Gärdetin metroasema. Kävely lasten kanssa?

Paulina----

Kartasta on vaikea hahmottaa onko Siljan terminaalista millainen kävelynatka Gärdetin metrikselle. Onko ihan kohtuumatka kävellä kahden pienen lapsen kanssa plus rattaiden? Onko selvät opasteet terminaalista?
Toinen vaihtoehto olis kai Siljan terminaalibussi, onko suosituksia tai kokemuksia kumpi kannattais ottaa, jos mielii keskustaan, esim. jonnekin Sergelin torgin hoodeille?
Ja siis Serellä mennään Hesasta.
Kiitti etukäteen!

5

645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • slkdfjslk

      Kävelymatka on joitakin satoja metrejä metrolle. Pienetkin lapset jaksanevat tuon matkan ja teillähän on rattaatkin. Opasteet voisivat olla selvemmätkin. Laivalta saa kartan, jonka avulla voi suunnistaa.

      Itse menisin luultavasti tuolla bussilla ainakin, jos ei ole tarvetta matkustaa muilla kulkuvälineillä. Tuntuisi helpommalta vaihtoehdolta. Kokemusta ei bussista tosin ole. Lapset pääsevät ilmeisesti ilmaiseksi kyytiin. Ei tarvitse etsiä hissejä/kulkea rullaportaissa.

      • clxixc

        Kaikista helpoiten ja vaivattomimmin kylille pääsee bussilla nro 76, joka menee aivan siitä Siljan terminaalin edestä kadulta. Ei tarvi kävellä sinne vitun kauas metroon ja bussissa näkee maisemia pennut tykkää ja rattaatkin saa helposti kyytiin.

        Eli bussi 76, jonka keulassa lukee "Norra Hammarby" menee mm Kungsträgårdeniin, joka onkin ihan Sergelin ja vaikkapa Nk:n kupeessa. Matka kestää jotain 20 min ja menee Östermalmin rantatietä ja kääntyy ennen Stureplania Norrmalmstorgia kohti ja Kungsträgårdenin läpi, jossa voi jäädä pois.

        Sama bussi menee satamaan päin ja silloin keulassa lukee "Ropsten".


      • infoa.....

        Ei kannata mennä Gärdetin asemalle vaan sille joka on lähempänä. Koi matkustaa

        ävelysiltaa vaan pieni matka, kohta tulee lähin metroasema vastaan.
        Lapset eivät v













        Ei kannata mennä Gärdetiin vaan lähimmälle asemalle.
        Kävelysiltaa pitkin pieni matka sille asemalle.
        Ei lapset pääse Ruotsissa metrossa ilmaiseksi.


      • maijulis
        infoa..... kirjoitti:

        Ei kannata mennä Gärdetin asemalle vaan sille joka on lähempänä. Koi matkustaa

        ävelysiltaa vaan pieni matka, kohta tulee lähin metroasema vastaan.
        Lapset eivät v













        Ei kannata mennä Gärdetiin vaan lähimmälle asemalle.
        Kävelysiltaa pitkin pieni matka sille asemalle.
        Ei lapset pääse Ruotsissa metrossa ilmaiseksi.

        Ropsten on lähin metroasema.


    • kokeile

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      86
      6023
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      325
      5201
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2658
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2605
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1842
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1669
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      111
      1531
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      120
      1420
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe