Onko netissä tai IRL (vertais)tukea vankien läheisille? Vai pitäiskö vaan käydä terveydenhoitajan tai psykologin kanssa juttelemassa?
Vastaukset 6
- satsy
Minäkin haluaisin tietää onko tosiaan netissä,jonne voisi tuntoja purkaa vankilassa olevan omaisena.
psykologin ymmärrän mutta miten voi auttaa terv.hoitaja????
- ...
Kyllä terkkarinkin kanssa voi käydä juttelemassa, ainakin jos pää ei oo ihan täysin hajoomassa, mutta haluais kuitenkin jollekin ulkopuoliselle avautua.
- elämä opettaa
... kirjoitti:
Kyllä terkkarinkin kanssa voi käydä juttelemassa, ainakin jos pää ei oo ihan täysin hajoomassa, mutta haluais kuitenkin jollekin ulkopuoliselle avautua.
Moi
Käy ihmeessä psykologin juttusilla. Saat nopeasti asiantuntevaa apua ja pääset pahimman ylitse.. Eläkä anna periksi jos kohtaat ylenkatsetta varatessasi aikaa, niinkuin minulle kävi..
Vangin lähipiiri yleensä saa selvitä itse kriisistä kun uhrille ja hänen omaisilleen on apua tarjolla..
Monesti rikos on omaisillekki täysi shokki ja siitä olisi sitten päästävä yli, kaikkien hyväätahtovien kuiskutusten saattelemana..
Toivon sinulle jaksamisia!!
- Nina
Pitäiskö meidän ite perustaa joku tukiverkosto?
Jos vaan siihen riittäs voimia..
Ainakin Vapautuvien tuki ry:n sivuja oon selannu, niillä on jotain tukitoimintaa.
En muista osotetta tarkkaan, mut googlesta löydät tolla hakusanalla.- rouva tossavainen
Käykääpä kurkkaamassa vauva-lehden netti sivuilla osiossa muut kriisit ja surut...siellä on pitkä rimpsu meidän sellistien kirjoituksia!
Teretuloa ryhmään rämään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1691189
Palstamiittinkiä taas ajattelen
Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka178746Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin
Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s28583Mitä haluaisit minusta mies
Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm47560Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät341502- 30491
Kyllä siinä oli jotain enemmän
vaikka moni asia meni pieleen ja mutkille. Oli sähköä välillämme ja siis sinäkin olit kiinnostunut. Mutta kun ne esteet,11472- 31459
- 17457
Selvitetään tämä meidän välinen juttu
Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte19456