"Mustan Pörssin myymälät suljetaan
25.6.2014 11:00
Keskon omistama Musta Pörssi Oy tiedottaa keskittyvänsä verkkokauppaan, ja yt-neuvottelujen tuloksena jäljellä olevat viisi myymälää Espoossa, Helsingissä, Vantaalla ja Kouvolassa sulkevat ovensa tämän vuoden aikana. Noin 35 henkilöä irtisanotaan.
"Myymäläverkoston loput viisi kauppaa on loppukeväästä käytyjen yt-neuvotteluiden jälkeen päätetty sulkea. (...) Myymäläkohtainen aikataulu tarkentuu myöhemmin, Mustan Pörssin toimitusjohtaja Matti Pohjola viestitti Pam-lehdelle.
Aiemmin Kesko päätti sulkea Anttiloita ja Kodin1-liikkeitä."
--------------------------------------------------------------------------------------------
Eikös sen Ratamon voisi perustaa kauppakeskus Valtarin tyhjäkäynnillä oleviin tiloihin, entisen City Marketin hehtaarihalliin, ja Veturista vapautuviin tiloihin? Niitähän tulee satavarmasti lisää.
Valmista rakennuskantaa tulossa markkinoille, joten niitä pitää hyödyntää.
Veturin Musta Pörssi lähtee
5
779
Vastaukset
- härskiähän tää on
Ratamo on rakkennusbisnestä ja Kokoomuksen politiikka ohjata köyhät yksityiselle puolelle jos rahat riittää, jos ei riitä niin voi voi....
Ratamon myötä noita tyhjiä tiloja tulee lisää ihan riittävästi. - valoisa menneisyys
Kesko ei niitä köyhinpiä ketjuja. Mutta kun heiltä usko pettää, niin aivan varma että seuraalia riittää.
- Rahat loppuu
Rahaa paloi 100 miljoonaa Veturin rakentamiseen. Se oli tarkoitus myydä sijoitusyhtiölle mutta ei taida ostajia löytyä. Nyt tuo näkyy sitten siinä että joutuu sulkemaan Anttiloita ja Mustapörssi ym liikkeitä. Veikkaan että loputkin Anttilat suljetaan ennen pitkään.
- bisnesISbisnes
No älkääpäs kuulkaapas. Kyllä niitä venäläisiä turisteja alkaa ihan minä hetkenä hyvänsä vyörymään tänne Kovvolaan.
Ja sitte meillä on kongostoliittolaisia jotka paikkaa hillittömän markkinapiikin aiheuttaman työvoimapulan ni selvitään tästäkin haasteesta.
Kohta alkaa Voikkaallakin se puuelementtien valmistus sellasella tahdilla että UPM romuttaa kaikki paperikoneet ja aletaan paukuttamaan naulapyssyillä lautoja jokaisessa kone-salissa.
Jos ette usko, olette syyllisiä siihen ettei nämä visiot toteudu. kuka oli kauppiaana 80 luvulla kouvolan mustassa pörssissä? kaipaan hänen tytärtä joka oli ensi rakkauteni :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä722104- 1291416
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1321403- 1431092
- 105967
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten364893Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82754Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55704Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67674Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50673