"Työ-ja elinkeinoministeriö julkisti tänään keskiviikkona työvoiman kysynnän ja tarjonnan eri ammateissa." (Lainaus Ylen sivustolta.)
Kymmenen pahiten ylitarjontaa edustavan ammattialan joukossa on myös yksi akateemista koulutusta edustava ala.
Tuskin on tämän sivuston lukijoille yllätys, että kyseessä on juuri yhteiskuntatieteistä tutkijoiksi valmistuneista työnhakijoista.
Työvoimasta ylitarjontaa
Myö ee olla mittää..
2
220
Vastaukset
- oooooohooo
Hassua kun yhteiskuntatieteellisestä kuitenkin valmistuu psykologeja ja sosiaalityöntekijöitä, joilla ilmeisesti on aika hyvä työllisyystilanne.
- entinen tt
Valitettavasti vain suurin osa yhteiskuntatieteellisten/valtiotieteellisten tiedekuntien opiskelijoista opiskelee muuta kuin sosiaalityötä tai psykologiaa. Enemmistö taitaapi opiskella juuri näitä pahoja työttömyysaloja. Esim. valtio-oppi, sosiologia, sosiaalipolitiikka jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2604596Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit422770Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061604Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 551334
- 931245
- 471119
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2081116