Millaista toimintaa leirillä on ja saako osalistua ilman että on amatööri? Tietääkseni se järjestetään tänä vuonna hankasalmella, liekö jossain päin kainuuta tai pohjoiskarjalaako vielä lie.
Radio-amatöörien kesäleiri
foxtrot
1784
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Lieksaa se on ja siis Kainuuta, pohjois kainuuta.
voi siellä joku yleisönosasto olla, mutta pääasiassa tarkoitettu liiton jäsenille eli OH-ukoille ja akoille.
ei kai ne sieltä pois potki, jos meet kyselemään ?
Hankasalmi ja revontuli jossa leiri sijaitsee on Jyväskylän ja Suonenjoen puolivälissä 9-tien varrella. Tapahtuma kestää neljä vuorokautta ja siihen saa osallistua kuka vaan. Siellä on esitelmiä, radiolaitteiden myyjien osastoja, amatööriasemat hf ja vhf/uhf vierailijoiden käyttöön. Nokkakusoilua, makkaranpaistoa, ruokaa ja juomaa useassa pisteessä. Pääsy leirille maksaa muutaman euron.
Ota yhteys paikalliseen RA-kerhoon tai jos tunnet läheltä jonkun amatöörin. Minä aloitin itse kyselemällä kerhoillassa. Esim. Joensuun kerholla kerhoilta on yleensä keskiviikkoisin.
Onko leirillä yhdessä olo aivan vapaata vai onko siellä yleensä sellaisia "kuppikuntia" joihin ei esimerkiksi joillakin harrastajilla ole asiaa? Onko siis kastijakoa uusien ja vanhojen amatöörien kesken ja entäpäs jos on myös la-harrastaja samalla, katsotaanko kieroon jos auton katolla onkin puluntappaja ja autossa mocoma 59 rinnan amatööririgin kanssa?
http://www.foreca.fi/Finland/Jyvaskyla
Ei lällyväen ole pakko ollenkaan tulla hamssileirille olen joskus aikaisemmilta kerroilta ollut huomaavinani.
Joo mutta entäpäs jos on hamssi mutta silti on puluntappaja katolla ja mocoma 59 kojelaudassa kiinni ra-rigin vieressä? Uskaltaako silti tulla vai ajetaanko pois?
Ei päästetä leiri-alueelle, leiri tarkoitettu ainoastaan pelkille hamsseille eli oikeille radioharrastajille.
Minutkin käännytettiin pois leiriportilta, vaikka olin tulossa tekemään lehtijuttua. En sitten tehnyt, mutta teillähän on julkisuutta ihan tarpeeksi muutenkin.
Onko sähkö-aita ympärillä?
Ei viitsi edes yrittää leirille sillä olen entinen la-harrastaja, nykyinen amatööri mutta en sellaine oikea amatööri vaan sellainen kuten olen kuullut eli lälläykkä-amatööri, joten ei huvita koko leiritouhu, mieluummin workin taajuuksilla.
Olisin kerran käynyt vain vessassa, mutta eivät päästäneet ellen maksa sisäänpääsymaksua
Niin, ei se mikään yleinen wc ole.
Siltähän se näyttääkin. Kaikilla vaan kusta päässä.
Joo, ei tartte tulla lällä-amatöörien leirille, käännytetään pois portilta jos ei osaa sähköttää, yleisluokka täytyy olla ja omistaa vähintään 1.5 kW linukka.
Mulla oli repussa puolentoistakilowatin linukka kun yritin mennä leirille mutta heti portilla kysyivät tiedätkö mikä on länkky ja tokaisin heti että tottakai minä länkyn tiedän niin käänsivät minut tulosuuntaan ja potkaisivat perseelle vauhtia.
Viikonloppuna nähty hanksalmella ennätysmäärä alkoholisteja.