi. Hautajaiset oli vuoden päästä. Mitä hittoa sitä piti kuolevaa ja sairasta miestä rääkätä, ois kirjoittanut reseptin nuuskaan.
Toinen esimerkki. Mummeli teki kuolemaa syöpään. Totesi sarkastisesti polttaneensa tyttösenä yhden tupakin kokeeksi, että siitäpä se syöpä sitten kai tulikin.
Miks muuten kaikki on kiinnostuneita "tuttavansa miehestä", eikö ole omaa elämää ollenkaan?
=DW=
60 kymppinen saattaa elää yli 90 kymppiseksi 100 vuottakaan ei ole ihme,
Mitä sitten.
Muutaman vuoden kuluttua se on tomaattina vaipoissaan, eikä erota, kumpaan päähän niitä suppoja tungetaan. Nuuskatkoon, nuun kauan kuin kivaa, typerää kituuttaa viimeiset vuotensa, jonkun kahelin mielipiteen vuoksi. Oma asiansa.
Miksi et kommentoinut kysymystäni:"Miks muuten kaikki on kiinnostuneita "tuttavansa miehestä", eikö ole omaa elämää ollenkaan?" ?
=DW=
Ei kaikki ole raihnaisia vanhana mökki naapuri tekee hahkoja ja ikää on vasta 84 v.järki pelaa nettiä käyttää
Se sun naapurisi on ollut monta kymmentä vuotta loispummina, mitä hyötyö kenellekään on siitä, että se tekee niitä hahkojaan? Liekö muuten edes huonut viinaa tai pottanut tupakkia, että ois ees työttömyyysrahojaan käyttänyt verojen maksamiseen.
=DW=
Sattuu olemaan ruosalainen, oli opettajana lähes 80 kymppiseksi kun ei malttanu jäähä eläkkeelle lopulta laitettiin lois pummiksi vai pitäisikö mielestäsi tappaa
Olet kova tuomitsemaan et kummiskaan oikeassa, luonteesi on sairaalloinen, et ehkä itse huomaa
Ja vei ahneuttaan nuoremmilta leivän.
Koskas se vastaus esittämääni kysymykseen tulee?
Osoittaa heikkoa keskustelutaitoa, kun aiheen sijasta aletaan menemään jonkun toisen kirjoittajan arvostelemiseksi, kun argumenttipohja loppuu.
=DW=
Onpas sinulla ollut kuuliainen baapurin "ukkeli" kun on tuoakanpolton lopettanut "lääkärin määräyksestä". Suurin osa edes keuhkosyöpään sairastuneista ei näin tee. Jokainenhan viime kädessä päättää itse tupakoiko vaiko eikö. Tupakkariippvaisuus on niin vahva pitkään tupakoineilla ettei edes sairastumein kuhkosyöpään sitä himoa useinkaan katkaise.
Taas sairas vastaus, kaveri tykkäsi tehdä työtään, raha on hänelle sivuseikka.
Sulla on tapa vääristellä asioita ja kun et vielä tiedä.
Sun elämä taitaa olla kurjaa kun näät vain nurjat puolet
En ymmärtänyt vastausta kysymykseen:"Miks muuten kaikki on kiinnostuneita "tuttavansa miehestä" ?
Voisitko selittää, kommenttisi oli erittäin vaikeaselkoinen, en ymmärtänyt asiayhteyttä kysymykseen.
=DW=
Tuossa aloitusessa taisi olla miestuttava eikä tuttavan mies.
Vai pukkaako taas lukihäiriöö mulla.
Eihän täällä kaikki ole kiinnostuneita tuttavansa miehestä. Joku ainakin on kiinnostunut potunviljelijänaapuristaan, paikkakunnan homoista, loispummeista, lestaateista...
Joillakin saattaa olla myös muita tuttavia.
Nuuska on paljon pahempi kuin tupakka!
Poistumiseen tarvitaan rikaria.
Joopa, tällä miehellä on jo keuhkoahtauma. On 20 vuotta ollut laivahitsaajana. Rekkaa ajanut ja tupakkia vetänyt aski kaupalla.
Nyt siis käyttää jatkuvasti nikotiinipurkkaa ja nuuskaa.
Eniten miestä harmittaa se,että oma poikansa käyttää nuuskaa.
Huono isämalli,sanoo hän itse.
Tuossa joku ihmettelee,miksi puhutaan tuttavan miehestä. Jos lukee tarkasti,siinä on pilkku välissä.
Se muuttaa lauserakennetta.
Ap
Joku ulkopuolinen kuitenkin, josta potää juoruta nettipalstoilla ja paheksua elämäntapaansa. Kundin oma asia, ei jonkin nettipalstan tiukkapipoterveysintoilijoiden.
=DW=
Puhun vain omasta kokemuksesta- paljon pahempi kuin tupakka20-30 vuoden kokemus.
Tietenkin jokaisella on oma kokemus, minulla loppui sydämmen korjauksella.
Meillä on vain täällä yksi aika.
En nyt sanoisi,että ihan ulkopuolinen. Olemme kalakavereita. Kun ollaan lenkillä koiran kanssa,mies joutuu käyttämään astmasuihketta.
Mukavan miehen puolesta harmittaa,kun on hengitysvaikeuksia,jo kävellessä.
Näitä yli kuusikymppisiä miehiä,joilla on keuhkoahtauma,on Suomi väärällään.
Ap
Keuhkoahtauma on yleinen, totta.
Sen saanut etenkin ennenvahaan varsin helposti, ihan muustakin, kuin tupakasta. Mutta jos vetänyt tupakkiakin, se heti lasketaan sen syyksi kokonaan, ottamatta huomioon ties mitä duunijuttuja, missä on ihan työn puolesta pilattu keuhkot. Näitä piisaa, raksahommat, maanviljelyshommat, tehdashommat jne. Mutta tottahanse tupakki erittäin yleinen pääaiheuttajana, sitä ei voi kiistää.
Vaan. ei se nuuska enää siihen vaikuta, turha sen takia pulttia ottaa muitten.
=DW=
Sorgen mut ei pidä paikkaansa että keuhkoahtauma lasketaan tupakin syyksi kokonaan. Kyllä nuo keuhkospesialistit osaavat kartoittaa ahtaumaan sairastuneen työhistoriat ja muut taustat, asbestiin altistumisesta lähtien, samoin maanviljelijöiden homepölykeuhkot sun muut.
Ihmeesti se aina otetaan puheeksi, jos jotain vikaa keuhkoissa. Sama ilmeisimmin, jos maksassa jotain, aletaan utelemaan alkoholista. Ikinä miettinyt, mistä määritelmä "itse aiheutettu sairaus" lie peräisin, tuskin sairastuneitten taholta.
Ja nimenomaan, specialistit nimenomaan pyrkivät määrittelemään kaikki vaivat joksikin muuksi, kuin työperäisiksi, etenkin jos jokin vakuutusasia. Eikäpä nuo "itse aiheutetut sairaudet mitenkään edesauta muun hoidon saamisessa.
Ei pidä olla hyväuskoinen, terveydenhuollon resurssit tiukoilla, asiakkaita pitää priorisoida. Ja kyllä, elinikäennusteet vaikuttavat hoitoon. Työikäinen viiskymppinen ukko leikataan eturauhassyöpätapauksissa, koska vielä aikaa eläkeikään, Eläkeläiset ei ole jonon kärjessä niissä jonoissa, se fakta.'
=DW=
Nojoo otetaan puheeksi tupakointi ehottomasti jos keuhkoissa vikkaa tai jatkuvaa yskääkin edes.Tupakki ja viina nyt kn sattuvat olemaan keuhkoille ja maksalle ne itseaiheuttajat numero yksi.
Vakuutuslääkärit on erikseen.
Hyväuskoinen ei toki pidä olla, kuka on? Priorisoinnissa hyvä esimerkki Kaenuu. Tahkosivat vissiin hyvää tulosta kun oikein kunnolla "priorisoidaan" vanhat ihmiset hoitojen ulkopuolelle.
Lienee kuitenkin sairaanhoitopiirikohtaista tuo. Minun 84-vuoias läheiseni saa kyllä kaiken tarvitsemansa erikoissairaanhoidon minkä vaan suostuu vastaanottamaan.Mutta kyllä se on selvästi nähtävissä että vanhusket herkästi ssätään perusterveydenhuoltoon hoidettavaksi ja mikäpä siinä jos on tarpeeksi geriatreja hoitamassa.
Nuuska on ehdottomasti tupakkaa parempi vaihtoehto keuhkoahtaumaa potevalle.
Ei rasita keuhkoja ja auttaa pitämään yllä siedettävää elämänlaatua nikotiiniriippuvaisella.
Nuuskan käyttö on olematonta meillä, lopetin tupakan polton vajaa kaksivuotta sitten, yleiskunto on parempi ei hengästytä kovin enään, maku hajuaistit on parantunut ehkä elinvuodet lisäätyvät, alkoholin jätin aiemmin, kunto on hyvä koska liikun paljon ja mieli on virkeä.
Mitenkä voi pussata moista tyyppiä,kun mälli on huulessa,ja sitten syleksii sitä pois.
Itselläni on tapana sanoa että: "pussataan pöpiksi"
Nuuskamiehen kanssa ei oikein innosta
Ap
Vai siitä se kenkä puristi, tuttavan kanssa pitäis päästä sekstailemaan, mutta nuuskakammosi takia et voi tehdä sitä ja siksi olet niin kiinnostunut vatvomaan asiaa nettipalstoilla. Ettisit ukkelin, joka ei nuuskaa.
=DW=
Leski, nuorekas eikö niin? Nyt pitäisikin jo pussailla, vaikka ensin oltiin vain kahvi-ja lenkkiseuraa.
Niin siinä voi käydä. So what?
Ap
En tunne nuskaa, enkä tupakoi.
Luulisi, että nuuska aiheuttaisi ihosyöpää, tiedä sitten.
Suusyöpää, lähinnä.
No niin tietty, suusyöpää tietennii. Limakalvoahan se on ikenen päällä.
Kiitti tarkennuksesta :-)