Löytyisikö tällaiselle koiralle ostajia?

Koiraihminen

Hei!

Näin alustavasti kyselen, eli kyseessä on puhdastrotuinen hyväsukuinen ja metsästyslinjainen karhukoira. Urospentu on n kuukauden ikäinen ja terve, leikkii toisen pennun kanssa ja syö täysin normaalisti.

Käsittääkseni toinen pentu on raapaissut urospentua silmään ja silmä tulehtui. Lääkkeistä huolimatta näyttää siltä että silmä joudutaan poistamaan. Useilta kokeneilta karjalankarhukoirien kasvattajilta ja metsästäviltä koiraihmisiltä olen kuullut että puuttuva silmä ei vaikuta koiran toimimiseen metsässä, eikä se vaikuta sen elämään muutenkaan. Olisiko siis tällaiselle koiralle ostajaa? Koira ei ole minun, mutta mikäli en sitä osta ja käytä eläinlääkärillä ja hoida kuntoon, se lopetetaan. En todellakaan tahtoisi että koiraa lopetetaan, mutta itselläni ei ole sitä mahdollista pitää isompana meillä asustavan toisen koiran takia. Jos nyt kuitenkin sen ostan ja käytän eläinlääkärillä sun muilla ja se paranee ja sille ei löydykään kotia, se joudutaan lopettamaan.

Koiraa tuskin voi käyttää jalostukseen, kun ei tiedä onko taustalla perinnöllinen vika.

Onko siis missään metsästävää ihmistä joka ostaisi hyväsukuisen YKSISILMÄISEN koiran?

1

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Latailija....

      Ehkä siitä kannattaa luopua ilmaseksikin jos haluaa välttämättä saada kodin sille. Luovutusikä vähintään 8 vkoa. Toki, jos kasvattaja ennemmin tappaa sen kun luovuttaa niin se on sitten hänen sairautensa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      33
      2193
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      118
      1866
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1591
    4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1207
    5. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      160
      1202
    6. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1036
    7. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1033
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      64
      1004
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      927
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      28
      900
    Aihe