suositelkaa mukavia kohteita uusikaupunki-turku välillä

kukkuves

Ensimmäistä kesää veneenomistajina ja tarkoitus olisi seilata tässä lähikuntien alueella. Kertokaas mukavia kohteita, joissa lapsetkin viihtyisivät? Tarkoitus on olla merellä yhteen putkeen noin viikko, säiden salliessa ehkä pitempäänkin. Naantalissa ainakin käydään, onko vierasvenesatamasta kokemuksia? Mahtaako siellä ylipäänsä olla tilaa heinäkuun alussa?
Jos on muita huomion arvoisia vinkkejä uusille merenkävijöille, niin antaa kuulua! :)

4

719

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tässä näitä:

      Tervetuloa joukkoon tummaan! Kannattaa opetella etsimään netistä satamia ja palveluita, esim. tämä http://venelehti.fi/satamat/

      Toki näinkin apua saa. Mitä nyt mulla tulee mieleen Tku - Uki...ööööö.. ei ehkä heti luonnonsatamia?

      - Katanpää, Kustavi
      - Lootholma, Kustavi
      - Mussalo, Taivassalo
      - Laura Pederzens, Kustavi
      - Vaihela, Velkua
      - Haanperänkari, Uki
      - Pietarinkari, Uki
      - .. ja tietysti Ukin Pakkahuone

      Ei ihan tuon reitin varrella: Vepsä, Maisaari, Pähkinäinen, Iniö, Keistiö

      Eiköhän Naantaliin aina mahdu, ainakin pienempi paatti. Turkulaisena en ole ikinä ollut N:lin vierasvenesatamassa...

      • kukkuves

        Kiitos hyvistä vinkeistä! :) Tuossa oli jo monta mielenkiintoista paikkaa. Tosiaan ihan uutta tämä omalla veneellä liikkuminen vielä, mutta eiköhän se kokemus tästä kartu.


      • Fjord24
        kukkuves kirjoitti:

        Kiitos hyvistä vinkeistä! :) Tuossa oli jo monta mielenkiintoista paikkaa. Tosiaan ihan uutta tämä omalla veneellä liikkuminen vielä, mutta eiköhän se kokemus tästä kartu.

        Moi. Katapäässä on uudet yrittäjät. palvelut ovat parantuneet huomattavasti viimevuosilta. Löytyy lapsille sopiva seikkailupaikkoja saaresta. Vanhat tykistölinnakkeet jotka ovat auki yleisölle(Taskulamppu mukaan). Näkötorni ym, löytyy saarelta. Majoitusta vahassa armeijan parakissa(kerros sängyt) sekä muita majoituspaikkoja sekä syötävää tarvittaessa.


    • Ukilaine

      Myös isokari on hieno käyntikohde puhtaine vesineen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      121
      1825
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1618
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      51
      1185
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      46
      1062
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      949
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      866
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      866
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      800
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      788
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      787
    Aihe