Noniin iltaa vaan tänne :)
Elikkä ilkeä tilanne minulla. On ollut jo monia vuosia toinen korva täynnä vaikkua. Lääkärin suorittamat vaikunpoisto operaatiot jäi pois intissä kammon takia, kun aloitteleva lääkäri tökki piikillä niin että en tiedä mitä tapahtu mutta tuli niin kova kipu että hyvä ettei taju lähteny.. Tuon jälkeen en ole lääkäreiden antanu kajota siihen. No ongelmia ei tuon korvan kanssa ole ollut. Mutta... Minulla on nyt noi puolentoista viikon ajan ollut erinäisiä leukakipuja samalla puolen leukaa kuin tuo vaikkukorva. En muunmoassa pysty saamaan kivun takia kyseisen puolen kulmahampaita yhteen liiaksi käyvät kivun takia. Kipu ilmenee paineen tunteena korvan kohdalla. Tänään käyny leukaröntgenissä eikä löytynyt mitään. Yksi kivun muodoista on myös sellainen että tulee tuohon leukanivelen kohdalle sekunnin pitusia todella kovia kipuja joiden väli saattaa olla minuutista 3 tuntiin.. Siksi kysyn tuosta korva mahdollisuudesta kun tosiaan tekee tuonne korvan juureen kovan paineen tunteen, kun koittaa saada kulmahampaat yhteen. Ja en haluaisi mennä tässä rahatilanteessa mininkään hirvittävän kalliiseen tutkimukseen... Tähän asti ainoa veikkaus kovin ammattitaidottomalta vaikuttavalta hammaslääkäriltä oli että leuan lihaksista olisi kiinni... Eka lääkäri jolla kävin näki korvani muttei sanonut että voisi siitä johtua, hänellä oli vuosikymmenten kokemus lääkärinä olemisesta. Pahoittelen kirjoitusvirheistä.
Vaikkukorvasta leukakipuja?
2
120
Vastaukset
- Vaikut pois!
Suosittelisin kuitenkin menemään korvahuuhteluun. Eihän korvaakaan voi kunnolla tutkia, jollei sitä ensin putsata. Kerro olevasi pelkopotilas. Pehmitä vaikkua vaikka kaksi viikkoa sitä ennen, todennäköisesti se lähtee ihan helposti. Intissä ei varmaan pehmitetty kunnolla. Tärykalvo on kipeä, jos sitä tökitään, joten ei kannata edes verrata korvahuhtelua ja tärykalvon tökkimistä toisiinsa. Korva huuhdellaan vedellä, huuhtelukärkeä ei viedä tärykalvoon saakka. Voisin melkein suositella vanhaa ja kokenutta hoitajaa lääkärin sijaan.
Itselläni oli melkein toinen korva kuurona ja hoitaja huuhteli sen nopeasti ja kivuttomasti. Hoitajan sairastumisen vuoksi aika siirtyi eteenpäin, ja ennätin tiputella korvaan 1,5 vkoa tippoja, joten huuhtelun helppous oli varmaan siitä kiinni. Kuulemma mikä vaan öljy käy, jos ei halua käyttää Removaxia. Jännä, että sitä patistetaan ostamaan, kun Ceridal tai vauvaöljykin toimii erittäin hyvin.
Jos lääkäri ei näe tärykalvoon saakka, niin ei hän paljoa voi sanoa korvaan kurkkaamalla. - Minä vaan
Minulla tuli samat oireet, mutta syylinen onkin purenta ja sain yökiskon. Mene peilin eteen ja avaa suusi ja katso tekeekö sivuliikkeen ja kuuluuko naksahdus, silloin se on purenta vika.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604796Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362189Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti551843- 1911822
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1681560Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2871452Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2061260- 881179
- 2071172
- 651124