raiskaus tutkinnan jälkeen?

rixuu

Moi kaikki. Asiani on siis semmonen et jouduin raiskatuksi 12vuotiaana eli keväällä 2011. Kerroin asiasta vasta viime kesänä riparilla ja nyt on poliisi tutkinut asiaa jo melkein vuoden. Tutkinta taidetaan lopettaa pian, koska on niin huonot mahdollisuudet saada tekijä kiinni. Raiskauksesta on kuitenkin jo yli kolme vuotta. Tietääkö kukaan et mitä sit voin tehdä jos tutkinta lopetetaan? Voiko jostain vaatia korvauksia tai jotain?

6

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8in76yt

      No jos poliisi lopettaa tutkinnan, niin ainoa vaihtoehtosi jää tutkia itse. Varmaankin ymmärrät, että siitä ei tule mitään, joten vaihtoehdoksi ei jää kuin yrittä saada muunlaista apua asiasta toipumiseen.

      Jos jokaiselle, joka sanoo tulleensa raiskatuksi (tai muuten kaltoinkohdelluksi) maksettaisiin automaattisesti jostain vaikka valtion varoista korvauksia, niin mitä luulet hukkuisiko niitä hakemuksia käsittelevä instanssi huijausyrityksiin?

      Rikosvahingosta ja kärsimyksestä voi toki saada korvausta valtion varoista, jos tekijä on varaton, mutta se vaatii tekijän tuomitsemista ts. oikeuden päätöstä siitä, että rikos on tapahtunut. Tämä ei tietenkään ole mahdollista, jos tekijää ei edes tiedetä.

      Keskity siis toipumiseen. Hanki ammattiapua ja koita päästä asiasta yli. Noilla lähtökohdilla mitään muuta ei tule tapahtumaan.

    • Edelliseen ei paljon lisättävää.
      Miksi on niin huonot mahdollisuudet saada tekijä kiinni?

      • en jaksa kirjautua

        Koska se oli "puskaraiskaus" eli mut kidnapattiin pakettiautoon kotimatkalla. Tekijät ovat mulle tuntemattomia. He kuitenkin tiesivät nimeni.


    • mikllas

      Ei sitä lopeteta kuin vasta 20v jälkeen,jolloin se on vanhentunut.Aktiivinen asian penkominen voidaan lopettaa, mutta asiaan kyllä satunnaisesti palataan.Vai oliko niin että tekijä on tiedossa mutta todisteita ei ole,silloin on huonompi tilanne.

      • en jaksa kirjautua

        Tekijä ei ole tiedossa mutta todisteita raiskauksesta on vieläkin. Eli fyysinen vamma alapässäni ja sit on kaikki mielenterveys ongelmat :/


      • 10 vuotta on se aika, jonka jälkeen raiskaus juridisesti vanhenee. Kyllä todisteita aina löytyy...Aloittajan alapäävamma on tällainen todiste.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1894
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1492
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1356
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      63
      1224
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1095
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      11
      1086
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      223
      902
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      151
      849
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      793
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      748
    Aihe