Meinasin täältä kysyy, että kannattaisko ostaa uudeksi kameraksi Nikon D3200? Ennen kameranani toimi samsung NX1000, joka on tosi paljon erilainen käytöltään kuin Nikonit.
Kysymys siis kuuluu, kannattaako ostaa kyseinen kamera vaikka se onkin aloittelijoille suunnattu ja kuvauksesta on kokemusta jo muutama vuosi? Kertokaa myös omia kokemuksia tai mielipiteitä kamerasta!:)
Uudeksi kameraksi(ko)?
5
185
Vastaukset
- alkaja vai harras?
Hyva alottelija järkky. Mikä menis ehkä jatkossa vaihtoon vailla vaihtoarvoa...
Jos aikos alkaa harrastaa oikeesti ja vakavasti kandee alkaa kameraluokkaa ISOMALLA vähintää jollain 5000-7000 sarjalaisella Nikonilla jos vähänkää talous sallii.
Syyt enempi valokuvaus napillisia ja rakenteellisia joita ei piile valikoissa ja opasteissa.
Ihanne voi olla eri alottelijoille kun harrastelijoille kameroissa?
Itte tykkäisin 100% kirkkaasta optisesta ja kahesta säätöpyörästä sekä jonkinasteisesta tukevuudesta sekä säänsiedosta jos harrastasin enempi.
Megapippeleillä ei noin ois väliä. - Makuasioita
Kuvien laatu on ihan sama onko kamerana 3-tuhatta, 5-tuhatta tai 7-tuhatta sarja. "Isommat" sarjalaiset eivät siis ota parempia kuvia, vaan niissä on helpotettu säätömahdollisuuksia.
3-tuhatta sarjalaisissa on lähestulkoon samat säädöt mutta säätöihin pitää mennä valikkojen kautta kun taas isomissa säätöön pääse käsiksi nupin tai painikkeen kautta. Poikkeus on 7xxx sarja jossa on runkomoottori joka mahdollistaa sellaisten objektiivien käytön jossa ei ole sisäänrakennettua tarkennusmoottoria. Tämä puuttuu pienemissä sajoissa. Uusissa 5-tuhat sajalaisissa on myös Wi-Fi ja GPS jotka puuttuvat muista.
3-tuhat sarjalainen on kaikkein kevyin, eli jos sitä roikottaa päivät pitkät kaulan ympärillä, on siitä etua. 3xxx sarjalla pärjää vallan mainiosti. Jos aikoo tosissaan harrastaa, kannattaa kenties ajatella isompia sarjoja. Kuvan laadun takia ei kannata ostaa isompaa sarjaa koska ne eivtä tee parempia kuvia. - kannattaako?
Minusta aloittelijoille suunnattu eroaa muista lähinnä siten, että valikosta etsitään mieluinen kuvaustapa ja sitten kuvataan automaatilla.
Ei aloittelijamalleissa on helpommin tavoitettavat ”käsisäädöt”. Säätimien sijoittelu ei vaikuta kuvan laatuun.
Jos käytät saman summan aloittelijamalliin ja ja vähän ammattimaisempaan (semi pro) niin aloittelijamallilla saat parempia kuvia kun raha riittää paljon parempaan objektiiviin.
Kameran ostaminen ei kei milloinkaan kannata. - Pari arvostelua
Lontoon kielellä D3200 sekä D3300 malleista.
http://www.kenrockwell.com/nikon/d3200.htm
http://www.kenrockwell.com/nikon/d3300.htm - Nikon on hyvä
Sekä Nikon D3300 että vanhempi D3200 ovat saaneet Dpreview:ltä "Silver award" maininnan joten ei ole mikään ihan turha peli kyseessä.
http://www.dpreview.com/reviews/nikon-d3300
http://www.dpreview.com/reviews/nikon-d3200
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2684665Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343030Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442847Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k232800Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761791Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061654Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 591400
- 951282
- 471169