joudunko pakkohoitoon koska olen lopettanut lääkkeiden syönnin(abilify,sertralin ja ketipinor) omalla vastuullani toki lääkäri ei tiedä tätä mutta jos kertoisin että olen miten olisi asia,
enään en noihin myrkkyihin koske jotka tuhoaa aivot. oloni on hyvä ilman noita lääkkeitäkin eikä niistä ole ollut mitään hyötyä suuntaan eikä toiseen lopetin ne kuin seinään( kaikki kerralla) mutta silti ei mitään vieroitusoireita ole tullut tästä on jo ainakin 1,5-2kk. minulla diagnosoitu epätyypillinen skitsofrenia mutta omasta mielestäni sitä ei ole ja diagnoosi tehty väärin perustein olen muutenkin ujo, hiljainen niin senkö perusteella diagnoosi tehdään onko minulla mahdollisuus kyseenalaistaa diagnoosi. olen tällä hetkellä kuntoutuksessa
enään en noihin myrkkyihin koske jotka tuhoaa aivot. oloni on hyvä ilman noita lääkkeitäkin eikä niistä ole ollut mitään hyötyä suuntaan eikä toiseen lopetin ne kuin seinään( kaikki kerralla) mutta silti ei mitään vieroitusoireita ole tullut tästä on jo ainakin 1,5-2kk. minulla diagnosoitu epätyypillinen skitsofrenia mutta omasta mielestäni sitä ei ole ja diagnoosi tehty väärin perustein olen muutenkin ujo, hiljainen niin senkö perusteella diagnoosi tehdään onko minulla mahdollisuus kyseenalaistaa diagnoosi. olen tällä hetkellä kuntoutuksessa
Vastaukset 14
Vanhimmat
Älä kerro ainakaan vielä.Kun pärjäät väh. puoli vuotta ilman lääkitystä niin luulisi lääkärinkin ymmärtävän että et tarvitse niitä.
Ei kannata välttämättä kertoa lainkaan siitä, että olet lopettanut. Sinuna ainakin odottaisin kunnes olet siinä kunnossa, että pystyt paremmin puolustamaan itseäsi ja kantaasi. Joskus on parempi olla kertomatta lainkaan ikinä. He saattavat saada selville, että et ota aineita, jos et nosta reseptejä apteekista, mutta jos eivät ole kyselleet mitään niin se on hyvä.
Hieman pelottaa, kun sanoit, että lopetit kaikki aineet seinään. Kuinkahan kauan ehdit mitäkin vetää? Voi tulla pahoja viekkareita useamman kuukaudenkin kuluttua, mutta ei tietenkään välttämättä, jos vaikka olisit yksi niistä onnekkaista. Aika näyttää, ole kuitenkin varuillasi, ettet säpsähdä.
Skitsofreniahan itsessään ei ole mikään varsinainen sairaus vaan tapa kuvata ihmisen käyttäytymistä. Skitsofrenikoiksi tulevat usein "diagnosoiduiksi" ihmiset, jotka ovat pahassa henkisessä "pinteessä" elämässään tai ovat joutuneet esimerkiksi petetyiksi ja ovat tulleet siten epäluuloisiksi muita kohtaan jne. Hiljainen ja hyvin ujo, yksinäinen ihminen voidaan leimata helposti "skitsofrenikoksi". En lähtisi kyseenalaistamaan diagnoosia ennen kuin olet ollut useamman vuoden kunnossa, jotta voit todistetusta osoittaa noitatohtoreille (psykiatreille), että olet toipunut ja voit hyvin, ja ilman aineita ja, että he ovat väärässä toisin väittäessään.
Näinpä se menee. Kaikki ei ole niin mustavalkoista.
Se ainakin on selvä että natsi-psykiatria saa maallikot uskomaan kaikenlaista.
Kokeneet tietää miten asiat oikeasti menee.
Kyllä ihmisoikeuksien puolesta sanon sen ettei lääkärillesi kuulu hevonhuilua syötkö vaiko et.
Jos tuntuu siltä että et halua jatkaa hoitosuhdetta niin lopeta koko homma.
Suosittelen!
Itse jouduin osastolle pakkohoitoon, kun paljastin lopettaneeni lääkkeet. Mutta luultavasti olisin joutunut muutenkin, koska minulla oli paljon oireita sillä hetkellä. Olen kaikesta huolimatta sitä mieltä, että kannatti sanoa, koska joskus se olisi kuitenkin tullut ilmi. osastolla vaihdettiin lääkkeet ja nyt on vähän paremmat lääkkeet, joita vastahakoisesti syön.
Ja mietin tässä väsyneenä... Minkä takia sinun oikeastaan pitäisi syödä lääkkeitä, jos pärjäät ilmankin? ei ole harhoja, pystyt hoitamaan kodin ja muut asiat, ihmissuhteesi ovat kunnossa, ei ole riitoja läheisten kanssa... Mutta minun käsittääkseen lääkäri näkee heti, oletko hakenut ne apteekista vai et, eli kyllä sinun on pakko ne hakea joka tapauksessa, halusitpa kertoa tai et. Ja muista, että psykoottiset oireet voivat hiipiä vaivihkaa pitkänkin ajan kuluttua lääkkeiden lopetuksesta, niitä ei välttämättä itse huomaa. Minulle tapahtui niin...
ne olivat psykoottisia oireita jotka tulivat lääkkeiden lopettamisen jälkeen? Jospa olivatkin vieroitusoireita?
Näistä lääkkieden vieroitusoireista ja yleensä haittaoireista ihmiset tietävät vielä aika vähän. Lääkärit eivät senkään vertaa.
Miten jouduit psykiatrian hampaisiin?
No lääkkeiden käytön lopetuksesta saattaa tulla pariksi päivää psykoottisia oireita, joten jos et haluu niien takii puoleks vuotta pakkohoitoon (vierotusoireita), kannattaa venata vähintään se viikko, kun lekuri luulee muuten oikeaks psykoosiks, ku niille on opetettu paskaa :/
Kannattaa myöski pysyy neljänseinän sisällä ettei vaikuta ulkopuolisista hassulta, tai tee mitään höpsöä :D
Sinut voidaan määrätä pakkohoitoon, jos terveydentilasi niin edellyttää. Eli jos lääkäri katsoo, että lääkkeiden syömättä jättäminen olennaisesti heikentää terveyttäsi, niin voit joutua pakkohoitoon. Skitsofrenian hoidossa lääkkeillä on keskeinen rooli ja niiden syömättä jättäminen voidaan tulkita teoksi, joka uhkaa pahentaa "sairauttasi". Sinuna vain olisin hiljaa lääkkeiden lopettamisesta ja yritäisin eroon hoitosuhteesta, jos mahdollista. Jos et ole hoitosuhteessa etkä kärsi vakavista oireista, niin sinua ei voi millään perusteella määrätä pakkohoitoon, koska kukaan ei tule tuolloin ovelta hakemaan tai kyttäämään tekemisiäsi. Kun olet päässyt eroon hoitosuhteesta muista, että kun käyt lääkärissä niin älä avaudu psyykkisistä ongelmista vaan pitäydy aina somaattisissa oireissa.
"Sinut voidaan määrätä pakkohoitoon, jos terveydentilasi niin edellyttää. Eli jos lääkäri katsoo, että lääkkeiden syömättä jättäminen olennaisesti heikentää terveyttäsi, niin voit joutua pakkohoitoon. Skitsofrenian hoidossa lääkkeillä on keskeinen rooli ja niiden syömättä jättäminen voidaan tulkita teoksi, joka uhkaa pahentaa "sairauttasi". "
No lain mukaanhan se noin menee ja minä en enää pakkolääkkeitä syö ja erosin hoitosuhteestakin.
Seuraavan kerran kun pakkolääkitsijä rupeaa meikäläistä tulkitsemaan niin tulee saamaan opetuksen.
Kannattaisi lekurien pitää omista asioistaan huoli tai ainakin olla varma ketä rupeaa pompottamaan.
Sanoi laki mitä hyvänsä.
ja toi skitsofrenia on pelkkä nimi paperilla ja ne voi sen sinne panna ihan täyttä höperyyttään. Riittää pelkkä omaisten pskapuhe niin "sairaudentila" on muka pahentunut.
höpönlöpöä.
Hankkiutukaan eroon koko pskasta.
Kokemuksella sanon sen että vaikka siitä olisi 20 vuotta kun papereihinne on merkintä laitettu niin nehän tulkitsee koko ikäsi kaiken "sairauden" syyksi.
riittää että omainen huolestuu eikä siihen vaikuta mitään onko hommassa edes perää.
pysykää poissa sieltä.
Hae lääkkeet apteekista, Mutta älä syö niitä. Äläkä kerro lääkärille lopettaneesi.
Ei se usko/kuuntele sinua siinä, Että olet voinut hyvin ilman lääkkeitä. Voit joutua pakkohoitoon.
Jos lääkärit tosiaan toistuvasti kirjottelee porukkaa tuollaisten asioiden takia pakkohoitoon niin on kyllä s*atana niillä otsaa!
Pitäisikö oikeasti jo uhrien puuttua oman käden oikeuteen?
Kyllä se nyt p*rkele on oma asia syökö lääkettä ja mitä järkeä olla hoitosuhteessa niihin nilkkeihin jos moisia vielä kyseleekin???
Lähde hlvettiin sieltä. Lopeta.
Ei se ole niin yksinkertaista.Toinen vaihtoehto on sosku-kela rulianssi mikäli ei saa töitä.Ja aloittaja ei varmaankaan ole ainakaan tällä hetkellä työkykyinen.
Tuo on helvettiä että pitää syödä jotain mömmöjä vaikka ei välttämättä edes tarvitse niitä että pysyy "hoidon" piirissä.Ja monet menee lääkityksen takia vain huonompaan kuntoon.