Kun lapset temppuilevat ja käyttäytyvät huonosti niin kaikista vähiten kannattaisi käyttää "tyhjät uhkaukset" menetelmää. Lapsi ei ota todesta jos uhkausta ei toteuteta.
Esim. 4-vuotias heittelee leluja pitkin poikin, vanhemmat kieltävät mutta lapsi vain nauraa kielloille. Lopulta äiti hermostuu ja huutaa "Jos et lopeta nyt heittelyä niin et saa pullaa keittiöstä!" Lapsi kuitenkin jatkaa toimintoaan... hetken päästä saa kuitenkin pullan ja lapsi syö sitä tyytyväisenä.
Tai että lapsi kiusaa puistossa toisia ja vanhempi sanoo että "me lähdetään puistosta pois jos ei tuo hölmöily lopu". Lapsi ei kuitenkaan lopeta kiusaamista ja silti puistosta lähtö viivyttyy esim. tunnilla.
Mitä lapsi tästä oppii? Ettei vanhempien uhkailulla ole mitään merkitystä kun saa kuitenkin aina tahtonsa läpi. Tulee mieleen että vanhemmat aliarvioivat lapsen ymmärryksen ja lapsi taas itse vanhempien toiminnan. Tunnen yhden tällaisen perheen ja kyllä veri kiehuu kun katsoo sitä touhua!
Huonot kurinpito/kasvatusmenetelmät
järkkyä
1
202
Vastaukset
- kuin_koirankasvatus
Juu ei ollut ainakaan meidän pesue kyseessä. Tarvittaessa konfrontoin lapsen vaikka huuto nousee ja lapsi solvaa käskijäänsä. Mutta kun on tosi kyseessä niin huonoa käytöstä en katsele hetkeä kauempaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1982757Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64941
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246860Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20859Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies93830Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka292827Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93719