Työttömyys jatkaa rapeaa raketointikäyrää

"Työ- ja elinkeinoministeriön Työnvälitystilaston mukaan työ- ja elinkeinotoimistoissa oli toukokuun
lopussa 302 200 työtöntä työnhakijaa, mikä on 33 200 enemmän kuin vuotta aikaisemmin."

Tuohon kun lisätään massiivinen maksuhäiriöisten määrän raketoiminen, niin on aikamoinen määrä asunnonostajia poistunut unholaan lainatiskeiltä.

https://www.tem.fi/files/40451/TOUKO14.pdf
6115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Onko virallinen luku noin hälyyttävä?eli se on jo todellisuus puolenmiljoonan armeija kaikkineen ellei enemmänkin.

Äänestä
  • On yli puolen miljoonan, sehän selviää tuosta tilastostakin. Toukokuu 2013, 556 648, ja tuossakaan luvussa ei ole mukana ne, jotka ovat kotona lapsiaan hoitamassa kotihoidontuella tai vanhempainrahalla, tai ovat aloittaneet täyspäiväisen opiskelun, koska eivät ole löytäneet töitä. Taitaa todellinen työttömyysluku olla lähempänä miljoonaa kuin puolta miljoonaa.

    Äänestä

Niitä on vielä julmat määrät aktivoinneissa, putkessa, eläkkelläkin ovat ahne sukupolvi jo, tai ainakin siirtymässä. Silti tulokset ovat näin kehnot! Houston, we have a problem.

Äänestä

Suomi siirtymässä konkurssiin koska veronmaksajia ei ole enään.

Äänestä

Tähän kun lisätään tempputyöllistetyt 9 euron päiväpalkalla niin oikea luku on lähempänä 500 000. 10 prosenttia pk-seudun asukkaista toimeentulotuella. Aivan huikea potentiaalinen asunnon ostajien reservi kasvaa koko ajan. Näillä rahaa kuin roskaa. Juuri eilen uutisoitiin että työssäkäyvätkin joutuvat hakemaan jo toimeentulotukea.

Äänestä

Jälleen tänään parit yt-uutiset, tällä kertaa lähtee pihalle n 200 ihmistä. No kuplauunot, missä se paljon puhuttu nousu on?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ohhhoho kirjoitti:

"Työ- ja elinkeinoministeriön Työnvälitystilaston mukaan työ- ja elinkeinotoimistoissa oli toukokuun
lopussa 302 200 työtöntä työnhakijaa, mikä on 33 200 enemmän kuin vuotta aikaisemmin."

Tuohon kun lisätään massiivinen maksuhäiriöisten määrän raketoiminen, niin on aikamoinen määrä asunnonostajia poistunut unholaan lainatiskeiltä.

https://www.tem.fi/files/40451/TOUKO14.pdf

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu